http://yle.fi/uutiset/poliisin_nettiurkinta_paljon_luultua_laajempaa/6878318
"Poliisi käyttää "yleisiä tiedonsaantioikeuksiaan" silloin kun lainsäädännön pakkokeinopykälät eivät sallisi verkkoviestin lähettäjän selvittämistä.
Poliisi voi ilman tuomioistuimen päätöstä tai vakavaa rikosepäilyä selvittää keskustelupalstoille nimimerkin suojissa kirjoittaneiden henkilöllisyydet. Aikaisemmin on tiedetty, että poliisi pystyy selvittämään verkkokeskustelijoiden tiedot ainakin tuomioistuimien luvalla tai vakavia rikoksia epäillessään. Todellisuudessa poliisi voi ohittaa hankalat proseduurit käyttämällä niin sanottuja yleisiä tiedonsaantioikeuksiaan, jotka määritellään poliisilaissa (36 §)."
Poliisi saa selvittää nimimerkkikeskustelijoiden henkilöllisyyden ja IP-osoitteen pelkillä yleisillä tiedonsaantioikeuksillaan. Mitään tuomioistuimen päätöksiä ei tarvita. Mitäs tähän sanotte?
Tekin kaikki olette poliisin kirjoissa nimet ja kotiosoitteet otettuna talteen mitkä kirjotatte tänne. Mitäs siihen sanotte?
"Poliisi käyttää "yleisiä tiedonsaantioikeuksiaan" silloin kun lainsäädännön pakkokeinopykälät eivät sallisi verkkoviestin lähettäjän selvittämistä.
Poliisi voi ilman tuomioistuimen päätöstä tai vakavaa rikosepäilyä selvittää keskustelupalstoille nimimerkin suojissa kirjoittaneiden henkilöllisyydet. Aikaisemmin on tiedetty, että poliisi pystyy selvittämään verkkokeskustelijoiden tiedot ainakin tuomioistuimien luvalla tai vakavia rikoksia epäillessään. Todellisuudessa poliisi voi ohittaa hankalat proseduurit käyttämällä niin sanottuja yleisiä tiedonsaantioikeuksiaan, jotka määritellään poliisilaissa (36 §)."
Poliisi saa selvittää nimimerkkikeskustelijoiden henkilöllisyyden ja IP-osoitteen pelkillä yleisillä tiedonsaantioikeuksillaan. Mitään tuomioistuimen päätöksiä ei tarvita. Mitäs tähän sanotte?
Tekin kaikki olette poliisin kirjoissa nimet ja kotiosoitteet otettuna talteen mitkä kirjotatte tänne. Mitäs siihen sanotte?
Vastaukset 30
Vanhimmat
Poliisi tekee sen joka tapauksessa sallii laki tai ei, eikä korruptoitunut laillisuusvalvonta puutu poliisin rikoksiin.
Kaikenlaisten mustien listojen laatiminen ja ylläpitäminen rikkoo perusoikeuksia.
Kaikki mikä rikkoo perusoikeuksia on laitonta eli rikollista sen näennäisestä laillisuudesta huolimatta.
Saksan rotulaitkin olivat näennäisesti laillisia.
***"Poliisi käyttää "yleisiä tiedonsaantioikeuksiaan"***
Jokainen suomalainen on sadoissa eri rekistereissä, joista suurin osa on julkisia. Miksi poliisi ei saisi niitä käyttää, jos niistä tiedot saa kuka hyvänsä ?
Puhelinluettelot, numerotiedustelu, osoitetiedustelut, väestörekisterit, jne. onhan niitä satoja. Inisijät tietysti kieltäisivät ne kaikki poliisilta.
Pitkään jatkunut valta usein sotkee ihmisen pään pahasti ja poliisikin on vain ihminen.
Eipä muuta...
Totta, puhelinluettelokin poliisin käsissä sotkee poliisin pään pahasti, koska poliisikin on vain ihminen.
Puhelinluettelo poliisin käsissä on vaarallinen, koska se sotkee poliisin pään.
Poliisi on vähästä älystä, ymmärryskyvyn ja oppimiskyvyn rajoitteista kärsivä idiootti.
Niinpä. Tätä yhteiskunta ja lainsäätäjä haluaa koska kukaan ei halua Jokelan ja Kauhajoen uusiutuvan. Se on eriasia onko täällä merkitystä estämisen kannalta. Toinen vaihtoehto tietenkin on että nettiuhkailuja ei tutkita ollenkaan vaan odotetaan että jotain tapahtuu. Itse vastustaisin näitä oikeuksia ellei todellisuus olisi näyttänyt että Suomessakin voi tapahtua Jokelan ja Kauhajoen kaltaisia tapahtumia.
Paljon mieluummin muutama kauhajoki tai jokela kuin hermeettinen rikollinen poliisivaltio, jonka luomiseen noita tapahtumia käytetään tekosyinä ja keppihevosina.
Poliisirikollisten ja lääkärien käsissä, liikenteessä ja työpaikkaonnettomuuksissa kuolee tuhottomasti enemmän ihmisiä.
Those who would give up Essential Liberty to purchase a little Temporary Safety, deserve neither Liberty nor Safety.
Sell not virtue to purchase wealth, nor Liberty to purchase power.
Freedom of speech is a principal pillar of a free government; when this support is taken away, the constitution of a free society is dissolved, and tyranny is erected on its ruins.
"Paljon mieluummin muutama kauhajoki tai jokela kuin hermeettinen rikollinen poliisivaltio, jonka luomiseen noita tapahtumia käytetään tekosyinä ja keppihevosina."
Ihmiset eivät osaa hahmottaa sitä, että muutamat yksinäiset syrjäytyneet ihmiset joiden nuppi sekoaa ja he yksinään tekevät kauhajoet eivät loppujen lopuksi pysty uhkaamaan suurinta osaa kansasta.
"Poliisirikollisten ja lääkärien käsissä, liikenteessä ja työpaikkaonnettomuuksissa kuolee tuhottomasti enemmän ihmisiä."
Britanniassa oli joskus lääkäri joka oli onnistunut murhaamaan varmistetusti ainakin 200 potilastaan ennen kuin jäi kiinni. Todennäköisesti enemmänkin, koska pystyi aina potilaan kuollessa tekaisemaan jokun kuolinsyyn itse kirjoittamaansa kuolintodistukseen. Lääkärille kun on annettu valtaoikeus todeta potilas kuoliaaksi ilman, että asiaa kovinkaan valvotaan. Tätä kannattaa jokaisen joka haluaa lisaa valtaoikeuksia viranomaisille miettiä mikähän mahdollisti tämän jopa Kauhajokea ja Jokelaa kymmenia kertoja suuremman uhrimäärän ilman kiinnijäämistä. Siinä pitää jo valtaoikeudet olla kohdillaan, että voi tappaa satoja jäämättä kiinni.
Sitä voi jokainen lääkärissä käviä miettiä nupissaan, että jos lääkärisi haluaisi tappaa sinut huomaamatta miten hyvät valtaoikeudet lääkärille on annettu piilottaa tekonsa ikuisesti tai vuosien ajaksi. Lääkärihän tietää kaikki aineet millä voi aiheuttaa sydänkohtauksen ilman, että sitä huomataan ja jopa kirjoittaa sinusta kuolintodistuksen ja niin edelleen.
No johan lähti hevonen laukalle. Miten se että poliisi seuraa sitä kuka nettiin kirjoittaa uhkauksia tappaa jonkun? Mene selittämään tämä asia niille omaisille Kauhajoella ja Jokelassa että poliisirikollisten ja lääkärien käsissä, liikenteessä ja työpaikkaonnettomuuksissa kuolee tuhottomasti enemmän ihmisiä. Kysy sitten paljonko tämä tieto sitten heitä lohduttaa.
Tämä lanka lähti liikkeelle poliisin nettiurkinnasta joten yritä nyt pysyä asiassa. Tällaiset vertailut että liikenteessä kuolee enemmän kuuluu hiekkalaatikkotasolle eli kummalla on hienompi pikkuauto.Nettiurkinnan kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.
Sitten nämä tällaiset heitot että lääkärit ja poliisit tappavat enemmän perustuvat täysin sinun henkilökohtaiseen mielipiteeseen johon sinulla on oikeus.Mitään faktaa sinulla ei ole esittää. Kuitenkin tutkittu totuus on että Suomessa on aina vaan enemmän ihmisiä joiden mielenterveys on järkynyt. Tästä löytyy faktaa.Tämä näkyy mm. Jokelassa, Kauhajoella ja viimeksi Oulussa. Ei minua tässä kiinnosta rangaistukset vaan se että sivulliset eivät loukaannu tai kuole. Lisäksi henkilöt tarvitsevat selvästi sosiiaalipuolen apua eikä poliisin. Oulussa homma epäonnistu mutta ainakin poliisi osasi aikaisemman uhkailun perusteella toimittaa henkilön mielenterveyspuolelle.
Yritä nyt pitä jalat maassa ettei mopo ihan karkaa käsistä.
Kauhajoen ja Jokelan tapaukset johtuvat psykiatrien määräämästä Seronilista. Lue asiasta Lääkkeet-palstalta.
http://www.ssristories.com
Those who would give up Essential Liberty to purchase a little Temporary Safety, deserve neither Liberty nor Safety.
Kytäthän uhkailee ihmisiä pikkuasioista, niin kuin se yksi kiinnijäänytkin. Jos täällä joku pilkkaa tai arvostelee niitä jopa nimeltä, niin voivat ottaa selville, viedä tekosyyllä putkaan ja ottaa hengiltä.
Poliisi=murhamies
Kummallinen argumentti! Eikös se Kauhajoen kaveri tehnyt ne tekosensa juuri sen vuoksi, että poliisi ei ottanut niitä hänen nettiuhkailujaan riittävän vakavasti eli ottanut asetta pois?!
Kritisoin sitä, että jos annetaan valvontaoikeuksia, niitä miksi niitä ei käytetä silloin kun tarvittaisiin!! Mikä merkitys on suuren yleisön yksityisyyden suojan rajoittamisella, kun sillä ei voida estää yksittäisen mielipuolen tekoja??
Jos annetaan keinot, niitä pitäisi osata käyttää. Vaan eipä taideta osata. Huvikseen vakoillaan tavallisia ihmisiä, ja sitten oikeat rikolliset saavat tuolla pahoinpidellä, ryöstää ja tappaa sivullisia.
Ihmisiä on aina tapettu ja tullaan tappamaan, poliisin valvonnasta huolimatta. Me surraan vuositolkulla Jokelaa, Kauhajokea ja Hyvinkäätä jne... mutta ei kuitenkaan surra niitä miljoonia ihmisiä joita on kuollut esim. Yhdysvaltojen toimesta eri sodissa vuosikymenien ajan. Jos tilastoja tarkastelee globaalista perspektiivistä ilman kiihkoilua, niiden perusteella voidaan todeta, että Suomi on erittäin rauhallinen maa. Mielenterveysongelmatkaan eivät ole lisääntyneet vaan niiden diagnosointi on lisääntynyt. Mielisairaus-diagnoosien kasvamisen ja psykiatrien/psykologien määrän lisääntymisen välillä on selvästi korrelaatio-suhde. Eli tarjonta lisää kysyntää ja lääkärien tehtävä on pitää kysyntää yllä sillä heidän leipänsä on siitä kiinni.
" Kuitenkin tutkittu totuus on että Suomessa on aina vaan enemmän ihmisiä joiden mielenterveys on järkynyt. "
Mihin tutkimukseen väitteesi sitten perustuu? Olet kovasti kiihkoilemassa ja mollaamassa muiden väitteitä, mutta ei sinullakaan ole kuin tähkät pöydällä. Eikö ennen vanhaan ketään sitten tapettu?
Voidaan miettiä esimerkiksi Pohjanmaan puukkojunkkareita, eivätkö he sitten tappaneet ketään? Mites jos näille puukkojunkkareille olisi annettu nykypäivän aseet käteen, niin ihan varmasti joukkosurmia olisi paljon enemmänkin.
Myöskin on ihan turha vedota omaisin jne... lässyn lässyn, sillä ihmisiä kuolee ja ihmisiä syntyy. Se on elämää se. Niin kauan kuin elämme vapaina niin kauan voidaan puhua elämisestä. Mutta mikäli yhteiskunta, eli me ALISTUMME pelosta jatkuvan kontrollin alle, niin ainoksi järkeväksi vaihtoehdoksi jää enää lusauttaa itse omat aivonsa pellolle.
Elämä hysteeristen idioottien ja tekopyhien, toisten onnettomuuksista päsmäröijien keskuudessa, se vasta on helvettiä se.
P.S Eii se sinusta tee yhtään parempaa ihmistä suretko Kauhajokea vai et, paitsi jos sitten olet valmis suremaan kaikkien maailman kuolleiden ihmisten, eläinten, hyöteisten, kasvien jne... puolesta. Omaisten surun ymmärrän, mutta en voi käsittää tuollaista naurettavaa massahysteriaa!
Kuullosstaa nykyiseltä pohjois-korea ja 50-70 luvun stasi hommilta. Valitettavaa on se miten meillä suomessa hommat menee noin.
nettipoliisin valvoma porno sivusto on joutunut rikollisryhmien
rahasammoksi,jos käyt katsomassa ulkomaisilla foorumeilla
sivustoja voi yllätys olla vastassa.klikkamalla hakemasi sivuston auki,niin päälle tulla tupsahtaa toinen sivu,jossa lukee
TEIDÄN SELAIMENNE ON LUKITTU POLIISI sen jälkeen huomio.Ja pitkä litania pykälistä ym paskasta.no kone on juntturissa ja lukittu .sit pitäi mennä ostamaan PAYSAFECARD
ja maksettava 100e kirjottamallakortin koodi ja pin alla olevaan ruudukkoon.12 tuntia aikaa tai kaikki tietokoneenne data tullaan takavarikoimaan.Joku varmasti maksaa.
sivusto http://poliisi.fi.id2154282230-5334504342.v8096.com/?flow_i...21.10.2013
miks
mitä teen en tehny mitään
ei ainakaan mun mielestä mitään paheksuuttavaa,jos ei mitään salattavaa.tämähän on yleinen keskustelupalsta eikä mikään
vitun salaseura.
Kaikilla tulee olla oikeus kritisoida poliisirikollisia ilman pelkoa vainosta ja murhasta.
Poliisi=rikollinen kiduttaja, pahoinpitelijä ja murhamies
Kaiken lisäksi eduskunta hyväksyi lokakuussa päätöksen, jonka mukaan vainoaminen on kielletty 1.1.2014 alkaen.
sanon:poliisit tulisi tappaa paloittelemalla elävänä. eikun Pönkä hommiin.
Poliisiksi tekeytyvä virus on rikos monella tavalla samaan aikaan:
- poliisiksi tekeytyminen
- laiton uhkaus
- ryöstön yritys
- kunnianloukkaus.
miks mulle tuli sellanen joku et teidän selaimenne on lukittu
mitä vitsii kertokaa
Se ei ole mikään salaisuus, että Poliisi saa haluamansa tiedot kaikesta tietoliikenteestä niin halutessaan. Kaikki eivät vain välitä siitä asiasta, hevon Veetä.
Silloin kun on asiaa se sanotaan niin kuin se on. Eikö?
Kun nyt kerran kysyit, niin kehotan tutustumaan perustuslakiin ja erityisesti sen sananvapauspykälään.
Suomessa on kansalaisella edelleenkin sanan- ja mielipiteen vapaus, eikä sitä mikään poliisin uteliaisuus muuksi muuta. Eri asia on, että herjaako mielipiteillään muita julkisesti. Siinä rikollisuudessa poliisilla olisikin töitä, mutta eipä nuo poliisin näytöt ole kauhean kummoisia olleet.
Lisäksi muistuttaisin, että edesmenneet Stasi ja Gestapo perustuivat nimenomaisesti poliisin harjoittamaan mielivaltaan. Totalirismin suurin uhka on yksilön ajattelu. Se, että joku ajattelee toisin, kuin joku vallanpitäjä, uhkaa vallanpitäjän asemaa. Suomessa poliitikot ovat tämän tajunneet ajat sitten, koska he saavat valtansa kansalta. Poliisille taas on muodostunut aikojen saatossa ihmeellinen näkymätön piilovalta, jonka puitteissa heillä on taipumuksena toimia aina vain itsevaltaisemmin. Viime aikainen uutisointi kertoo juuri tästä. He ovat saaneet toimia oman alakulttuurinsa mukaan, joka ei ole ollut lainsäätäjän tarkoituksena.
Ja BTW, ihmisen mielipiteenvapautta ei voi murtaa edes vankilassa. Onnettomimmilla kiinalaisvangeillakin on yksilöllinen mieli ja ajattelu, johon ei voi puuttua kuin ulkoisella pakolla ja eliminoinnilla.
On yhteiskunnallisen demokratian happokoe sallia erilaista ajattelua. Jos sitä ei sallita, se pitää pystyä perustelemaan lakikirjan kanssa.
Tärkeät ylös.
Nimimerkille "sananvapaus", puhut täyttä asiaa. Mun perus- ja ihmisoikeuksia on loukattu ja tästä on päätös. Mun kone on hakkeroitu ja mun nimissä ilmeisesti lähetelty ties mitä pas*kaa. Lisäksi ilmeisesti tehty identiteettivarkaus mutta ilmoitapa siitä tälle Suomen Gestapo ohrana joukolle... just joo... kun ovat itse sen takana...
ei ole vaikea uskoa
Tutkikoon jos tutkittavaa löytyy, mutta turha "urkkiminen" jota varmasti tapahtuu on neitien näpertelyä. Lisää kyllä epäluottamusta pahemman kerran.
"- Kun nimimerkki on kirjoittanut jotain tai kirjoittajalla on useampia viestejä, voidaan tehdä se tietopyyntö, kuka täällä taustalla on. Mutta silloin pitää olla jokin tehtävä, minkä puitteissa toimitaan."
"Poliisi ei siis voi vain puhtaasta mielenkiinnosta selvittää, keitä henkilöitä anonyymien nimimerkkien takana on. "...tähän ei usko ketään.