World Cup

obo

World Cup on vain näytös peliä.ei siinä paineta 100 lasissa.Ei pelaajat halua loukkaantua koska kohta alkaa liigat.Jos suomi menestyy näissä otteluissa niin vain sen takia että suomi ottaa tosissaan(EI KIINOSTA)Mutta MM kisoissa sit nädään taas kunnon taistelua mestaruudesta ja kaikkilla on 100 lasissa.

7

750

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vain

      että mm-kisoissa ei ole yhtään tietoa maiden oikeasta nokkimisjärjestyksestä, koska pelaajat hylkäävät yleensä kutsun mm-kisoihin tai sitten eivät pääse Nhl:än takia

      • armoton

        -kaikkien suurten lätkämaiden parhaimmista pelaajista suuri osa pelaa nhl:ssä
        -yleensä mm-kisoissa käytettävissä periaatteessa noin parinkymmenen nhl-seuran pelaajat
        -eri maiden hyvät pelaajat jakautuvat varsin tasaisesti joukkueiden välillä
        -kanadalaisia on noin 60pros nhl pelaajista joten noissa parissakymmenessä seurassa vakiokokoonpanossa yli 200 kanadalaista
        -tuosta määrästä ei aikaisemmin saanut välttämättä kasaan hyvää joukkuetta lähinnä asennoitumisen takia
        -viime vuosina on saanut
        -myös usassa asenne on vähitellen muuttunut
        -vähän nhl-pelaajia omaavilla mailla mm-kisakoostumus on hankalampi muodostaa koska muutaman avainpelaajan pelien jatkuminen nhl:ssä voi vaikuttaa dramaattisesti mm-kisajoukkueen tasoon
        -tuon korvaa erityisesti sellainen yksinkertainen asia kuin valmistautuminen ja sellaisen yksityiskohdan huomioon ottaminen että kysymyksessä on joukkuelaji eikä "tähtimessut"


    • Frank

      Jaa-a , kyl noi pelit aika kovatasoisilta näyttää, eiköhän jokaisen maan tähtisikermät pistä kaikkensa peliin, maineen ja kunnian vuoksi. Näkihän tuon jenkeistäkin miten hermot meni, kun hävisivät. Eikä taidettu paljon säästellä tuossa viime yön matsissakaan. Eri asia sitten miten eri joukkueet on kesällä treenanneet.. Mitä taas liigojen alkamiseen tulee, niin käsittääkseni esim.NHL ei suurella todennäköisyydellä edes ala syksyllä.

    • arnold

      En seuraa pahemmin jääkiekkoa, koska olen kiinnostunut enemmän fysiikkaa vaativista urheilumuodoista joita itsekin olen harrastanut ja harrastan.
      Kyllä MM-kisat riittää talviaikaan, tosi typerältä tuntuu pelit kesällä. Ilmeisesti Suomen pojat oli vähiten kaljoitelleet tänä kesänä vaikka lehdistössä muuta annettiin ymmärtää.

    • just.

      MIKÄ VITTU TEITÄ VAIVAA?!?!?!?!? Miksi tietty osa Suomen kansasta ei voi uskoa omien menestymiseen? Ja jos he menestyvät, etsitään joku selitys joka vähentää se arvoa!!! Ette voi ymmärtää, että Suomi voi OIKEASTI pärjätä jossakin? Jos sota syttyisi, tuolla asenteella ja isänmaallisuudella, olisi sama kuin joisi kupposet kahvia samalla kuin vihollinen valtaa Rakkaan Kotimaan! TEISTÄ EI OLISI SIIHEN!

      Ja, MIHIN IHMEEN LIIGAAN ne valmistautuu?!? Mitään NHL:ää ei tule alkamaan, joten he voivat hyvin painaa täysillä! Nähtiin, miten Tsekki murjoi Ruotsin toisessa ottelussa, ei siinä ollut kyse leikkimisestä! Kuten ei muissakaan peleissä! Suomen joukkue on hitsautunut niin tukevasti yhteen, että sillä mennän pitkälle!! Jos näyttelyä haetaan niin sitä löytyy futiksen taklaustilanteista ja vapaapainista!

      • määä

        Eiköhän ole vähän eri asioita nuo!


      • Niinpä

        maanpetturuudesta kyse! Ei se auta Suomen joukkuetta tippaakaan, uskon minä siihen tai en! Pelaajien pitää uskoa! He tietävät oman tasonsa. Monet pelaajat onkin sanoneet, että on paljon helpompi olla kentällä, kun katsomossa esim. loukkantumisen takia. Se on heidän työnsä. Mulla on oma työni, johon pitää uskoa...ja uskonkin.

        Mitä tulee Suomen menestymiseen, ni eihän meillä ole kaikkein taitavin joukkue, mutta meillä on ollut tähänmennessä paras joukkue. Paras joukkue on se, joka pystyy pelaamaan suppeallakin materiaalilla yli odotusten. Se vain nostaa saavutuksen tasoa, ett ollaan hieman heikommilla...ja tässä turnauksessa se on nimenomaan nostanut Summasen osakkeita!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      419
      2034
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      197
      1614
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      151
      1499
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1386
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1186
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      966
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      113
      927
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      67
      792
    9. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      16
      705
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      695
    Aihe