Ylistys Jumalalle ja Karitsalle!

Kirkkaudessa

David Herzog profetoi TV7 järjestämässä kokoussarjassa ilmoittaen Suomen hallitukseen tulee muutoksia ja todellakin yksi ongelma ministeri joutui eroamaan. ”ja he huusivat suurella äänellä sanoen: "Pelastus tulee meidän Jumalaltamme, joka valtaistuimella istuu, ja Karitsalta." Ja kaikki enkelit seisoivat piirissä valtaistuimen ja vanhinten ja neljän olennon ympärillä ja lankesivat kasvoilleen valtaistuimen eteen ja kumartaen rukoilivat Jumalaa, sanoen: "Amen! Ylistys ja kirkkaus ja viisaus ja kiitos ja kunnia ja voima ja väkevyys meidän Jumalallemme aina ja iankaikkisesti, amen!" Jumalalle, ettei Hän ole Suomalaisia unohtanut eikä hyljännyt. Jatketaan Kirkkauden Herran ylistystä.

12

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mazdels (ei kirj.)

      Mitä helluntailais-karismaattiset tekevät tuollaisella ilmoituksella kokouksessa? Eiköhän muutokset hallituksessa ole odotettavissa. Niin on tapahtunut joka hallituskaudella. Tämäkö on nyt muka joku Jumalan ihme?

      Kyllä täytyy ihmisten olla eksyksissä ja vinksahtaneita monella tapaa. Joku vielä antaa "Ylistyksen Jumalalle ja Karitsalle" tuollaisesta ilmoituksesta.

      • Kirkkauden säteilyä

        "Amen! Ylistys ja kirkkaus ja viisaus ja kiitos ja kunnia ja voima ja väkevyys meidän Jumalallemme aina ja iankaikkisesti, amen!" Jumalalle,"

        tulee siitä, ettei Hän ole Suomalaisia unohtanut eikä hyljännyt.

        Jatketaan Kirkkauden Herran ylistystä.

        Jumala hallitsee.


      • Säteilysairaus
        Kirkkauden säteilyä kirjoitti:

        "Amen! Ylistys ja kirkkaus ja viisaus ja kiitos ja kunnia ja voima ja väkevyys meidän Jumalallemme aina ja iankaikkisesti, amen!" Jumalalle,"

        tulee siitä, ettei Hän ole Suomalaisia unohtanut eikä hyljännyt.

        Jatketaan Kirkkauden Herran ylistystä.

        Jumala hallitsee.

        Jäikö "ylistys" Sinulle päälle Hertzogin kokouksessa? Pitäisiköhän Sinun kohta mennä lääkäriin?


      • Olen kiitollinen
        Säteilysairaus kirjoitti:

        Jäikö "ylistys" Sinulle päälle Hertzogin kokouksessa? Pitäisiköhän Sinun kohta mennä lääkäriin?

        Olen niin onnellinen. Ajatella, Kirkkauden Jumala, Itse on käyskentelee ja ohjailee Hallitusmiehiämmekin panee eroamaan tehtävistään.

        En ole sairas vaan onnellinen!


      • ;-))
        Olen kiitollinen kirjoitti:

        Olen niin onnellinen. Ajatella, Kirkkauden Jumala, Itse on käyskentelee ja ohjailee Hallitusmiehiämmekin panee eroamaan tehtävistään.

        En ole sairas vaan onnellinen!

        Huomasitko että Herzog profetoi tätä kirkkautta myös viihdemaailmaan. Näimmekin Arto Nybergin ohjelmassa viihdetaiteilijan, joka oli digikuvannut enkelipalloja Neitsyt Marian kuvan yllä ja kokenut myös Äiti Amman höyheniä. Herzog on kaikkiruokainen tämän kirkkauskäsitteensä suhteen.


      • Kiitos Jeesukselle
        ;-)) kirjoitti:

        Huomasitko että Herzog profetoi tätä kirkkautta myös viihdemaailmaan. Näimmekin Arto Nybergin ohjelmassa viihdetaiteilijan, joka oli digikuvannut enkelipalloja Neitsyt Marian kuvan yllä ja kokenut myös Äiti Amman höyheniä. Herzog on kaikkiruokainen tämän kirkkauskäsitteensä suhteen.

        digikuvat ja enkelipallot Neitsyt Marian kuvan yllä, eikä Äiti Amman höyhenet.

        Eivät tunnustaneet Jeesusta Kristukseksi, lihaan (ihmiseksi) tulleeksi. Yksikään henki joka ei tunnusta Jeesusta, ei ole Jumalasta, heissä on siis anttikristuksen henki. D. H. Tunnusti Jeesuksen kirkkauden läsnäoloa ja Jumala antoi armonsa sanan vakuudeksi tapahtua useitakin ihmetekojaan.

        1.Joh. Rakkaani, älkää jokaista henkeä uskoko, vaan koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta; sillä monta väärää profeettaa on lähtenyt maailmaan.

        Tästä te tunnette Jumalan Hengen: jokainen henki, joka tunnustaa Jeesuksen Kristukseksi, lihaan tulleeksi, on Jumalasta;

        ja yksikään henki, joka ei tunnusta Jeesusta, ei ole Jumalasta; se on antikristuksen henki, jonka olette kuulleet olevan tulossa, ja se on jo nyt maailmassa.

        Lapsukaiset, te olette Jumalasta ja olette voittaneet heidät; sillä hän, joka teissä on, on suurempi kuin se, joka on maailmassa.

        He ovat maailmasta; sentähden he puhuvat, niinkuin maailma puhuu, ja maailma kuulee heitä.

        Me olemme Jumalasta. Joka tuntee Jumalan, se kuulee meitä; joka ei ole Jumalasta, se ei kuule meitä. Siitä me tunnemme totuuden hengen ja eksytyksen hengen.


    • Näin asia on

      Herzog on juurikin se Bileam josta Juudaan kirje ja Pietarin 2. kirje varoittavat.

      2.Pietarin kirje:
      2:15 He ovat hyljänneet suoran tien, ovat eksyneet ja seuranneet Bileamin, Beorin pojan, tietä, hänen, joka rakasti vääryyden palkkaa,

      Juudaan kirje:
      1:11 Voi heitä, sillä he kulkevat Kainin tietä ja heittäytyvät palkan tähden Bileamin eksytykseen ja hukkuvat niskoitteluunsa niinkuin Koora!

    • vaarallista

      Herzogia ei voida verrata bileamiin, kainiin, eikä kooraan.

      Ainoastaan herätys höpinä oli vastoin raamatun sanan ilmoitusta.

      Kaini ja Koora:
      Vaikka jo kerran olette saaneet tietää kaiken, tahdon kuitenkin muistuttaa teitä siitä, että Herra, joka oli pelastanut kansan Egyptistä, toisella kertaa hukutti ne, jotka eivät uskoneet; ja että hän ne enkelit, jotka eivät säilyttäneet valta-asemaansa, vaan jättivät oman asumuksensa, pani pimeyteen iankaikkisissa kahleissa säilytettäviksi suuren päivän tuomioon; samoin kuin Sodoma ja Gomorra ja niiden ympärillä olevat kaupungit, jotka samalla tavalla kuin nekin harjoittivat haureutta ja eksyivät luonnottomiin lihanhimoihin, ovat varoittavana esimerkkinä, kärsiessään iankaikkisen tulen rangaistusta. Yhtäkaikki nämä uneksijat samoin saastuttavat lihan; he halveksivat herrautta, herjaavat kirkkauden henkiolentoja.

      Mutta ei ylienkeli Miikaelkaan, kun riiteli ja väitteli perkeleen kanssa Mooseksen ruumiista, rohjennut lausua herjaavaa tuomiota, vaan sanoi: "Rangaiskoon sinua Herra!" Nämä sitävastoin herjaavat sitä, mitä eivät tunne; mutta minkä he järjettömäin eläinten tavoin luonnostaan ymmärtävät, sillä he turmelevat itsensä.

      Voi heitä, sillä he kulkevat Kainin tietä ja heittäytyvät palkan tähden Bileamin eksytykseen ja hukkuvat niskoitteluunsa niinkuin Koora! He likapilkkuina teidän rakkausaterioillanne julkeasti kemuilevat ja itseään kestitsevät. He ovat vedettömiä, tuulten ajeltavia pilviä, paljaita, syksyisiä puita, hedelmättömiä, kahdesti kuolleita, juurineen maasta reväistyjä, rajuja meren aaltoja, jotka vaahtoavat omia häpeitään, harhailevia tähtiä, joille pimeyden synkeys ikuisiksi ajoiksi on varattu.

      On todella vaarallista arvostella Herran voitelemaa julistajaa.

    • Teevee Pölhö

      "On todella vaarallista arvostella Herran voitelemaa julistajaa."

      Ei ole vaarallista arvostella ketään julistajaa. Herzog ei ole edes rehellinen julistaja vaan täysi sekopää ja huijari.


      http://www.youtube.com/watch?v=0SVG6gbufEc

    • suosittelen
    • Kaikelviisii

      Yksi ministeri joutui eroamaan ja tilalle tuli toinen. Kumpi heistä on ongelmallisempi?

    • ironiaa?

      Tuntuu, kuin muutokset eivät vielä ole päättyneet.

      Kun herätystä rääkkyy niin tuntuu kuin Jumala antaisi ironian puhua puolestansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      139
      2593
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      360
      1957
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1657
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      31
      1503
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1350
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1193
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1163
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      917
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      109
      913
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      772
    Aihe