Vauvabuumi!

Tuntuu kuin joka toinen vastaantulija olisi maha pystyssä :) Ainakin täällä Vaasassa.
Moni on myös sanonut että tietävät tammi-helmikuus synnyttäjiä. Mistä moinen buumi?
Itselleni syntyy kans helmikuun alussa ja odotan innolla. On jotenkin outoa tietää että minun sisällä kasvaa pienen pieni ihmislapsi, uskomatonta.
Monesti itken sitä että onko tämä tosiaankin totta.
4407
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ja odotappas kunhan se nyytti tuhisee kainalossa,sitä tunnetta,voiko jotain rakastaa maaimassa niin paljon,ja taas nyyhkytetään.Voisit tuijottaa vaikka päivän sitä ihme olentoa.Enkä pysty kastsomaan televisiosta mitään ohjelmia missä lapset kärsii sodasta ja nälästä ja muusta sellaisesta,tuntuu pahalta että itsellään on kaikki niin hyvin eikä konkreettisesti pysty auttamaan niitä raukkoja....

Äänestä
  • Olen myös huomannut saman villityksen Seinäjoella ja Vaasassa.Ystäväni kyllä väittää, että kiinnitän muihin odottajiin vain ennemmän huomiota oman raskauden takia :) Itselläni laskettu aika 9.3. Onnea odotukseen! Ensi vuonna oma nyytti jo sylissä! :)

    Äänestä

  • Ninnu kirjoitti:

    Olen myös huomannut saman villityksen Seinäjoella ja Vaasassa.Ystäväni kyllä väittää, että kiinnitän muihin odottajiin vain ennemmän huomiota oman raskauden takia :) Itselläni laskettu aika 9.3. Onnea odotukseen! Ensi vuonna oma nyytti jo sylissä! :)

    Niin se vissiin on että näin kun itsekin on pieniin päin niin helpommin huomaa muiden masut :)Ihana odotta syksyllä/talvella koska pidän näistä vuodenajoista, tosin kammottaa vaan kylmyys kun rinnat on niin arat ettei suihkuunkaan oo kiva mennä. Sieltä tuun juosten sängylle lämmittelemään että kipu hellittäisi. Hassua!
    Onnea odotukselle teille kaikille ;)

    Äänestä

Joo samaa buumia on havaittavissa myös mun lähipiirissä, kevätvauvoja on tulossa enemmänkin ja kaikki eri-ikäisille ihmisille.

Luulenpa että osaltaan kevään ja kesän lisääntynyt lapsentekopuuha vaikuttaa kevätvauvojen määrään... Meidän ala-asteen luokalla melkein puolet luokkakavereista oli syntynyt helmi-huhtikuussa! =)

Meidän kaveri on saanut alkunsa juhannuksena (sattumalta) ja l.a. on maaliskuussa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nice kirjoitti:

Tuntuu kuin joka toinen vastaantulija olisi maha pystyssä :) Ainakin täällä Vaasassa.
Moni on myös sanonut että tietävät tammi-helmikuus synnyttäjiä. Mistä moinen buumi?
Itselleni syntyy kans helmikuun alussa ja odotan innolla. On jotenkin outoa tietää että minun sisällä kasvaa pienen pieni ihmislapsi, uskomatonta.
Monesti itken sitä että onko tämä tosiaankin totta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu