Missä on Hilma -yorkki? Tuksulla vain kolme koiraa?

Missä ihmeessä on Hilma? :o

Tuksu kertoo Seiska-päivityksessään ostaneensa eläinkaupoista krääsää vain kolmelle koiralleen (Nassulle, Madeleinelle ja Esmeraldalle), eikä mainitse Hilmaa enää ollenkaan...


http://www.seiska.fi/Johanna-Tukiainen/Tassa-uudet-pehmosangyt-Esmeraldalle-ja-Madeleinelle-/1019942


Onko Hilma huostaanotettu lopullisesti? Vai onko koira alunperinkin ollut vain sijoitettuna Tuksulle ja nyt on kasvattaja ottanut koiran takaisin itselleen? Hilma on kadonnut kuin tuhka tuuleen...
47805
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 47

Vanhimmat

MItä se sulle kuuluu. Keskity minisikaan.

Äänestä
  • Eläintensuojelu on tärkeä asia. Sekakäyttäjä on hengenvaarallinen lemmikkieläimelle.

    Äänestä

"Missä ihmeessä on Hilma?"

Onhan niitä muitakin Tukiaisen koiria kadonnut mystisesti... te, jotka olette Seiska Liveen rekisteröityneet, kysykää nyt ihmeessä siellä Tuksulta että missä ne loput koirat on?

Äänestä
  • Tainnut käydä koirille köpelösti Tankin käsittelyssä.

    Äänestä

Ei näe niitä piskejään Albertilla, kun siellä ei ole sähköä. Nyt se lähettää pimeässä salamalla otettuja piskikuvia SeiskaLävelle. Katsoin yhtä ja tein tämän johtopäätöksen.

Äänestä

Miksi ei ole sähköjä? Onko siellä jäänyt laskut maksamatta ja ne pitäisi ensin hoitaa jotta sais uuden liittymän vai mikä on?

Äänestä

Syys-lokakuu 2013, ja poliisit puhuttavat Johanna Tukiaista tämän koirienpidosta.

Siksi Salla Degerth piilottelee Tuksun Hilma-koiraa asunnossaan. Samalla Tuksu piileksii kavereittensa nurkissa (Jarna Leskelän, Diamond Vainin, jne. asunnoissa):

http://pastebin.com/isZCXAKg

Äänestä

Facebook-keskustelua marraskuussa 2013. Ketjusta käy selville, että koirat ovat olleet Nurmijärvellä, ja että lappeenrantalainen suohirviö Petri Penna on tuonut yhden koiran (Madeleinen) Venäjältä, ja myynyt sen sitten Tukiaiselle.

Jarna Lahdenvuo (JL): ”En siis tiedä onko se julkkis kelle se sen anto.”

JL: ”Jos tarkoitat Sitä isoa yorkkia.. Niin Johanna antoi sen kännipäissään yhdelle ihmiselle. Saanko julkaista sen naisen nimen niin en tiiä.”

Henna: ”Juu, Hilma on se yorkki. Johanna ei kai kertaakaan ole maininnut Hilmasta mitään Viikin retken jälkeen. Mikä on Hilman kohtalo?”

Jenny: ”Joo Hilman ja Viljonhan Johki otti Nassun jälkeen. Viljollehan kävi köplästi.. Käviköhän Hilmalle samanlailla?”

JL: ”Onko Hilma se yorkki?”

Myrkkymuratti: ”Ja varmasti tiedät että Johanna myös jättää koirat pitkiksi ajoiksi yksin niihin saastekämppiinsä ilman ruokaa jne. Ja jokainen fiksu ihminen tajuaa että Johannan kaltainen juoppo ei kykene huolehtimaan eläimestä. Eihän Johanna huolehdi edes itsestään...”

Myrkkymuratti: ”Jarna, älä mieti vaan tee asialle jotain. Tee ilmoitus. Olet varmasti monta kertaa nähnyt minkälaisessa kunnossa sekä Jollaksen että Albertinkadun asunnot ovat olleet..

JL: ”Olen miettinyt myös tätä.”

Rättis ja lumppu: ”Oikea ratkaisu Jarna.Tuksu ei pysty huolehtimaan edes kodistaan. Koirat kärsivät tuollaisesta epäsäännöllisestä elämästä. Eivät opi rutiineja ja ovat varmasti aivan ymmällään, kun sitten iltaisin pussataan ja rutistetaan hysteerisesti.”

JL: ”Madeleine ja Nassu olivat hoidossa minulle melkein viikon. Kumpikaan ei ole sisäsiisti. Nassun pitäisi olla jo koska on jo 2vuotta. Voin sanoa ettei ollut kivaa kun kusivat kämpän täyteen vaikka ulkoilutettiin niitä useasti.”

Jenny: ”Onko muuten Johkin uusinkin koira joltain pentutehtailijalta? Kun käsitin ettei suomessa oikein kukaan halua hänelle koiraakaan myydä...”

Rouva Näätä: ”Madeleine, tämä uusin yorkki on tuotu rajan takaa. Tuksu kävi loppukesällä Lappeenrannassa tapaamassa Pennaa, joka sen maahan oli tuonut.”

Äänestä
  • Yorkkeja ovat iis Hilma (nyk. Salla Degerthillä) ja Madeleine (nyk. Tuksulla).

    Äänestä

  • Joo Viljollehan kävi köplästi käviköhän Hilmalle samallalailla.Näin koirista.Ja uusia lemmikkejä tilalle mm. possu.Onkohan jossain jotain mätää.

    Äänestä

Helsingin kaupungin eläinsuojelulääkärille olis taas töitä Case Tuksussa...

Äänestä

Pennan rooli tässä koirabisneksessä tulee poliisin tarkoin tutkia.

Äänestä

Poliisille on ilmoitettu ja vuodatettu myös yv:t Tuksusta. Nyt tutisee aika monen puntti, sillä keskustelut on senverran raakaa luettavaa. Minä en ole nähnyt, mutta hymyssä kerrottu. Ja samoja näätiä taitaa olla siellä ja täällä :D

Äänestä

Albertinkadulla ei oo taas kusetettu koiria. Sinne keittiöön ne kusee. Silloin ku ne oli hoidossa mulla ne pääsi sentään koira puistoon. Onneks se possu kauppa peruuntui

Äänestä

Jos nuo viestit todeea on ihan aitoja niin silloin on kyllä vuotaja Prinssessa Penna.!, siitä ei oo mitään pahaa sanottu noissa viesteissä.

Äänestä

Ilmeisesti Hilma-yorkki on Salla Degerth -nimisen henkilön hallussa.

Kuka ja mikä on tämä Degerth?

* Mitä tekee, mikä lie nykyinen työpaikka?
* Missä asuu?

Äänestä
  • Tuksu välillä majailee myös Susanna Gärdströmin luona, joka asuu Pihlajistossa. Tässä osoite kartalla:

    http://www.fonecta.fi/yritykset/Helsinki/2519810/Gardstrom Susanna Tmi

    Muita Tuksun majapaikkoja ovat:

    - Juha Immosen asunto
    - Salla Degerthin asunto.

    Pippurisuuttaaja-Tonin ansiosta Tuksulla on piilopaikka Lempäälässä.

    Myös Tuksun tuttava, ns. Diamond Vain, piilottelee Tuksua asunnollaan.
    Luottohomoseksuaalikampaaja Joel Tokoi asuu kalliossa Viidennellä Linjalla.

    Koirat ovat välillä Vuosaaressa jonkun tuttavan luona.

    Äänestä

  • Tuksun piilopirtit kirjoitti:

    Tuksu välillä majailee myös Susanna Gärdströmin luona, joka asuu Pihlajistossa. Tässä osoite kartalla:

    http://www.fonecta.fi/yritykset/Helsinki/2519810/Gardstrom Susanna Tmi

    Muita Tuksun majapaikkoja ovat:

    - Juha Immosen asunto
    - Salla Degerthin asunto.

    Pippurisuuttaaja-Tonin ansiosta Tuksulla on piilopaikka Lempäälässä.

    Myös Tuksun tuttava, ns. Diamond Vain, piilottelee Tuksua asunnollaan.
    Luottohomoseksuaalikampaaja Joel Tokoi asuu kalliossa Viidennellä Linjalla.

    Koirat ovat välillä Vuosaaressa jonkun tuttavan luona.

    Välirikon takia Tuksun ja Tuksun koirien Nurmijärven piilottelupaikka Jarna Leskelän/ Lahdenvuon/ Kervisen luona Sorvankaarella on jäänyt pois käytöstä marraskuussa 2013.

    Äänestä

Lappenrannassa 15.11. Tuksun mukana olivat Esmeralda ja Madeleine.

Äänestä
  • Missäs se Nassu luuraa?

    Äänestä

Luulenpa, että veljeni Merjan luona.

Äänestä

Tukiaisten eläimistö lie tätä nykyä:

- Esmeralda (Tuksu)
- Madeleine (Tuksu)
- Nassu (Tuksu)
- Putte-minipossu (Tuksu)
- Bonzo (Julia)

Hilma lienee helsinkiläisen Salla Degerthin hallussa. Tuksun erään yksityisviestin mukaan Degerth on "pöhkö" ja "rikas."

Äänestä
  • Degerth näytti ihan idiootilta pissikseltä.....en antaisi koiraa sille edes viinasta.

    Äänestä

  • Huh huh kirjoitti:

    Degerth näytti ihan idiootilta pissikseltä.....en antaisi koiraa sille edes viinasta.

    Tuksu kai joutui alkusyksyllä myymään Hilman rahapulassaan, mutta onko totta, että hän olisi saanut osan hinnasta viina- ja huumelastina?

    Äänestä

  • Kahden pöhkön kauppa kirjoitti:

    Tuksu kai joutui alkusyksyllä myymään Hilman rahapulassaan, mutta onko totta, että hän olisi saanut osan hinnasta viina- ja huumelastina?

    Niin kerrotaan, että hilman hinta oli pullo.

    Äänestä

  • Halvalla meni kirjoitti:

    Niin kerrotaan, että hilman hinta oli pullo.

    Vai olisiko sittenkin ollut koppa Viru Valgeeta?

    Äänestä


  • Halvalla meni kirjoitti:

    Niin kerrotaan, että hilman hinta oli pullo.

    Ihmeellinen on tämä sirkusväki Tuksun härdellin ympärillä.

    Äänestä

Tukiaisten narkkarisiskojen eläintilanne marraskuun 2013 lopussa:

* Tuksun koirat ovat Esmeralda, Nassu, Madeleine ja Hilma.
* Julian koira on Bonzo.

* Tuksulla on uusi eläin, mikropossu Paris Hilton.

-ooo-

Seiska Live raportoi 26.11.2013:

”OMG: Johanna Tukiainen osti possun - nimesi kohublondin mukaan!

- Hankin mikropossun, josta olen haaveillut jo pitkään. Sen nimi on Paris Hilton, idolini mukaan. Idea lähti Parisilta, sillä hänelläkin on mikropossu..."

Artikkeli: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/OMG-Johanna-Tukiainen-osti-possun-nimesi-kohublondin-mukaan/1024559

-ooo-

Äänestä

Miksi ei ottanut heti kahta possua, niistä olisi seuraa toisilleen, ei Parisin tarttis yksinäisyyttään vinkua.

Äänestä
  • Koirat ovat varmaan seurana... eikä hänellä kai ollut varaa toiseen.
    Yksikin maksoi 700 euroa.

    Äänestä

  • 4 koiraa, 1 possu kirjoitti:

    Koirat ovat varmaan seurana... eikä hänellä kai ollut varaa toiseen.
    Yksikin maksoi 700 euroa.

    Hän menettänee tuon rahan, kun possu viedään Viikkiin.

    Äänestä

Seiska raportoi 26.11. myöhään illalla:

”Tuksulle sataa vihaviestejä: Paris-possu halutaan vapauttaa!

Kohublondi Johanna Tukiainen ja Paris Hilton -possu herättää kiivasta keskustelua sekä SeiskaLivessä että Suomi24-keskustelupalstalla. Johanna on jo saanut vihaisia viestejä, joissa toivotaan hänen luopuvan lemmikeistään. Usean mielestä Johanna ei pysty huolehtimaan eläimistään.

Keskustelijat ovat huolissaan Paris-possun hyvinvoinnista.

- Kuka hemmetti tolle luovuttui tuon eläimen? Täysin vastuuttomia nämä kasvattajat!! Livekäyttäjä15885 kirjoittaa SeiskaLivessä...."

Koko artikkeli kuva: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Tuksulle-sataa-vihaviesteja-Paris-possu-halutaan-vapauttaa/1024626

Äänestä

Tuksu kommentoi netitse 27.11. eläinsuojeluasioita:

”Kun soitatte turhaan eläinsuojeluun, laitatte muhun kiintyneet eläimet pieniin häkkeihin joissa ne joutuvat lopetusuhan alle!!!!! Ettekö ymmärrä mitä teette????? Jättäkää perheemme rauhaan!”

Äänestä
  • Tuksu vetosi 28.11. aamuyön ensihetkinä esimerkkeihin, vaikka eläinten olosuhteet eivät ole verrannollisia keskenään:

    ”Duudsoneillakin on muuten oma possu nimeltä Britney, teetettekö kaikista eläinsuojeluilmoitukset...?!!! Entäs Tauski Peltosen chihuahuat?”

    Äänestä

  • Tuksu vetosi 28.11. kirjoitti:

    Tuksu vetosi 28.11. aamuyön ensihetkinä esimerkkeihin, vaikka eläinten olosuhteet eivät ole verrannollisia keskenään:

    ”Duudsoneillakin on muuten oma possu nimeltä Britney, teetettekö kaikista eläinsuojeluilmoitukset...?!!! Entäs Tauski Peltosen chihuahuat?”

    Näitä tapauksia Tuksu ei voi verrata itseensä.

    Äänestä

Jasmine Tukiainen etsi 19.12. illalla Facebookitse hoitajia sekaisin olevan Tuksun laiminlyömille eläimille:

”Tarvitsen jonkun joka voi pitää huolta yhdestä mini koirasta ja yhdestä mini-possusta NYT !!! Onko ketään ? Varsinkin mini possulle tarvitaan nyt hoitaja !
joku eläinrakas auttakaa.”

Äänestä
  • Missä muut eläimet sitten ovat?

    Äänestä

  • Jasminen postaus 22.1.14:

    ”Tervetuloa kotiin rakas Bonzo! Saparo suorana se juoksee äidin puudelin kanssa pihalla ja Bobby vahtii uljaan näköisenä :)

    Äänestä

Netissä liikkuvien huhujen mukaan:

* Madeleine on ilmeisesti saanut uuden kodin
* Paris Hilton olisi palautunut kasvattajalle
* Nassu lienee Joel Tokoin hallussa Kalliossa

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Hilimajaonnimanni kirjoitti:

Missä ihmeessä on Hilma? :o

Tuksu kertoo Seiska-päivityksessään ostaneensa eläinkaupoista krääsää vain kolmelle koiralleen (Nassulle, Madeleinelle ja Esmeraldalle), eikä mainitse Hilmaa enää ollenkaan...


http://www.seiska.fi/Johanna-Tukiainen/Tassa-uudet-pehmosangyt-Esmeraldalle-ja-Madeleinelle-/1019942


Onko Hilma huostaanotettu lopullisesti? Vai onko koira alunperinkin ollut vain sijoitettuna Tuksulle ja nyt on kasvattaja ottanut koiran takaisin itselleen? Hilma on kadonnut kuin tuhka tuuleen...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu