Loppusyksyn kuntoilu

Mitä tavallisen kuntoilijan kannattaa tässä vaiheessa vuotta tehdä, että talvella pääsee nopeammin kiinni mukavaan menoon?

Omassa perinteisen hiihdossa potkun voimassa ja tasatyönnön kestävyydessä olisi parannettavaa. Yleensä peruskunnon nostaminen taitaa eniten(?) parantaa hiihtoa -- jaksaisi keskittyä paremmin tekniikan hiomiseen.

Sauvakävely ilmeisesti auttaa hiihtoon & sitä kannattaisi harrastaa. Lähimetsien poluille sauvojen kanssa :) Skiket löytyy ja niitä olen toisinaan käyttänyt. Skiken kanssa saa tasatyöntöä paremmin treenattua. Taitaa olla luontevin tapa, jos nyt ei haittaa raskaasti rullaavat renkaat. Nopeudeltaan vastaa mun hiihtonopeuksia. Sauvojen piikit saisi pitää paremmin asfaltissa (vaikka kovametallia ovat). Lumella ei ole vastaavaa lipsumista ja työntöasento tuntuu aika pystyltä. Sopivaa kovaa hiekkapintaa mulla ei ole lähellä. Toisaalta rullasuksia en tällä pienellä budjetilla lähde hankkiin & ne ei auttaisi kuitenkaan sauvoihin. Onkohan joustopiikeistä apua & saakohan niitä 9mm sauvaan (Rex)?

Paljonkos soutulaitteesta on apua hiihtoon? Ei varmaan ole haittaa tasatyönnön suhteen, mutta onko merkittävämpää hyötyä.

11

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niniin...

      Näköjään olet aika hyvin jyvällä siitä, miten kannattaa toimia.

      Joustopiikkejä saa 9mm sauvaan ja kovametallipiikit kannattaa teroittaa aika ajoin timanttiviilalla. Soutulaite parantaa yleiskuntoa ja kehittää rintalihaksia ja hapenottoa.

    • limaniska

      Miten soutlaite kehittää rintalihaksia? Soudussahan työ suoriteteaan pääasiassa jaloilla työntönä ja selkälihaksilla vetoliikkeenä jolloin rintalihaksille tulee minimaalinen rasitus. Tuosta soutulaitteen yleiskuntoa ja hapenottoa parantavasta vaikutuksesta olen samaa mieltä.

    • Hmmm...

      Väitätkö muka, ettei kehitä rintalihaksia?

      Soutajilla on mahtavat rintalihakset.

      • rowerman

        Varmasti kehittää ja vielä isonvarpaan ojentajia ja pikkurillin koukistajiakin. Mutta jos vakavasti puhutaan, niin eiköhän se kuitenkin ole melko pientä mitä rintalihakset siinä hommassa kehittyvät koska se suurin työ tehdään yläkropalle lihaksilla jotka vetävät. Yleensä soutajat ovat pitkiä melko hoikkia tyyppejä joilla ei kyllä mitään mahtavia rintalihaksia ole. Jos sitten jostain syystä sattuu jollain harvalla olemaankin, niin kyllä ne on hankittu jollain muulla harjoittelulla kuin soutamalla.


      • rowerman kirjoitti:

        Varmasti kehittää ja vielä isonvarpaan ojentajia ja pikkurillin koukistajiakin. Mutta jos vakavasti puhutaan, niin eiköhän se kuitenkin ole melko pientä mitä rintalihakset siinä hommassa kehittyvät koska se suurin työ tehdään yläkropalle lihaksilla jotka vetävät. Yleensä soutajat ovat pitkiä melko hoikkia tyyppejä joilla ei kyllä mitään mahtavia rintalihaksia ole. Jos sitten jostain syystä sattuu jollain harvalla olemaankin, niin kyllä ne on hankittu jollain muulla harjoittelulla kuin soutamalla.

        Soudun veto tasapainottaa hiihdon työntöä :)


      • sörsselssön

      • Vaikuttavaa...
        sörsselssön kirjoitti:

        http://www.olympic.org/multimedia-player/all-photos/1976/01/01/aaanv021/
        Siinä sulle mahtavia rintalihaksia. Miehet ovat olleet taatusti alansa huippuja, joten siitä voi päätellä sitä rintalihasten mahtavuutta soutajilla jotka ovat ns. jokamiesluokkaa.

        Kyllä. Pertillä on valtavat rintalihakset, Kolbesta puhumattakaan.

        Tosin miesten rintoja en yleensä viitsi arvioida, naisten vastaavat jostain syystä kiinnostavat enemmän.


      • Fudvl

        Kannattaa huovata niin rintalihaksetkin kehittyy ...


    • ?????

      Eikös alunperin ollut kysymys rintalihaksista eikä mistään rintarauhasista jota nyt koetetaan tyrkyttää?

      • Hmmm...

        Siitä puhe mistä puute.


    • hiihitäjä

      Kannattaa käydä tiheässä kuusikossa runkamassa, se on kivaa puuhaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      117
      1587
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1448
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      35
      839
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      27
      790
    5. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      736
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      698
    7. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      34
      698
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      690
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      669
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      643
    Aihe