Jos Poliisi tarvii armeijan apua jossakin vaikka piiritys tilanteessa ketkä lähtee? Onko armeijalla joku oma yksikkö missä on miehet valmiina lähtöön? Vähän niinkuin poliisin karhuryhmä.
Poliisin virka-apu pyyntö
Kelo/
51387
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Piiritystilanteessa taitaa olla panssariajoneuvo se yleisimmin virka-apuna toimitettava kampe, sitä lähtee sitten ohjaamaan joku henkilökunnan edustaja.
Ei taida kovin usein muunlaista apua poliisi tarvita, onhan sillä erikoistilanteisiin treenaavat ryhmät omasta takaa. Joka tapauksessa varusmiehiä ei saa vaarantaa, joten vaarallisiin tilanteisiin (varmaan räjähteiden raivaus ylivoimaisesti yleisin) pitää laittaa puolustusvoimien henkilökuntaa. Lähtevät ihan työpäivän puitteissa hommiin.
En usko, että semmoisia ryhmiä on PV:ssa erikseen. Virka-apua kuitenkin tarvittaessa annetaan ja mm. sotilaspoliisit sekä valmiusjoukot ovat koulutettuja nimenomaan kriisinhallintaan. Mitään superfiinejä antiterroristiryhmiä meillä ei valitettavasti ole. Oishan se hienoa jos joka vuosi muutama onnekas varusmies valittaisiin uralle Suomen Terrorismin Vastaisiin Erikoisjoukkoihin.
Virka-apuhan on sitten sitä marjapoimijoiden etsimistä ja myrskytuhojen raivausta. Ei mitään terroristien ammuskelua..
http://fi.wikipedia.org/wiki/Erikoisjääkärit
Huoli pois, kyllä löytyy tarvittaessa
Piiritystilanteeseen lähtee ensisijaisesti sotilaspoliisi. Mutta eiköhän syvän rauhan aikana tuo siviilipoliisi hoitele nuo hommat, jollei ihan ihme tapaus ole. Kuten tuossa edellä joku sanoi, panssaroidut ajoneuvot ja helikopteri tms. voivat toki kelvata.
Poliisin valmiusyksiköthän tukeutuvat Helsinkiin ja Ouluun. RVL:n oma (t) jossain. Kopterit ja EJK Utissa. En tiedä onko muita varsinaisia AP:n tarkoittamia heti valmiita ei-varusmiesjoukkoja, kuin EJK.