Olen jonkin verran ajatellut, että haluaisin armeijaan.
Ongelmana on se, että olen hieman hissukka ja ujo. Tietyllä tapaa uskon, että siihen voisi armeijassa juuri tulla muutos. Kuntonikaan ei ole hirveän hyvä, mutta sitä pyrkisin parantamaan, jos päättäisin armeijaan lähteä. Haluaisin myös karaistua, koska olen melko selkärangaton lusmu tällä hetkellä.
Mitä yleensäkkin naisista armeijassa ajatellaan? Pärjääkö siellä hieman hömelö ja hissukka? Mitä hyötyä siitä voisi tulevaisuudessa olla?
Ongelmana on se, että olen hieman hissukka ja ujo. Tietyllä tapaa uskon, että siihen voisi armeijassa juuri tulla muutos. Kuntonikaan ei ole hirveän hyvä, mutta sitä pyrkisin parantamaan, jos päättäisin armeijaan lähteä. Haluaisin myös karaistua, koska olen melko selkärangaton lusmu tällä hetkellä.
Mitä yleensäkkin naisista armeijassa ajatellaan? Pärjääkö siellä hieman hömelö ja hissukka? Mitä hyötyä siitä voisi tulevaisuudessa olla?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos et keksi mitään oikeasti parempaa tekemistä tolle ajalle mikä tuolla intissä kuluis niin ei sinne menosta ainakaan haittaa ole. Ite vähän samasta syystä menen että saisi jotain järjellistä ja säännöllistä tekemistä lusmuilun tilalle (olen siis ihan mies mutta olisin kyllä saanut junailtua vapautuksen).
"järjellistä ja säännöllistä"
Säännöllistä kyllä, järjellistä noin 5% koko ajasta.
T: Ohi on ja evvk
Aloitus ei vaikuta aidolta.
Mutta yleisenä vastauksena tällaisten, armeijan kaltaisten yhteisöjen kasvattavasta vaikutuksesta: Jos sinulla on jo siviilissä erilaisia ongelmia pärjätä lajitoverien kumppanuudessa, armeijan kaltaisissa laitoksessa nämä ongelmat moninkertaistuvat.
Miksi näin tapahtuu, johtuu sen viimeisen päälle hierarkkisesta luonteesta. Siellä heikomman lajitoverin hyväksikäyttöä ei vain katsota läpi sormien, vaan siihen jopa esimiesten toimesta kannustetaan. Hierarkiassa eteneminen tapahtuu pääsääntöisesti tämän keinon avulla, jossa lajitoveria hyödynnetään astinlautana. Suhtautuminen naisiin on miesupseerien retoriikassa ja asenteissa todella esineellistävää.
Koska edellä kuvattua epäkohtaa ei puolustusvoimissa haluta omatoimisesti korjata, he saakoot, mitä ovat vuosien mittaan tilanneet. Koettakaa kaikki sellaiset henkilöt, jotka epäilette kärsivänne hierarkkisessa yhteisössä elämisestä välttää armeijaan joutumista. Nykyään siihen on jo varsin hyvät keinovalikoimat olemassa.
Huh huh...teet kyllä suuren virheen jos menet inttiin. Itse kävin ja olin ujonpuoleinen mies. Sain käytyä, mutta kolhuja jäi. Hyötyä on vain jos aiot poliisiksi tai sotilaaksi ja saat ali tai upseerin koulutuksen.
Senkin ajan voisi opiskella,ihan oikeesti ei intistä mitään hyötyä ole. Mun passi hukku ekana iltana eikä koskaan ole töitä hakiessa kun kysytty onko käyty. Hyödytön laitos ja aika,menee hukkaan vuosi nuoruudesta
No ei ole. Ei naiset joudu panssarijääkäreiksi tai vastaaviksi niin tuskin tulet edes hajoamaan. Ollaankohan nyt mosakauden jälkeen oltu noin 2 viikkoa kaasulla ja loput taisteluleireillä kylmässä ja sateessa