Mulla on nyt jo neljättä viikkoa ollut astma sellainen että on jatkuvaa lievää hengenahditusta, joka pysyy tasaisen samanlaisena. Pienikin liikunta hengästyttää ja tuntuu koko ajan että on raskasta hengittää, tuntuu ettei jaksa edes kotitöitä sisällä tehdä kun hengästyttää. Lääkkeessä on pitkävaikutteinen avaava mukana, muttei se auta, eikä pelkkä avaavakaan tähän auta. Alkaa jo epäillyttää että voiko astma olla tällaista, aiemmin hengenahdistus kuitenkin vaihteli selvemmin ja välillä oli normaalin helppo hengittää, vaikka se ahdituskin kesti kyllä välillä pitkään. Nyt ei oo ollut enää kolmeen viikkoon ollut yhtään minuuttia normaali hengittää. Keuhkot on kans kipeät, mutta on ne olleet kyllä aiemminkin. Vasta 7kk ollut koko astma ja täysin oireettomaksi se ei oo ehtinyt missään välissä, mutta reilu kuukausi sitten oli paljon parempi kuitenkin.
Jatkuvaa lievää hengenahdistusta, johon avaavakaan ei toimi...
2
499
Vastaukset
- Lilmyy
Moi, sama asia kiinnostaisi myös minua.
Mulla ollut myös täysin sammallai. 6 kk astmaa takana, sain siis heti dg. Ei viel oo ollut tasapainossa hetkeekään. Nyt taas ollut viikon verran jatkuvaa puristusta rinnassa, yskää, limaa ja lieviä hengenahdistuksia. Lääkkeenä ollyt seretide diskus 50/250 2x 2, nyt vaihdettiin 50/500 1 x 3.
Mulla on alunperinkin astma oireillu jatkuvasti siis päivittäin ja puolenvuoden aikana ollu pari prednisolon kuuria, pikku nuha kun tulee ni sit on pakko alottaa ku ei peruslääkkeen nosto tehoo. Muutama paha kohtaus tullu missä sut menin niin tukkoon et taju meinas mennä ja sekin kehittyi puolessa tunnissa. Nyt odotan pääsyä keuhkopolille jatkotutkimuksiin.
Kerro kuinka sinulla on astman kanssa sujunut, olisi mukava vaihtaa ajatuksia jonkun kanssa kellä vastaavanlaisesti kun mulla, astma oireillut paljon ja ilman mitään normaalia kuvioo tai järkee... - vesihöyry..
Kuiva sisäilma ja pakkanen tekee tehtävänsä. Höyryhengitys auttaa.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/astma.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24945399Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3211264Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21110902Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369721Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858538Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2306539Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03220Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302259- 391727
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261540