Venäjä voitti. Hautala eroaa

Venäjä - luonto 6 - 0. Olkaa nyt persut onnellisia.
1762
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Soinin maanpetturuus on sotien jälkeisen Suomen häpeällisin tahra. Kuinka itsenäiseksi väitetyn maan toiseksi suurimman puolueen johtaja voi olla Venäjän palkkalistoilla ajaen naapurivaltion etua ohi Suomen kansan edun?!

Äänestä
  • Jos Soini olisi Venäjän palkkalistoilla, minä tietäisin sen ja suhtautuisin Soiniin sen mukaisesti. Mutta ei Soini ole. Koska ei ymmärrä omaa parastaan.

    Äänestä

  • Koroljov kirjoitti:

    Jos Soini olisi Venäjän palkkalistoilla, minä tietäisin sen ja suhtautuisin Soiniin sen mukaisesti. Mutta ei Soini ole. Koska ei ymmärrä omaa parastaan.

    Ai sinä tietäisit sen? Sinä Koroljov varmaan kuvittelet olevasi suurikin tekijä oligarkkien ylläpitämässä pelissä. Tosiasiassa olet vain ihmiskunnan rikkaimman ihmisen tahdoton sätkynukke nro. 739 988 jolle kerrotaan tasan se mikä katsotaan kulloinkin Putinin oligarkihovin edun mukaiseksi.

    Äänestä

  • grandioosiko vaivaa? kirjoitti:

    Ai sinä tietäisit sen? Sinä Koroljov varmaan kuvittelet olevasi suurikin tekijä oligarkkien ylläpitämässä pelissä. Tosiasiassa olet vain ihmiskunnan rikkaimman ihmisen tahdoton sätkynukke nro. 739 988 jolle kerrotaan tasan se mikä katsotaan kulloinkin Putinin oligarkihovin edun mukaiseksi.

    Olen oikeasti numero 31807 mutta eipä sillä ole paljonkaan merkitystä. Olennaista on se että Euraasia voittaa Atlantin, Sydänmaa Merivallat, Rooma Karthagon, Sparta Ateenan.

    Äänestä

  • Koroljov kirjoitti:

    Olen oikeasti numero 31807 mutta eipä sillä ole paljonkaan merkitystä. Olennaista on se että Euraasia voittaa Atlantin, Sydänmaa Merivallat, Rooma Karthagon, Sparta Ateenan.

    oletko kännissä koroljov?!?

    Äänestä

  • juhlapäivää viettää? kirjoitti:

    oletko kännissä koroljov?!?

    Tehtaankadulla on pitkään ollut Hautala tähtäimessään. Nyt persutkin saatiin mukaan kampanjaan.

    Äänestä

Mahtaako Venäjä toimia öjynporauksessa kansainvälisten turvamääräysten mukaan?

Äänestä
  • Venäjä ei ole enää Neuvostoliitto. Kyllä Venäjälläkin ympäristörikos on tuomittavaa. Käykää katsomassa Moskovaa miten siistiä siellä on moneen Suomen kaupunkiin verrattuna.

    Äänestä

  • Pjotr. kirjoitti:

    Venäjä ei ole enää Neuvostoliitto. Kyllä Venäjälläkin ympäristörikos on tuomittavaa. Käykää katsomassa Moskovaa miten siistiä siellä on moneen Suomen kaupunkiin verrattuna.

    Maailma taistelee kasvihuoneilmiötä, biodiversiteetin kutistumista, happamoitumista, rehevöitymistä, aavikoitumista, sukupuuttoaaltoja, kemikalisoitumista, ionisoitumista ja mm. patogeenisiä supermikrobeja vastaan. Venäjä sen sijaan on aloittanut taistelun katuroskaamista vastaan. Maailman suurin valtio Venäjä tulee ympäristöasioissakin yli 50-vuotta muuta maailmaa jäljessä, ei ihme että maapallon eliökunta on sukupuuton partaalla.

    Äänestä

Venäjä on korjannut tililleen monia voittoja elokuusta 2008 saakka. Kaikki alkoi Georgiasta. Tänä syksynä Venäjä näytti, ettei Syyria ole uusi Libya. Hautala nyt on pikku tekijä, mutta silti... Tätäkin olen odottanut kauan.

Äänestä
  • Syyria ei koskaan ole ollut Libya. Syyriaan olisi pitänyt mennä heti, Libyaan tuskin vieläkään. Venäjä ryssi täydellisesti oman etunsa tukemalla Usan rebublikaanien valtapyrkimyksiä ja luonnonvarojen ryöstöä Libyassa ja eväämällä Usan demokraattien ihmisoikeuksien kunnioittamiseen tähtäävät toimet Syyriassa. Putin on Usan konservatiivikristittyjen vietävissä, aivan kuten sinäkin olet. Mitä enemmän Usan sionistiset konservatiivikristityt Venäjän etua polkevat, sitä pahemmin Venäjä kostaan vihollisensa ainoalle vastavoimalle Usan liberaaleille ja YK:n jäsenvaltioille. Mutta mitä muuta voisikaan odottaa KGB:n pikkuvirkamieheltä ja pahaiselta mafiapäälliköltä kuin tsensä ja maansa munaamista kerta toisensa jälkeen.

    Äänestä

  • typeryyden riemu kirjoitti:

    Syyria ei koskaan ole ollut Libya. Syyriaan olisi pitänyt mennä heti, Libyaan tuskin vieläkään. Venäjä ryssi täydellisesti oman etunsa tukemalla Usan rebublikaanien valtapyrkimyksiä ja luonnonvarojen ryöstöä Libyassa ja eväämällä Usan demokraattien ihmisoikeuksien kunnioittamiseen tähtäävät toimet Syyriassa. Putin on Usan konservatiivikristittyjen vietävissä, aivan kuten sinäkin olet. Mitä enemmän Usan sionistiset konservatiivikristityt Venäjän etua polkevat, sitä pahemmin Venäjä kostaan vihollisensa ainoalle vastavoimalle Usan liberaaleille ja YK:n jäsenvaltioille. Mutta mitä muuta voisikaan odottaa KGB:n pikkuvirkamieheltä ja pahaiselta mafiapäälliköltä kuin tsensä ja maansa munaamista kerta toisensa jälkeen.

    Libyan onnettomuus tapahtui Medvedevin vartiovuorolla. Tiedän että se on yksi syistä, joiden takia hänet pudotettiin pääministeriksi viime vuonna. Medvedev ei koskaan osoittanut tarpeellista lujuutta länttä kohtaan. Onneksi Putin pelasti pääministerinä omalla toiminnallaan Georgian tilanteen elokuussa 2008. Nyt on Syyriassa saatu toinen vastaava torjuntavoitto. Euraasia alkaa hallita asioita. Venäjän painoarvo ja moraalinen auktoriteetti kasvavat. Putinin rauhanpolitiikka saa tunnustusta jopa amerikkalaisilta maan hallituksen politiikan kriitikoilta. Kyllä tämä tästä. Ja Suomessa jopa Hautala joutui vihdoin eroamaan... Kunpa vain Arhinmäkikin olisi saatu pantua pois samassa paketissa.

    Putin voittaa. Hän on Talleyrand, Metternich, Bismarck. Tai ei ehkä sentään. Mutta niin lähellä kuin 21. vuosisadan ihminen menneisyyden suuria valtiomiehiä pääsee. Emmehän enää ole samaa rotua. Putinin viimeaikaiset saavutukset herättävät kuitenkin ihailua kautta maailman.

    Äänestä

Niin tai näin, joka tapauksessa voitto Suomalaisille. Ministeri ei voi sooloilla miten sattuu haluamaan ja mistä sattuu tykkäämään. Ministerien jos kenenkään pitäisi noudattaa lakeja ja jopa moraalia.

Siinä syy, miksi myös V. Niinistön pitäisi vetää johtopäätökset, ja erota. Hän on kerta toisensa jälkeen tukemut mm. Hautalaa töpeissään, ja töpeksinyt itsekin siihen malliin, ettei oikein täyty lain ja moraalin noudattaminen.

Äänestä
  • Jos Suomi saisi hallituksen josta pahimmat Venäjän-vihaajat on saatu siivottua pois, se olisi positiivinen signaali Moskovalle ja saattaisi avata erinäisiä taloudellisia ja kaupallisia mahdollisuuksia. Tosin suomalaisten pitää olla aktiivisia. Vaikka Suomi tarvitsee kipeästi Venäjää, Venäjä ei tarvitse Suomea.

    Äänestä

  • Koroljov kirjoitti:

    Jos Suomi saisi hallituksen josta pahimmat Venäjän-vihaajat on saatu siivottua pois, se olisi positiivinen signaali Moskovalle ja saattaisi avata erinäisiä taloudellisia ja kaupallisia mahdollisuuksia. Tosin suomalaisten pitää olla aktiivisia. Vaikka Suomi tarvitsee kipeästi Venäjää, Venäjä ei tarvitse Suomea.

    Tuomiojat ja Hautalat oppositioon.

    Äänestä

  • Koroljov kirjoitti:

    Jos Suomi saisi hallituksen josta pahimmat Venäjän-vihaajat on saatu siivottua pois, se olisi positiivinen signaali Moskovalle ja saattaisi avata erinäisiä taloudellisia ja kaupallisia mahdollisuuksia. Tosin suomalaisten pitää olla aktiivisia. Vaikka Suomi tarvitsee kipeästi Venäjää, Venäjä ei tarvitse Suomea.

    niin että putin kun olisi suomen pääministeri plus presidentti niin sittenkö kaikki olisi hienosti...

    Äänestä

GP& Harmaa Hautala - Suomi 0-2

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Venäjä hautala 6-0 kirjoitti:

Venäjä - luonto 6 - 0. Olkaa nyt persut onnellisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu