Millä raskausviikolla ja miten synnytyksenne alkoi?

nappula3

Hei! Itselläni on tasan 2 viikkoa laskettuunaikaan. Harjoitussupistuksia ollut jostai 20 viikosta eteenpäin, ja on vieläkin. Nyt välillä ollut lievää menkkamaista alavatsakipua. Selkäkipuja ollut koko raskauden ajan. Säärissä ollut melkein päivitäin kipua. Limatulppaa en ole vielä bongannut.
Nyt alkaa mullakin synnytys olla aika lähellä, joten kiinnostaisi tietää, että miten teillä muilla on synnytys alkanut? Vesien menolla vai supistuksilla? Kun limatulppa irtoaa, niin tarkoittaako se synnytyksen olevan parin päivän sisällä, vai voiko irrota jopa viikkoja ennen? Ovatko synnytyssupistukset aina hyvin kivuliaita?

7

6360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -----

      Ensimmäinen lapseni syntyi rv 37 0, toinen lapsi syntyi rv 41 0.

      Molemmat synnytykset käynnistyivät supistuksilla, jotka aika nopeasti muuttuivat säännöllisiksi. Ekassa synnytyksessä myös limatulppa irtosi kun synnytyssupistukset alkoivat, toisessa en huomannut mitään. Supistukset olivat kivuliaita, mutta ainakaan minulla eivät mitenkään järkyttävän kivuliaita. Toisen synnytyksen alettua mietiskelin kotona, että jokohan pitäisi lähteä sairaalaan, ja sitten kun menin sinne, kukaan ei meinannut uskoa että synnytän :D En ollut juuri lainkaan kipeä. Olin silti auki 8 cm.

      Eka synnytys kesti 9 h, toinen 4 h. Molemmissa sain mini-spinaalin, ja ponnistusvaihe oli täysin kivuton.

      Kaiken kaikkiaan ihan mukavia kokemuksia molemmat (jos nyt synnytystä voi mukavaksi sanoa) :)

    • ....................

      Minulla käynnistyi synnytys supistuksilla rv 40 5. On itseasiassa yleisempää että esikoisen odottajalla menee hieman lasketun ajan yli. Mutta niinkuin edellisestä kirjoittajasta huomataan niin on poikkeuksia.

      Vain noin 10 % synnytyksistä käynnistyy lapsivedenmenolla.

      Synnytykseni käynnistyi kaksi päivää limatulpan irtoamisen jälkeen. Mutta ennen synnytyssupistuksia minulle tuli jo kipeitä supistuksia noin viikon ajan. Yhtenä iltana vain supistukset alkoivat olemaan jo todella kivuliaita ja huomasin niissä selkeän minuutti rytmin. Tulivat 4 minuutin välein kun lähdimme sairaalaan. Sairaalassa olin 5 cm auki.
      Minulle supistuskipu oli yhtä hel*****ä, ne tuntui rinnoista reisiin asti kuin vartaloni olisi tulessa ja samaan aikaan joku repisi selkärankaani irti. (tämä oli kuvas jonka annoin seuraavana päivänä parhaalle ystävälleni joka kysyi miten synnytys meni.)

      Ponnistusvaihe sattui myös ihan pirusti, toki repesin pahasti (ei siis siitä enempää), mutta kipu oli erilaista. Tällöin ponnistaminen ei sattunut tai sitten johtui siitä että keskittyi nii kovin, mutta supistusten väli oli kamalaa aikaa :/

      Synnytys kesti 13 tuntia säännöllisistä supistuksista laskettuna eli ei mikään äly pitkä eikä syöksykään. Keskivertoa nopeamipi ensisynnyttäjälle.

      Ilman kivunlievitystä mentiin, mitä nyt aqua rakkuloita laitettiin ja ne vasta sattuikin ;)

      Nyt vuosi myöhemmin ihana kokemus, mutta ei se sitä ollut tapahtumahetkellä. :D Mutta jokainen on erilainen, jokainen ottaa kivun vastaan eritavalla.
      Onnea synnytykseen ja uuden tulokkaan johdosta :)

    • 35+2

      Synnytys alkoi 39 4 lapsiveden lorahtelulla, mutta synnytys ei kuitenkaan alkanut ja sitä odottelin sairaalassa vuorokauden. Kalvoissa oli siis vain pieni reikä.
      Seuraavana päivänä synnys sitten käynnistettiin, siitä meni 12 h ennen kuin vauva ulkona. Oli kyllä todella rajut supistukset, ei välejä melkein ollenkaan, mutta niin kuulema usein on kun synnytys käynnistetään.
      Toivon että seuraavan kohdalla alkaisi luomusti!

    • fisutt

      Ensimmäinen synnytys rv 37 3 alkoi vesien menolla ja vauva syntyi vauhdilla.

      Toinen synnytys rv 36 2 alkoi supistuksilla ja niiden kanssa kärvisteltiin pitkään, vedet ei mennyt ollenkaan spontaanisti vaan kalvot puhkaistiin ennen ponnistamista.

      Limatulppaa en ole nähnyt kummallakaan kerralla.

    • anney.d

      39 4, oli ollu 2 päivää harjotus supistuksia... halusin vauvan ulos pian ja menin joka ilta lenkille ihan viimeiseen päivään asti, uskon että se auttoi, vaikka en tosiaan voi tietää olisiko se sieltä tullut ilman kävelylenkkejä :) Sitten illalla ne harjotussupistukset tuli niin kivuliaiksi että ajattelin että jos nämä on vielä niitä harkkareita niin en sitten taida kestääkään sitä synnytystä! Onneksi ne olivat oikeita supistuksia :)

    • 3 x äiti

      Esikoinen syntyi 37 3. Edeltävän päivän supisteli epäsäännöllisesti, muttei kovin kivuliaasti. Ravasin vessassa kakkosella läpi yön, luulin saaneeni jonkun mahataudin. Aamulla menivät vedet, mikä käynnisti säännölliset ja kivuliaat supistukset. Lapsi syntyi samana iltana.

      Toinen syntyi 39 2. Vedet menivät yöllä, tästä n. tunnin päästä alkoivat supistukset heti kipeinä ja säännöllisinä. Lapsi syntyi 3,5 h vesien menosta.

      (Kolmas syntyi 37 0 "suunnitellulla" sektiolla. Istukka oli kohdunsuulla ja epäsäännölliset supistukset alkoivat 36 6. Olin vuorokauden sairaalassa käyrillä yms. seurattavana, kunnes leikkaussalista vapautui sopiva väli.)

    • nopsa synnyttäjä

      Viikoilla 37, 37 ja 39. Vesien meno x2 supistiksilla viimeinen. Kestot 5h, 1h ja 1,20h. Painot 3400g-3800g.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5500
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      93
      3389
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      45
      3289
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      73
      2422
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      53
      2327
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      75
      1867
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      299
      1685
    8. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      20
      1031
    9. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      7
      1006
    10. Kuinka kauan

      Olet tuntenut kaivattusi oletko edes jutellut hänen kanssaan Tietääkö että kaipaat häntä
      Ikävä
      63
      923
    Aihe