Uskaltaako Raumalle enää rakentaa?

Vielä olis töitä, mutta kauanko tää enää jatkuu? Uskaltaako enää rakentaa, mitä jos kaikki muut nuoret muuttavat töiden perässä pois ja me jäädään tänne jumiin? Onko Rauma oikeasti heittämässä henkeään?
8202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Raumalle kannattaa rakentaa opiskelija-asuntola joka pystyy polkemaan vuokrahinnat muiden hintatasoa alemmas ja näinollen täyttyy heti opiskelijoista.

Äänestä
  • Ei kannata rakentaa. Kaupungin palveluksesta löytyy rakennusalan supermies.
    Telakan aluelle rakennetaan Martinmäki-niminen( vertaa Tontonmäki) asunto-
    rypäs, mistä voi aikanaan ostaa huutokaupasta aleasunnon. Vänta bara!

    Äänestä

Työllisyystilanne vain paranee kun ne muut muuttavat pois.

Äänestä

Kannattaa rakentaa. mm. Olkiluoto tuo jatkossa työtä ja toimeentuloa runsaasti. Itselläkin juuri rakennusprojekti menossa :)

Äänestä

Ei kannata rakentaa jos on Mäkilällä leivissä. Nää mäkilän piikkarit kun tarttee patongit kainaloihin ja kusen päähän.

Äänestä

Mikäli elät irtolaiselämää ja juokset töiden perässä maasta ja paikasta toiseen suosittelen vuokra-asumista. Vapaat tontit jää sitten meille, jotka halutaan asua perheemme kanssa Rauman seudulla.

Äänestä
  • En haluaisi elää irtolaiselämää mutta kun firmoja ajetaan yksitellen alas, niin minkäs teet. Ei ole kiva ajatus että on rakentanut 200 k€ talon ja sit ei olekaan töitä enää kenelläkään ja pahimmassa tapauksessa se olis pakko myydä mut koita sit myydä sitä autioituvassa kaupungissa.

    Äänestä

  • 081013 kirjoitti:

    En haluaisi elää irtolaiselämää mutta kun firmoja ajetaan yksitellen alas, niin minkäs teet. Ei ole kiva ajatus että on rakentanut 200 k€ talon ja sit ei olekaan töitä enää kenelläkään ja pahimmassa tapauksessa se olis pakko myydä mut koita sit myydä sitä autioituvassa kaupungissa.

    Jos uutisia olet katsonut niin kyllä niitä firmoja ajetaan alas muuallakin =)

    Rakentamisessa ehkä tärkein sääntö on se, ettei usko ihan kaikkea puppua. Voi menettää kaikki rahansa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


081013 kirjoitti:

Vielä olis töitä, mutta kauanko tää enää jatkuu? Uskaltaako enää rakentaa, mitä jos kaikki muut nuoret muuttavat töiden perässä pois ja me jäädään tänne jumiin? Onko Rauma oikeasti heittämässä henkeään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu