Hei
Onko kellään tietoa voiko polttohautauksen tuhkan siroitella itselle elämänsä aikana tärkeään paikkaan, pitääkö siihen hankkia erillinen lupa.
Tärkeällä paikalla tarkoitan luontoa
Onko kellään tietoa voiko polttohautauksen tuhkan siroitella itselle elämänsä aikana tärkeään paikkaan, pitääkö siihen hankkia erillinen lupa.
Tärkeällä paikalla tarkoitan luontoa
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hautaustoimilaki:
18 §
Tuhkan luovuttaminen
Krematorion ylläpitäjä saa luovuttaa tuhkan vain haudattavaksi tai muulla tavoin pysyvästi yhteen paikkaan sijoitettavaksi. Luovutuksensaajan on ennen tuhkan luovuttamista ilmoitettava kirjallisesti krematorion ylläpitäjälle, minne tuhka tullaan sijoittamaan.
Krematorion ylläpitäjä ei saa luovuttaa tuhkaa, jos on perusteltu syy epäillä, että tuhkaa tultaisiin käsittelemään tämän lain säännösten vastaisesti.
Krematorion ylläpitäjän on tuhkan luovuttamiseen liittyvässä toiminnassa noudatettava, mitä hallintolaissa (434/2003) ja kielilaissa (423/2003) sekä laissa sähköisestä asioinnista viranomaistoiminnassa (13/2003) säädetään.
19 §
Tuhkan hautaaminen tai sijoittaminen muulla tavoin
Tuhka on vuoden kuluessa tuhkaamisesta haudattava tai muulla tavoin sijoitettava pysyvästi yhteen paikkaan. Jolleivät 23 §:ssä tarkoitetut henkilöt tämän jälkeen kehotuksesta huolimatta huolehdi tuhkasta, sijoitetaan tuhka vainajan kuolinpesän kustannuksella sille hautausmaalle, johon vainajalla on oikeus tulla haudatuksi.
Tuhkan sijoittamiseen on oltava alueen omistajan tai haltijan suostumus.
Käytännössä kukaan ei tiedä kun käyt tuhkat jonnekin kippaamassa kunhan et mihinkään yleiseen puistoon taikka kävelykadulle lähde keskellä päivää kippaamaan.