biokemiaa oulun yliopistossa

Onko vaikee päästä sisään, eli siis onko mitään mahdollisuuksia kohtalaisilla, ei niin hyvillä lukion papereilla?
Pärjääkö opinnoissa, jos ei ole lukenut ollenkaan kemiaa ja biologiaakin vain hieman?
Entäs jos englannin taitokaan ei ole mitään hirmuisen sujuvaa? Eikös opiskelu olekin aika lailla englannin kielellä?

Geenitekniikka kiinnostaa kyllä ihan hirvittävästi! Toivoisin niiiin kovasti pääseväni sitä opiskelemaan...

Kertokaa kokemuksianne biokemian opinnoista...en malta odottaa!
6679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Opetusta englanniksi suomenkielisessä maassa??? ei nyt sentään, kirjat saattaa olla englanniksi, mutta kyllä opettajat sentään suomea vielä puhuu vaikka kovaa vauhtia ollaankin amerikkalaistumissa, mikä on surullista ja säälittävää (kaikkea se oman identiteetin puuttuminen tuottaakin). Hae lääkikseen, siellä ei tarvi englanninkielistä lukea, kaikki kirjat joitakin 2 ensim. vuoden opuksia lukuunottamattta löytyy suomalaisen lääkäriseura Duodecimin hyllystä, suomenkielisinä.

Äänestä
  • Osa biokemian laitoksen luennoista on englanniksi ihan jo siitä syystä, että laitoksen henkilökunnasta suuri osa on ulkomaalaisia. Suomalaiset toki luennoivat suomeksi.

    Äänestä

No hullulta se minustakin kuulostaa, mutta niin "kuulin" että puolet opetuksesta olis englanniksi! En sitten tiedä oliko se totta vai tarua.
..ja ei musta lääkikseen ole!

Äänestä

Sisälle on vaikea päästä, biotieteisiin on aina. Mutta pääsykoe on luultavasti ratkaisevampi kuin paperit. Itse menin aikoinaan sisään pelkillä papereilla, mutta se ei ole ollut mahdollista vuosiin.

Kemian alkeet kyllä käsitellään ensimmäisillä kemian kursseilla. Kannattaa tosin tarkistaa kuuluuko pääsykokeeseen pakollinen kemiankoe. Tietyistä kemian kursseista oli ainakin minun aikoinani (valmistuin viime vuonna) pakko selvitä vähintään arvosanalla 2-. Ja monet uusivatkin urheasti.

Opiskelu oli todella mielenkiintoista, varsinkin labrakurssit. Englannin kieltä ei kannata pelätä. En ole kuullut kenestäkään, joka ei olisi pärjännyt. Pyri ihmeessä opiskelemaan.

Äänestä

Haluat lukea biokemiaa, vaikka et ole lukenut kemiaa ja biologiaakin vähän? Mistä edes tunnet alaa?

Pääsykokeissa vaaditaan jo aika hyvät pohjatiedot kyseisistä aineista, ja onnella ei biotieteitä pääse lukemaan.

Jyväskylässä en ole törmännyt suomenkieliseen kirjallisuuteen juurikaan, mutta kyllä sitä englantia oppii lukemaan.

Äänestä
  • Mistähän se kiinnostus biokemian opiskeluun lähtee, jos ei lukiosta? Myönnän, etten oo paljon biologiaa lukenut, enkä kemiaa ollenkaan...mutta olen tässä jo pienen ikäni miettinyt, että mikä mua oikeesti kiinnostaa ja kun lukiossa törmäsin näihin DNA-juttuihin...niin rupes geeniteknologia kiinnostamaan ihan hirvittävästi ja muuten ekaa kertaa elämässä tuntuu, et tää on mun juttu!!! Niin ja ikääkin kun on enemmän kuin vähän...niin kai sitä jo pitäs tietää miksi sitten "isona" tulee...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sannuli kirjoitti:

Onko vaikee päästä sisään, eli siis onko mitään mahdollisuuksia kohtalaisilla, ei niin hyvillä lukion papereilla?
Pärjääkö opinnoissa, jos ei ole lukenut ollenkaan kemiaa ja biologiaakin vain hieman?
Entäs jos englannin taitokaan ei ole mitään hirmuisen sujuvaa? Eikös opiskelu olekin aika lailla englannin kielellä?

Geenitekniikka kiinnostaa kyllä ihan hirvittävästi! Toivoisin niiiin kovasti pääseväni sitä opiskelemaan...

Kertokaa kokemuksianne biokemian opinnoista...en malta odottaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu