Näkyyhän se täälläkin!

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288607407143.html
""Aikuisten Pisa-tutkimus" paljasti alueellisia eroja suomalaisten luku-, numero- ja kirjoitustaidoista. Itä- ja Pohjois-Suomessa pärjättiin selvästi huonommin kuin pääkaupunkiseudulla."

Tämähän näkyy täälläkin ihan selvästi mm. puolueiden kannatuksissa, tyhmempi väki kannattaa tiettyä populistista kohupuoluetta, koska eivät ymmärrä paremmin. Tyhmempi väki haluaa grilliparakin torille. Tyhmempi väki itkee jokaisen muutoksen vuoksi, vaikka asiat muuttuisivat paremmiksi. Tyhmempi väki pelkää kaikkea muutosta.

Kohta on Itä- ja Pohjois-Suomi pelkkää kaikkea vastustavaa toisten verovaroilla elävää käpykylää, joista pystyvämpi väki on karannut Etelään, kun ei kestä näitä enää.
5174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Elä höpötä paskoo,omituinen höpöttäjä.

Äänestä

Mutta tyhmyyden huippu on, kun työläinen on äänestänyt kokoomusta tai kepua.Porvaripuoluetta.Joko on silmät avautuneet?

Äänestä

Ei pidä paikkaansa. Jos verrataan kuka on tyhmä, otetaan esim. 40-50-60 luvulla syntyneet osaa sentään päässälaskutaidon, nykynuori ei osaa, ei etes sormia apuna käyttäen. Pörssikapitalistipuolue on opettanut vain ryöstön taidot,miten opit liiketalouden opeilla ryöstämään eurot pois toiselta ihmiseltä. Jopa jo toisella luokalla pitää olla tulevan elämän liiketalous-suunnitelma valmiina kohti tulevaisuutta. Ne, jotka eivät mukaudu tähän ja jäävät taistelemaan omaatuntoansa vastaan, ovat sitten saaneet vääränlaisen kasvatuksen ja siitä sitten palkinnoksi lankeaa osa-aika työ. Heti perään tule sitten tämä masentava sana syrjäytynyt. Näin tutkijana, voin sanoa, että työväenpuolueet ovat unohtaneet työväen ja juoksevat kapitalistin narussa, ajattelematta huomista päivää. Ainut puolue, mikä on juuri tämänlaisen toiminnan vastustaja ja joka on noussut vahvasti työläisten ja yrittäjien puolueena, suomen 1-2 paikalle ja siitä mahdollisesti, piikkipaikalle on Perusuomalaiset. Kansa on tämän huomannut ja todennut, että suomi tarvitsee nyt oikean suunnan ja se on työväenpuolue ilman sosialistia ja yrittäjäpuolue ilman pörssikapitalismia. Saa siinä sitten änkyttää kansantahtoa vastaan.Se mitä grilliin tulee, sen haluaa jokaikinen ihminen torille ja se mitä koetaan oikeaksi, ihmisten mielissä on, että julkinen rosvous pitää loppua!

Äänestä

Joo, kyllä kansa on viisas. Tähän asti kansa on aina ollut oikeassa ja niin on nytkin. Kansa ymmärtää, että meidän ei kuulu maksaa toisten valtioiden velkoja, meillä ei ole mitään tekemistä, välimerenvelkamaiden kanssa. Kansa ei saanut virallisesti ja vapaasti äänestää eu:hun menosta, se harhautettiin suuntaa antavalla äänestyksellä, samoin kävi valuuttaunionin kanssa. Siinä lyötiin 6 kertaisesti silimään että kopsahti. Vieläkö te vaaditte suomalaisilta kreikalle neljättä tukipakettia ja kohta on italia vuorossa, millä helevetillä me 5 milj. kansa ne maksetaan. Ei ne meitä siellä eu:ssa kuuntele, ei muuta kun ne ottaa rahat pois tyhmiltä. Voe viddu tätä, tämän hallituksen meininkiä. Ameriikan tilanne on kohta esillä ja se eikun pahentaa suomen kohtaloa. Kansa tietää ja nouskaa äänestämään eurovaaleissa, aitoja suomen ja isänmaan puolustajia!

Äänestä

Omanedun tavoittelijoita kyllä riittää äänestääpä mitä tahansa? Oma napa vaan kaikilla mielessä. Kepu ja kopu vaan pahimmat oikean työn Riistäjät. Turha vaivautua edes ajattelemaan mitään äänestyksiä koska Kuset...jia kaikki tyyni.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


etayyeed kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288607407143.html
""Aikuisten Pisa-tutkimus" paljasti alueellisia eroja suomalaisten luku-, numero- ja kirjoitustaidoista. Itä- ja Pohjois-Suomessa pärjättiin selvästi huonommin kuin pääkaupunkiseudulla."

Tämähän näkyy täälläkin ihan selvästi mm. puolueiden kannatuksissa, tyhmempi väki kannattaa tiettyä populistista kohupuoluetta, koska eivät ymmärrä paremmin. Tyhmempi väki haluaa grilliparakin torille. Tyhmempi väki itkee jokaisen muutoksen vuoksi, vaikka asiat muuttuisivat paremmiksi. Tyhmempi väki pelkää kaikkea muutosta.

Kohta on Itä- ja Pohjois-Suomi pelkkää kaikkea vastustavaa toisten verovaroilla elävää käpykylää, joista pystyvämpi väki on karannut Etelään, kun ei kestä näitä enää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu