Valtionohjauksesta vastaava ministeri Heidi Hautala (vihr) esti rikosilmoituksen tekemisen Greenpeacesta.
Ympäristöjärjestön aktivistit valtasivat jäänmurtajia Helsingissä viime vuoden maaliskuussa ja toukokuussa.
Ympäristöjärjestön aktivistit valtasivat jäänmurtajia Helsingissä viime vuoden maaliskuussa ja toukokuussa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
SDP:n kansanedustajat ovat onneksi hereillä ja vaativat jo Hautalan eroa.
Hallitus hajoaa sisältä päin. Keskustaa tarvitaan taas asioiden saattamisessa oikealle tolalle
tutkivat Keskustan kirpparilla myytyä vaasia, onko siinä mahdollisesti joku rikos tapahtunut !
kirjoitettu vihreälle paperille, valkoisen sijaan, tämä työllistää tutkijoita vuosia !
kuluu taas vuosia ja sopivasti vaalien alle
Se, että Hautala vaati Arctia Shippingiä perumaan Greenpeacea vastaan tehdyn rikosilmoituksen, osoittaa Hautalalta harkitsemattomuutta ja kyvyttömyyttä hoitaa hänelle osoitettuja tehtäviä. Ministeri ei yksinkertaisesti voi toimia näin, Kärnä sanoo tiedotteessa.
Hautala on aiemmin sanonut, ettei voi puuttua valtionyhtiöiden asioihin esimerkiksi yt-neuvottelujen tai johdon palkitsemisten suhteen.
Nyt, kun kyseessä on ministerin oma etujärjestö, Greenpeace, yhtäkkiä Hautalan kädet eivät enää olekaan sidotut
kommentoi
Finnairin työntekijät, Neste Shippingin merimiehet tai Stora Enson häikäilemätön toiminta Kiinassa, näiden kohdalla Hautala ei voinut omien sanojensa mukaan tehdä mitään. Valitettavasti Hautalan toimet tässä rikosilmoitusasiassa ovat niin vakavia, että ministerin olisi ymmärrettävä nyt erota..