Kuvaan valokuvakansiot digitaaliseen muotoon

Olen tehnyt niin jo -90 luvun alkupuolelta, ensin skannailin, kaikki kuvatut kuvat ennen kansioon laittoa.

On se kuvien katselu paljon helpompaa ja mielyttävämäää TV ruudulta tai tietsikalta.
Ja, jos ne on tietsikalla, on helppo ja nopea katsoa nopeasti yksikin kuva.
Lisäksi, ainakin minun on ainakin 15 % valokuvistani muuttanut huomattavasti väriä, joskus aivan vuoden aikana on tapahtunut hurja muutos. Digikuva ei muutu.

nyt sain uusia kuvattavia ja kokeilin millä kameralla kuvaan.

Otin kuvat aamukuudelta yhden 15 W energialampun valossa.
Ixussella kuvaan lähes kaikki ISO 80 lukemalla, kuten aamullakin, mutta uudessa en huomannut rajoittaa ISO lukemaa, se kuvasi 1600 lukemalla.

Molemmat todella kiinteällä jalustalla, täysin samassa paikassa.

Iksuksen tuli hyvää, ainakin riittävän ja kätevästi , joten ajattelin kuvata sillä kaikki.

http://aijaa.com/bWfUkv
http://aijaa.com/oBA3M7

1

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • no pöh...karkas

      en nyt ihan ymmärtänyt tätä aloitusta (en ymmärrä montaa muutakaan asiaa!!!), mutta itse kuvailen digillä ja kansioitan kaikki itselleni sopiviin kansioihin, joista helposti itse löydän, mitä etsin. Vanhoja kuvia olen paperikuvista (kun muuta ei ole) myös skannaillut koneelle talteen. Olen tiukka, ja lähes samanlaisista kuvista (joita voi olla 5-10) poistan hetipian muut, ja talteen jää korkeintaan kaksi, yleensä vain yksi.

      Teen edelleenkin ihania kartonkisivuisia perinteisiä albumeja. Eli teetän koneelta paperikuviksi "parhaat palat", liimaan kuvat kartonkisivuiseen albumiin, tekstaan KÄSIN kauniisti sivulle kuvan tilanteen; missä ja mitä, kuka, ketä ja koska...

      Ja kun sattuu joku kahville tai illanistujaisiin..; Haluaako koko porukka katsella diaesitystä telkkarista minun päättämääni tahtiin, vai haluavatko selailla perinteistä albumia? Kyllä se perinteinen paperikuva-albumi vie voiton. Katsoja kääntelee sivuja omaan tahtiinsa (ei tietenkään jaksa katsoa sivutolkulla matkamaisemia, vaan plaraa eteenpäin, kunnes taas tulee jotain, juuri häntä kiinnostavaa) Samaan aikaan albumia voi katsella n. 3 henkilöä, muut vieraat seurustelevat keskenään. Albumi on esillä, jotta illanmittaan voi jokainen halutessaan sitä selailla. Kyselläkin, jos tarpeen, mutta hyvin on perustiedot albumissa jo esillä.

      Omia fotojani jaksan toki itsekseni selailla koneella lähes loputtomiin, "onhan ne niin hauskoja ja hyviä!!!" (mun mielestä!!!) ja siksikin hyvä, että löydän koneelta nopeasti, mitä haluan. Mutta usko pois, kukaan muu ei jaksa katsella niitä fotoja, joita itse selailen :)

      Muistaako kukaan vanhoja aikoja, kun kyläreissulla sammutetaan valot, ja isäntä alkaa näyttää (satoja) diakuviaan projektorilla, ensimmäisestä etelänlomamatkastaan Las Palmasiin? Minä muistan ja vertaan sitä nykyistä tv ruudulta katsomista tasan siihen diaprojektori esitykseen. Nälkä ja jano ja kyllästyminen! (toki itsekseen omien fotojen katselu on eri asia)

      Ihan harrastelijana olen ollut joskus fotailemassa tuttavien juhlia. Kuvien läpikäynnin (=poiston) ja pienimuotoisen editoinnin jälkeen tuttavani saa kuvat cd:llä. Jos olen reipas, olen tehnyt omasta mielestäni parhaista otoksista musiikilla (ja tekstilläkin) höystetyn diaesityksen, jonka tallennan samaiselle levylle. Katsovat, jos jaksavat. Aikarajana pidän diaesityksen suhteen maksimissaan 10 min (sekin on liikaa, mutta esim. häissä riittää tapahtumia koko päivälle, ja venähtää) Pääpiirteittäin koitan pakata kuvaesityksen kahden tai kolmen musiikkikappaleen mittaiseksi. (keskimäärin 6-9min)

      Ei nyt siis ihan liittynyt aloitukseen (jonka ajatus jäi vähän hakuseen) Ajatus oli herättää keskustelua siitä, kuinka paljon itse jaksat katsoa kaverisi valokuvia? Oli ne sitten albumissa, esitettynä diaprojektorilla, tietokoneen diaesityksenä tai muulla tavoin? (prkl puhelimesta!!!!)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      64
      11680
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      97
      8888
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      23
      4504
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      23
      4004
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3871
    6. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      97
      3853
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3656
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      17
      3464
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      41
      3276
    10. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      44
      2609
    Aihe