Olen harkinnut vm-99 Octavian ostoa,1.6 moottorilla. Autolla on ajettu noin 100tkm. Itseäni askaruttaa Octavian ruosteenkesto. Minkälaisia kokemuksia teillä on. Mitä olette muuten mieltä kyseisen auton hankinnasta?
Octavian ruoste
Vilpertti
143067
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Muut osat selviäisivät vaikka ilman maalia (jonkun aikaa) mutta farmarin takaluukku epäilyttää. Itselläni (vm99) on jo havaittavissa pieniä pisteitä, jotka todennäköisesti ovat hienoja ruosteenalkuja.
Näen työkseni päivittäin kymmeniä Octavioita,on kyllä harvinainen vieras tuo ruoste niissä.
En ole yhtään Octaviaa nähnyt, jossa olisi ruostetta.
Tarvikeosista tehdyt kolariautot ovat oma lukunsa.
Ehkä 5v päästä sattaa jossain -97 malista löytyä
pintaruostetta.
Mutta en usko ennenkuin näen.
Mulla on tasan samanlainen, muutama kilsa yli 100t ajettu, 1.6L 55kW. Erinomainen käyttöauto ja moottori vääntävä (max. vääntö 3000 .. .4000 rpm välillä), ei tartte katsella liikennevaloissa toisten perään pienentuntuisesta moottorista huolimatta. Suorituskyky riittää kotomaassa joka lähtöön normaalikuskilla.
Ruostetta ei tuosta mallista juuri löydy, jos ei alustaa ole kolhittu. Suojaus on erinomainen ja takaluukussakaan ei farmarimallin ruosteongelmaa. Pinamaali voi olla hieman ohuen tunutuinen, kiveniskemät jättää helposti vaaleita pohjamaalijälkiä. Kuka tahansa voi todeta liikenteessä tai parkkiksilla, että ruosteongelmaa ei Octavioilla (alkaen vm. -97) ole, vaikka kuinka itäauotoksi joku "totuudentorvi" sitä haukkuisikin. Ja oikean, itsekin todetun, totuuden löytää ruosterekisteristä:
http://www.vibilagare.se/rostregistret.asp
Ja samaisen Vi Bilägare -lehden vikatilastoa Skodan osalta:
http://www.vibilagare.se/felanmalan.asp?carguid=5D99B0CB-6A82-4519-808E-5F85D714D143&brand=Skoda
Joillakin on ruostetta rekkarikilven pellin takana, kun ei ole jätetty kunnon ilmarakoa, itsellä on asiallinen viritys. Pakoputki alkaa luultavasti olla ehtoopuolella. Lisäksi juuri vaimentimet kolahtaa helposti kiviin metsäpoluilla. Lambda-anturi on kulutustavaraa ja voipi olla kertaalleen vaihdettukin jo jossain 80tkm tienoilla (villi arvaus!).
Omat ongelmat on liittyneet ajoneston ajoittaiseen oikutteluun kuumalla kelillä (vaatisi tunnistuskelan vaihdon virtalukon vierestä) ja pieneen vesivuotoon kaatosateilla oven tiivisteiden kautta apukuskin lattiale. Jälkimmäinen vaiva tuntuu vaivaavan koko VAG-konsernin tuotantoa ... Pikku murheita. Bensankulutus pitkillä matkoilla kesällä n. 6.5 l/100km, talvella kaupunkialueella lyhyillä reissuilla reilun litran enemmän.
Itsellä kaksi -98 mallista ja molemmissa takana rekisterikilven alla olevan tyhmän peltilevyn alta maalit lähteneet kun pelti joka kerta lyö luukkua kiinni laitettaessa auton maalipintaan niin että varmasti maalit lähtee. Toisessa lähti maalit juuri luukun alareunasta jostain syystä. Myös pieniä pisteitä ja pintä kuplintaa havaittavissa molemmissa takaluukussa. Ja mitä olen vaihtoautoja katsellut, niin lähes kaikissa ollut samaa vikaa varsinkin rekisterikilpien alla ja luukun alakulmissa.
ruoste ongelmaa.
http://personal.inet.fi/cool/impedanz/ruoste.htm
Tässä ei ole Skooda vaikka joku herjalla nämä kuvat tänne laittoikin.
Johan ensi silmäyksellä huomaa että jostain väyrys mersusta on kyse.
Joku japsikinneri tuo on!
meidän autojen ruostuminen liene olematonta tuohon verrattuna? Olkoonkin, että kuvassa Mersu.
Ihan varmasti ei löydy tuollaisia ruostemerkkejä Ocuista!
Esim. nuo pyöränkotelot, eihän kaaret pääse tuolla lailla ruostumaan kun on kunnolliset sisälokarit joka pyörässä ja ne ulottuu vielä aivan ulkoreunaan asti.
99-Ocun omistajana voin rehellisesti sanoa, että ensimmäistäkään tuollaista kuplivan maalin kohtaa tai muuta ruostepaikka ei korissa toistaiseksi löydy, ja pesun jälkeen alustakin on siistissä kunnossa. Pitkää ikää odotan korille! Toisin kuin yleensä autoissa, veikkaan ettö Ocujen taival päättyy tekniikan väsymiseen eikä korin mätänemiseen!
Eikä tuosta väsymisestä käsittääkseni vielä ole merkkiäkään edes 97-mallisilla Ocuilla.
On Octavian kori niin hyvin suojattu, että en
ole 4kk omaani viitsinyt pestä.
Turhaa touhua.
Ennen talvea kannatta kerran vahata ja pestä.
Ei ruostetta missään, muussa kuin peltivanteissa, jotka vaihtuu alumiinisiin piakkoin.
Joku tykkää maksaa "laadusta"
Etu-ja takapuskurin alla oleva pelti näytti huonosti suojatuilta. Oli vaan pohja pintamaali. Sinne ei saa minkäälaista iskua tulla, sillain että maalipinta hajoaa, muuten ruostuu välittömästi. Itse käsittelisin ko.paikat ensi tilassa. Samaten puuttuu massaus pohjasta, kuskipuoleisen takarenaan takaa. Myös erittäin kriittinen paikka. Kaikkea sitä löytääkin kun vähän tutkii.
Terveisin,
Skoda-korjaamon peltiseppä
Ei mitään naapurin tutun peltisepän juttuja, vaan oikeita ruostetestejä:
http://www.vibilagare.se/rostregistret.asp