Miten Hyundai i30:een (2008-2011 malli) vaihdetaan tuulilasin pyyhkimet. Siis ne sellaiset uuden malliset ilman runkoa olevat lötköt mallit. Siinä pyyhkimen varren päällä on sellainen pieni neliskulmainen nappi. Pitääkö sitä painaa ja samalla vetäistä pyyhintä eteenpäin varren suuntaisesti? Olen tuolleen kokeillut mutta ei vaan lähde irti.
Hyundai i30:n pyyhkimien vaihto
pyyhkimen vaihto
42631
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei siihen huntaihin voi pyyhkimiä vaihtaa. Olisit ostanut oikean auton etkä mitään huntäitä.
Paska mikä paska auto.
Kyllä se lähtee irti juuri siitä neliöstä painamalla ja vetämällä, niinkuin olet kokeillutkin. Olisko vähän jumissa, erim. kura jumittaa siihen pyyhinvarteen liiman omaisesti. Suihkauta jotain öljyä sinne väliin irroituaineeksi aamulla, niin eiköhän iltapäivällä lähde ilman voimaa irti.
Eikai korean ihmeessä saada tuulilasinpyyhkimetkin jumittumaan paikoilleen. Surkea auto kertakaikkiaan.
Kiitokset just try nimimerkille asiallisesta vastauksesta. Täytyypä suihkauttaa väliin vaikkapa wd-40:stä jos se sillä lähtisi irti.