Veikkaan tennisotteluiden tuloksia, koska niissä on vain kaksi vaihtoehtoa, eli ei tasapeliä. Selkeyttää hieman valintoja. En muuten tiedä juuri mitään tenniksestä, eli en seuraa pelejä livenä mistään. Silti olen vielä kuitenkin voitolla veikkauksissani.
Seurailen kuitenkin pelejä livenä siten, että näen, mitkä pelaajien pisteet ovat kullakin pelin hetkellä. Yksi piirre peleissä on alkanut ärsyttää. Usein tapahtuu niin, että toisella pelaajalla kerroin on esim. 1.20, ja toisella esim. 3.00. Tämä ensimmäinen siis vaikuttaa jo melko varmalta voittajalta. Sitten kun kuitenkin seuraa pelin kehittymistä, niin tuntuu, että tämä paremmaksi rankattu pelaa tahallaan huonommin, kuin mikä hänen oikea tasonsa on. Ensimmäinen erä voi esim. päätyä tulokseen 6-6, kuitenkin niin, että pienellä erolla tämä "parempi" voittaa (kyseessä jokin piste-ero, en tunne tenniksen termejä).
Joskus sitten käy niin, että tämä paremmaksi rankattu häviää juuri tällaisissa tilanteissa. Vaikuttaa siltä, että se huonompana pidetty saattaa ihan hyvällä tuurillakin päästä voitolle ihan sen vuoksi, että tämä "parempi" pelaaja pelaa tahallaan liian löysästi, kunnes sitten tuleekin tappio. Yksi erä tietenkään ei merkitse mitään, mutta jos "parempi" häviää vaikka ensimmäisen erän ja voittaa toisen, niin jos "parempi" jättää ratkaisun vielä kolmannessakin erässä ihan loppuun, siinä voi hänelle käydä huonosti.
Mikähän se kysymys oli mitä tässä piti esittää.. ovatko muut huomanneet samaa, vai voiko oikeasti olla niin, että jos pelaajilla on esim. edellisen kaltaiset kertoimet, niin erät ja koko pelikin voi mennä hyvin tasaiseksi?
Tennisotteluiden kulusta
1
114
Vastaukset
- Ei läheskään
Niin yksinkertaista, kuin pelkästään tujottaa kertoimia. Kertoimet tehdään tarkalleen sitä varten, että häviär pitkässä juoksussa rahasi. Koitas perehtyä tilastoihin, pelikassan hallintaan, oikeaan panostukseen ja ylikertoimiin.
Yks laskuesimerkki alhaisista kertoimista
Kerroin 1.2 ja satsaat 50 €
Voitat mahdollisesti 1.2*50-50 = 10 euroa
Jos häviät pitää sun pelata uudestaan 1.2 kertoimella olevia pelejä, aivan oikein, 5 kertaa. Joudut satsaamaan 5*50 = 250 euroa voittaaksesi hikisen hävityn kymppisi takaisin. Ja kassa on nyt VASTA -0 Järjetön riski yhden kympin takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741