Virolaiset eivät ole sukua suomalaisille. Nyt se on tutkittu. Olen jo aikaisemmin epäillyt tuota "sukulaiskansa-juttua",koska virolaiset toimivat samoin kuin slaavit.
http://blogs.discovermagazine.com/gnxp/2009/02/estonians-are-not-like-finns/#.Ulj3utK8CGY
http://blogs.discovermagazine.com/gnxp/2009/02/estonians-are-not-like-finns/#.Ulj3utK8CGY
Vastaukset 6
Vanhimmat
Joo, erilaisia ovat, eivät ole kuten meillä monet, impivaaralaisia.
Nykyään kun internetin kautta voi seurailla sukujuuria, niin muutamat tuntemani perheet ovat löytäneet ennen tuntemattomia yhteyksiä mm. Saksaan ja Englantiin.
Tunnettu tosiasiahan on, että Viron kautta on ollut monia kauppa- ym yhteyksiä Hansa-kaupunkien, Keski-Euroopan ja Ruotsin yliopistojen ym kanssa. Ja sitten olivat nuo miehittäjät Saksasta, jotka viimeksi Hitler käski pois, tanskalaiset jotka perustivat mm. Tallinan, ruotsalaiset jotka perustivat Tarton yliopiston ja venäläiset ja Pietarissa vanhaan aikaan asuneet keskieurooppalaiset.
Kyllä siinä historian mylläkässä on sekoittunut monenlaisi geenejä, vaikka suuri osa virolaisista olikin pitkään maaorjan tai torpparin asemassa.
Kielisukulaisuus on ainakin helppo todeta, samoilta nuotiotulilta olemme kotoisin virolaisten kanssa. Ja jopa sukupuuttoon kuolleiden liiviläisten, ja latvian kielessäkin on sama perua olevia sanoja noilta metsästyksen ja kalastuksen ajoilta.
Yksinkertaisinta olisi jos asiat kiinnostavat, mennä lähimpään kirjastoon ja lukaista peruskoulun historiakirjoja ja uudempaa aineistoa aiheesta.
Selviäisi tuo Hansa-kauppakin, joka ylsi Saksasta moniin Itämeren kaupunkeihin, joille hallitsijan antoivat kauppaoikeudet.
Ja mitä sitten. Onhan norjalaisetkin saksalaisten kielisukulaisia. Ei se tarkoita sitä, että norjalainen kalastaja ja haiseva nuuskan niiskuttaja voi kunnian saksalaisten saavutuksista ottaa tai yrittää käyttää saksalaisia hyödykseen.
heh..heh..joopas juu.. Kyllähän ne on tutkineet noita geenejä jos vaikka mistä ja
mihin. Mm. ..että Neandertalilaiset on sukua Toscanalaisiin mutta ei lainkaan
Afrikkalaisiin (3-4%/0%?). heh ..heh..(?).. Mikä on etu ja mikä haitta tässäkin?
Ja mitä tulee suomalaisiin niin itä- ja länsisuomalaiset kuulema poikkeavat
hyvinkin suuresti toisistaan (eurooppa/ural-jakoko?) - Kuka on suomalainen?
Muistelen, että DNA-tutkimuksessa Hollantilaiset olisi olleet yllättävän lähellä
suomalaisia - eikä niinkään esimerkiksi Unkarilaiset?
Ehkä rajaseudulla olevat poikkeavatkin venäläisen vaikutuksen tuloksena.
Eihän tuota kukaan virolaisten kanssa tekemisissä ollut ole varmaan ajatellutkaan, niin erilaisia virolaisia ovat.