Raskausdiabetes ja ennenaikainen synnytys

Mammax5

Hei! Kertokaapa te, joilla ollut raskausdiabetes, syntyikö lapsenne ennen laskettua-aikaa. Periaatteessahan radi saattaa aiheuttaa ennenaikaista syntymää, mutta miten käytännössä. En siis tarkoita Käynnistettyjä synnytyksia, vaan spontaaneja synnytyksiä.

Itselläni siis viides raskaus menossa rv34 2 ja radi todettu rv26. Ensimmäisessä, kolmannessa ja neljännessä raskaudessa diabetestä ei ollut, mutta toišessa ja tässä viimeisessä se todettiin. Siksi kyselen tuota ennenaikaisen synnytyksen mahdollisuutta, koska toinen lapseni on ollut ainoa, joka syntyi ennen laskettua-aikaa (rv39 0), kun taas muut lapset ovat menneet reilusti yli ( 1. Rv42 3, 3. Rv40 6 ja 4. Käynnistettiin rv41 4) .

Lähinnä kyllästyttää jo tämä tiukan radi dieetin pitäminen. Arvot kotimittauksissa kyllä pysyneet hyvinä, mutta tiukkana saa kyllä ruokavalion suhteen olla. Varovasti siis toivoisi, ettei tarvisi enää ainakaan kahta kuukautta olla niin tiukalla dieetillä :). Tietenkään en myöskään toivo,että lapsi syntyisi reilusti ennen aikojaan,mutta jos nyt vähän ennen laskettua-aikaa tulisi :).

Kertokaapa siis kokemuksia, onko tässä mitään toiveita päästä vähän aiemmin synnärille..

3

2294

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Random.

      Mulla oli radi, eikä vauva varmaan ois tajunnu lähteä syntymään itekseen ollenkaan.:D Käynnistykseen siis meni ja sekin otti aikansa.

      Mut sulla aika paljon erilainen tilanne. Ehkä edellinenkin vauva syntyi ennen LA:ta enemmän sen takia, että oli niin mones synnytys? Jospa tämäkin ottais sisaruksesta mallia.:) Tai jos ei näytä itsellään tulevan, niin radin takia käynnistykseen jos vauvan kokoarvio iso?

      • mammax5

        Höh, sun vauva ei varmaan hoksannu, että radin takia tulisi syntyä vähän aiemmin :).

        Minulla siis kaksi viimeisintä on mennyt yli ja viimeinen ei varmaan myös olisi syntynyt ollenkaan jollei olisi käynnistetty. Ainoa siis, joka syntyi ennen la:a oli toinen lapsi, jolta minulla myös oli radi. Siksi siis elättelen toivoa, että tämä syntyisi myös ennen la:ta :)


      • Random.
        mammax5 kirjoitti:

        Höh, sun vauva ei varmaan hoksannu, että radin takia tulisi syntyä vähän aiemmin :).

        Minulla siis kaksi viimeisintä on mennyt yli ja viimeinen ei varmaan myös olisi syntynyt ollenkaan jollei olisi käynnistetty. Ainoa siis, joka syntyi ennen la:a oli toinen lapsi, jolta minulla myös oli radi. Siksi siis elättelen toivoa, että tämä syntyisi myös ennen la:ta :)

        Ohops joo, taisin lukea tekstin vähän hätäisesti iun muistin, että edellinen olis tullut ennen LA:ta..:D

        Mutta niin, ei näistä näköjään koskaan tiedä millon tulevat ulos itekseen, jos ollenkaan. Sormet ristiin, että yliajalle ei tarviis kärvistellä.:) Saa nähä miten itellä tän tokan kanssa menee, sitten joskus alkukesästä kun sen aika on..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1261
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      878
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe