Maakonnan kylvetys?

Maakonna

Mitä tarkoittaa, kun kilpikonnaa kylvetetään? Kylvetetäänkö kaikkia maakilpikonnia? Eli siis kaipaisin vastausta, jossa kerrotaan miten kylvetys tehdään. Haluaisin maakonnan ja olen hankkinut paljon tietoa niiden hoidosta ja kaikesta muusta mutta missään ei kerrota miten kylvetys tehdään. Olen siis harkinnut jo pari vuotta sellaisen hankkimista. Asiallisia vastauksia.

8

2739

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maakilpikonnia kylvetetään laittamalla esim puhtaaseen kukkaruukun pohja-alustaan tai matalaan, mutta tilavaan ämpäriin vähän kädenlämpöistä vettä pohjalle. Sen verran että se vedenpinnan korkeus on suunnilleen kilpikonnan leuan korkeudella että tämä saa hyvin hengitettyä kokoajan.

      Oma konnani ei kauaa kylvyistä nauti. Korkeintaan 15minuuttia on jaksanut istuskella ja sitten onkin jo tullut kiire takaisin tuttuun ja turvalliseen terraarioon. Joskus hän saattaa myös juoda kylvyn yhteydessä vettä tai tehdä tarpeensa sinne.

      Yksinkertaisuudessaan kun olet sen ... vaikka kukkaruukun alustan nyt täyttänyt sopivalle korkeudelle vedellä ja laitat Konnasi sinne niin annat sen hengailla siellä hetken ja hieman kylpyvedellä huuhtelet kilpeä kauttaaltaan. Huomaat kyllä kun Konna alkaa yrittämään kiipeillä pois kylvystä ja ilmoittaa että haluaa takaisin terraarioon. Ja kun kylvetät Konnaa älä laita sinne astiaan, mitään muuta kuin vain sitä kädenlämpöistä vettä sopivasti.

    • ...

      Eipä niitä konnia kukaan luonnossakaan kylvetä, niin miksi sitten lemmikkikonnaa. Kun terraariossa on vesikippo johon konna mahtuu itse kokonaan, se voi halutessaan siellä käydä ja juoda. Ainoastaan jos konna on kovin likainen, olen sitä hanan alla huljauttanut.

      • hyvinvoinnista

        Entä jos konnan vesiastia on niin pieni, jonne mahtuu vain puolisenttiä vettä se vesiastia on konnalle pieni?
        itse olen koulun kasvihuoneen kilpparia kylvettänyt 2 kertaa viikossa, mutta minulta kielletään se, ja olen aina tehnyt sen koulun jälkeen.
        ja tällä kyseisellä konnalla on todella pieni vesiastia häkissä (kyllä. tämä asuu aika pienessä paikassa, mutta mahtuu liikkumaan)

        Ja toinen kysymys, tarvitsevatko punakorvakilpparit uv-valoa?
        ja onko se punakorvalle ok, että elelee vain altaassa, jossa on yksi pieni suoja, sekä A4-paperin kokoinen kuiva-alue?


      • mmmphh.
        hyvinvoinnista kirjoitti:

        Entä jos konnan vesiastia on niin pieni, jonne mahtuu vain puolisenttiä vettä se vesiastia on konnalle pieni?
        itse olen koulun kasvihuoneen kilpparia kylvettänyt 2 kertaa viikossa, mutta minulta kielletään se, ja olen aina tehnyt sen koulun jälkeen.
        ja tällä kyseisellä konnalla on todella pieni vesiastia häkissä (kyllä. tämä asuu aika pienessä paikassa, mutta mahtuu liikkumaan)

        Ja toinen kysymys, tarvitsevatko punakorvakilpparit uv-valoa?
        ja onko se punakorvalle ok, että elelee vain altaassa, jossa on yksi pieni suoja, sekä A4-paperin kokoinen kuiva-alue?

        Kannattaisko ensin tutustua eläimen oikeanlaiseen hoitoon ja sitten vasta hankkia se..herppi.net sivulta löytyy paljon hyvää tietoa ja keskustelua näihin kysymyksiin. Sinne siis innolla lukemaan :)


    • kilpikonna26

      Minulla on kilpikonna niin tiedän niistä paljon. Kilpikonnalla pitää olla vesiastia jonne se mahtuu itse ja sillä pitää olla tarpeeksi iso terraario/häkki!

    • Käärmemies

      Jokin aika sitten maakilppareiden kylvettämistä suositeltiin osana hoitoa. Mutta nykyään tästä suosituksesta on luovuttu osana jatkuvaa hoitoa. Kylvetystä suositellaan ainoastaan joissakin erityistapauksessa. Jokapäiväisessä elämässä kilpparille tulee olla tarjolla matala vesiastia, johon se mahtuu kastamaan alakilpensä, sekä juomaan.

      Mitä koulua nimimerkki "hyvinvoinnista" käyt?

    • Nelivarvaskilpikonna

      Maakonnia tarvitsee kylvettää 1-2 kertaa kuussa. Tarpeeksi iso astia, josta konna ei pääse pois, ja sinne hiukan kädenlämpöistä vettä. Lämmin vesi auttaa suolistoa tyhjenemään, joten konna yleensä tekee tarpeensa veteen. Konnan 'uidessa', voit vaikka siivota terraarion, mutta vahtien samalla konnaa. Toivottavasti tämä selvensi vähän :)

    • Anonyymi

      Moi, olen saamassa nelivarvaskilpikonnan pitäisikö niitä kylvettää ja kuinka usein?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anniina Valtonen tilittää - Potkut avasivat sanaisen arkun: "Ainut asia elämässä..."

      Suosikkimeteorologi ja Puoli seitsemän -ohjelmasta tuttu Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Ylen muutosneu
      Suomalaiset julkkikset
      88
      2958
    2. Purraa riepoteltiin kuin märkää rättiä...

      ...Purra vastaukset olivat pelkkää persujargonia, hermotkin kärähtivät hänellä pari kertaa. Arvosanaksi jäi nolla näistä
      Maailman menoa
      475
      2279
    3. Eräälle joka luulee itsestään liikoja

      Pysy kaukana nainen. Palaa todellisuuteen.
      Ikävä
      89
      1602
    4. Vaikka pidät minua

      Herkkänä ja kilttinä niin tiedät että olen vahvaa tekoa. Vaikka mitä tapahtuisi niin yleensä selviän. Lähes aina. Nyt on
      Ikävä
      50
      1336
    5. Nainen, tilanne on nyt tämä

      että olen pyristellyt irti vahvoista tunteista sinuun, ja alku on näyttänyt hyvältä. Olisiko viikko jo taisteltu. Vielä
      Ikävä
      70
      1198
    6. Jos jotain saisit muuttaa kaivatussa

      niin mitä muuttaisit?
      Ikävä
      78
      913
    7. Pandatalo

      Pandatalo myyty. 👍👍👏👏
      Ähtäri
      31
      856
    8. Ellen Jokikunnas paljastaa - Näin Ralph-poika, 8, vaikuttaa Italiassa asumiseen: "Jos jossain..."

      Miten käy Italiassa asumisen tulevaisuudessa? Ellen Jokikunnas ja Jari Rask remontoivat unelmiensa kodin Italiaan ja sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      856
    9. Sheikki Laakso puolustaa poikaansa ja ilmeisesti tunnustaa itse nuorena syyllistyneensä samaan

      Perussuomalaisten kansanedustajan Sheikki Laakson poika Nico Laakso on persujen kuntavaaliehdokas Kouvolassa ja aluevaal
      Maailman menoa
      75
      806
    10. Tänään Uutisnuotassa !

      Ähtärin valtuustoryhmien Kokoomus, Keskusta, SDP ja KD kannanotto 27.3.2025 Ähtärinjärven Uutisnuotassa: *Rakentavaa yh
      Ähtäri
      41
      767
    Aihe