Mites vaikeeta on kouluttaa shetu ratsuksi? Miten pitkään teillä meni? Tippuitteko paljon? Minkä ikäinen poni oli? Mitä kokemuksia jäi mieleen? Itse olen hankkimassa vähän päälle 3 vuotiasta shetua.
Apuu miten vaikeeta on kouluttaa
Tiituu78
1
117
Vastaukset
- ---
Ei se koulutus ole sen vaikeampaa kuin muidenkaan ponien koulutus. Kouluttajalta vaan vaaditaan taitoa (tai pienen ponin kanssa pieni ratsastaja ja hyvä valmentaja).
Missään nimessä koulutusvaiheeseen ei kuulu tippuminen. Toki vahinkoja sattuu, mutta jos säännöllsiesti tippuu, ei ole kyllä valmis kouluttamaan poneja ja koulutuksessa on menty pahasti metsään.
Muista että shettikset kehittyy hitaasti ja 3-vuotiaan shetun selkään ei vielä knnata mennä, tai korkeintaan hetken istua selässä. Varsinainen ratsukoulutus aloitetaan vasta 4-vuotiaana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3962082Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121929Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2491404Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.811041Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56965Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402938Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39808- 56779
- 75750
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70724