Raskausdiabetes ja ennenaikainen synnytys

Mammax5

Hei! Kertokaapa te, joilla ollut raskausdiabetes, syntyikö lapsenne ennen laskettua-aikaa. Periaatteessahan radi saattaa aiheuttaa ennenaikaista syntymää, mutta miten käytännössä. En siis tarkoita Käynnistettyjä synnytyksia, vaan spontaaneja synnytyksiä.

Itselläni siis viides raskaus menossa rv34 2 ja radi todettu rv26. Ensimmäisessä, kolmannessa ja neljännessä raskaudessa diabetestä ei ollut, mutta toišessa ja tässä viimeisessä se todettiin. Siksi kyselen tuota ennenaikaisen synnytyksen mahdollisuutta, koska toinen lapseni on ollut ainoa, joka syntyi ennen laskettua-aikaa (rv39 0), kun taas muut lapset ovat menneet reilusti yli ( 1. Rv42 3, 3. Rv40 6 ja 4. Käynnistettiin rv41 4) .

Lähinnä kyllästyttää jo tämä tiukan radi dieetin pitäminen. Arvot kotimittauksissa kyllä pysyneet hyvinä, mutta tiukkana saa kyllä ruokavalion suhteen olla. Varovasti siis toivoisi, ettei tarvisi enää ainakaan kahta kuukautta olla niin tiukalla dieetillä :). Tietenkään en myöskään toivo,että lapsi syntyisi reilusti ennen aikojaan,mutta jos nyt vähän ennen laskettua-aikaa tulisi :).

Kertokaapa siis kokemuksia, onko tässä mitään toiveita päästä vähän aiemmin synnärille..

3

2176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Random.

      Mulla oli radi, eikä vauva varmaan ois tajunnu lähteä syntymään itekseen ollenkaan.:D Käynnistykseen siis meni ja sekin otti aikansa.

      Mut sulla aika paljon erilainen tilanne. Ehkä edellinenkin vauva syntyi ennen LA:ta enemmän sen takia, että oli niin mones synnytys? Jospa tämäkin ottais sisaruksesta mallia.:) Tai jos ei näytä itsellään tulevan, niin radin takia käynnistykseen jos vauvan kokoarvio iso?

      • mammax5

        Höh, sun vauva ei varmaan hoksannu, että radin takia tulisi syntyä vähän aiemmin :).

        Minulla siis kaksi viimeisintä on mennyt yli ja viimeinen ei varmaan myös olisi syntynyt ollenkaan jollei olisi käynnistetty. Ainoa siis, joka syntyi ennen la:a oli toinen lapsi, jolta minulla myös oli radi. Siksi siis elättelen toivoa, että tämä syntyisi myös ennen la:ta :)


      • Random.
        mammax5 kirjoitti:

        Höh, sun vauva ei varmaan hoksannu, että radin takia tulisi syntyä vähän aiemmin :).

        Minulla siis kaksi viimeisintä on mennyt yli ja viimeinen ei varmaan myös olisi syntynyt ollenkaan jollei olisi käynnistetty. Ainoa siis, joka syntyi ennen la:a oli toinen lapsi, jolta minulla myös oli radi. Siksi siis elättelen toivoa, että tämä syntyisi myös ennen la:ta :)

        Ohops joo, taisin lukea tekstin vähän hätäisesti iun muistin, että edellinen olis tullut ennen LA:ta..:D

        Mutta niin, ei näistä näköjään koskaan tiedä millon tulevat ulos itekseen, jos ollenkaan. Sormet ristiin, että yliajalle ei tarviis kärvistellä.:) Saa nähä miten itellä tän tokan kanssa menee, sitten joskus alkukesästä kun sen aika on..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      345
      12130
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      158
      11176
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      279
      6532
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5327
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      192
      3805
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      176
      3613
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      60
      2661
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      160
      2278
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      13
      1894
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1784
    Aihe