Apuu miten vaikeeta on kouluttaa

Mites vaikeeta on kouluttaa shetu ratsuksi? Miten pitkään teillä meni? Tippuitteko paljon? Minkä ikäinen poni oli? Mitä kokemuksia jäi mieleen? Itse olen hankkimassa vähän päälle 3 vuotiasta shetua.
1170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ei se koulutus ole sen vaikeampaa kuin muidenkaan ponien koulutus. Kouluttajalta vaan vaaditaan taitoa (tai pienen ponin kanssa pieni ratsastaja ja hyvä valmentaja).

Missään nimessä koulutusvaiheeseen ei kuulu tippuminen. Toki vahinkoja sattuu, mutta jos säännöllsiesti tippuu, ei ole kyllä valmis kouluttamaan poneja ja koulutuksessa on menty pahasti metsään.

Muista että shettikset kehittyy hitaasti ja 3-vuotiaan shetun selkään ei vielä knnata mennä, tai korkeintaan hetken istua selässä. Varsinainen ratsukoulutus aloitetaan vasta 4-vuotiaana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiituu78 kirjoitti:

Mites vaikeeta on kouluttaa shetu ratsuksi? Miten pitkään teillä meni? Tippuitteko paljon? Minkä ikäinen poni oli? Mitä kokemuksia jäi mieleen? Itse olen hankkimassa vähän päälle 3 vuotiasta shetua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu