Onko kotilonne olleet aluksi "ujoja"?

Kolmen aksun "mamma"

Minulla on nyt muutaman viikon ollut kolme akaattikotiloa. Vaikka minulla on vuosia sitten ollut aiemminkin akaattikotiloita, niin tuli yllätyksenä, että ne arastelivat uuteen kotiin muuttoa. Kesti pitkään, ennenkuin ne tulivat minun nähden esiin kuorestaan. Jos "yllätin" ne, niin ne tuijottivat minua liikkumattomana sarvet ojossa. Siis ilmeisesti olivat tarkoituksella paikallaan, etten muka niitä huomaisi.

Äitini hoiti niitä pari päivää, ja olivat myös äidille ujoja, vaikka minuun olivat jo silloin tottuneet. En olisi ikinä kuvitellut, että kotilo voi arastella. Myös ruokaa nämä ovat nirsoilleet. Ilmeisesti eläinkaupassa ovat syöneet lähinnä kurkkua. Minulla saavat luvan kelpuuttaa muutakin ravintoa. Vähitellen ruoka on alkanut maistua paremmin, ja nyt liikkuvat ihan reippaasti ja rohkeasti ihmisenkin nähden.

Kotiloissa oli kaksi isompaa ja yksi pienempi, ja näiden kokoero on kasvanut, eli ilmeisesti pienin ei kasva tai kasvaa hitaammin. Ihan reippaalta sekin vaikuttaa, eli on oletettavasti terve, mutta ei sitten kai syö yhtä hyvin kuin isommat.

Onko teillä muilla ollut ujoja ja nirsoja kotiloita?

Kirjoitin aikaisemmin nimimerkillä "Melkein mamma jo", mutta se ei enää ole sopiva nimimerkki.

3

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotilo128

      Eivät meidän kotilot kyllä ole aluksi ole arkailleet mutta meidän achatina iredalei lajinen kotilo (ostettiin eläin kaupasta) oli tosi nirso eikä kasvanut sillä oli välillä kaikkia outoja vaivoja se oli varmasti sisäsiittoinen minulla ei ollut sen vanhemmista tietoa no kerran sille tuli joku outo vaiva ja me odotettiin olisikohan aamulla parenpi muttase oli kuollut. vaikka sitä oli ruokittu monipuolisesti ja kaikki:(

    • Kolmen aksun "mamma"

      Omat kotiloni ovat nyt reipastuneet aika paljon. Tuon pienimmän kohdalla vähän mietin, voisiko olla jokin sairaus, mutta jokainen on kasvanut. Ja kaikki ovat myös vilkkaita, tietysti välillä lepäävät. En nyt muista tarkkoja mittoja ulkoa (olen kirjastossa), mutta pienimmän pituus on kasvanut noin 0,5 cm. Isoin on venynyt 2 cm. Luulen, että yksi tekijä oli, että meillä oli remonttia, ja lämpötila oli liian alhainen, kun lämmitys oli päältä pois.

      Minulla on ollut lainassa joitain ötökkäkirjoja (vasta kotiloideni hankkimisen jälkeen), ja yhdessä oli muutama sivu myös akaattikotiloista. Siinä sanottiin, että jokin rotan aivomato (jos nyt muistan taudin oikein) voi tulla kotiloon. Eli jos kotilo on sairas, kannattaa olla tarkkana, ettei tauti tartu vaikkapa ihmiseen. Luulen, että sinun kotilollasi oli joku tauti. Omani taitavat olla melko terveitä, mutta ehkä eivät ole olleet koko ajan ihan parhaassa mahdollisessa ympäristössä ja ruokinnassakin on voinut olla puutteita.

      Ikävää, että kotilosi kuoli! Toivottavasti kerroit siitä kotilon myyneeseen eläinkauppaan. Sielläkin olisi hyvä tietää asiasta. Mielestäni kuuluisi tuollaisessa tilanteessa saada uusi eläin tilalle, tietysti eri poikueesta, ettei ole samoja sairauksia.

    • etana friikki

      ovat.ne ovat jopa niin peloissaan että näyttävät kuolleilta mutta riippuu yksilöistä ja onko terra tarpeeksi kostea

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      199
      2280
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      3
      2099
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      317
      1837
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      94
      1600
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      83
      1475
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1230
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1111
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      996
    Aihe