Kotihoidontukea maksettava 4-vuotiaaksi asti

Ruusun nuppu

Päinvastoin, kuin hallituksen esityksessä, kotihoidontukea on pidennettävä maksettavaksi 4-vuotiaaksi asti ja korotettava. Jokaisella perheellä tulee myös olla oikeus päättää itse, kumpi vanhemmista lapsia hoitaa. Tukea on myös korotettava, jotta se olisi aidosti mahdollisuus ja vaihtoehto, kuten lakia säädettäessä on aikoinaan ajateltu.

Kuntien ahtaan taloustilanteen takia kotihoitoon tulisi päinvastoin kannustaa. Kotihoito on aliarvostettua. Pieni lapsi ei tarvitse niinkään sosiaalisuutta ja virikkeitä, vaan turvaa, syliä ja hellyyttä. Täysissä, alimiehitetyissä hoitopaikoissa niitä ei pystytä takaamaan, puhumattakaan yksilöllisestä, lapsen tarpeet huomioivasta kasvatuksesta.

Kunkin perheen tulisi saada tehdä ratkaisut lasten hoidosta itse. Tasa-arvon nimissä kotihoidontukea tulisi nostaa, jotta myös isillä olisi mahdollisuus jäädä kotiin lasta hoitamaan niin haluttaessa. Koska lapsen etu on tärkein, niin haluttaessa lasten tulisi saada olla kotona pidempään kuin 3-vuotiaaksi. Pohja lapsen minuudelle luodaan ensimmäisinä elinvuosina, eikä niitä koskaan saa takaisin. Satsaus lasten hyvinvointiin maksaa itsensä takaisin yhteiskunnalle ennemmin tai myöhemmin.

5

173

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katainen on pelle

      Tasa-arvon nimissä kotihoidontuki pitäisi lakkauttaa.Samoin kehitysapu.Kaikenlaiset vuosien irtisanomissuojasopimukset pitäisi lakkauttaa.Jos loisia ei tarvita loisimassa rahaa kaupungilta, niitä ei tarvita.Kortisto tai uudelleenkoulutus.
      Lakkauttaa voitaisiin myöskin kansanedustajien sopeutumiseläke.Eivät sitä tavalliset ihmisetkään saa tuhansia euroja per kuukausi VASTIKKEETONTA rahaa ja vieläpä samalla kun käy töissä.

      On monta muutakin asiaa, kuten kokouspalkkiot jotka pitäisi poistaa kokonaan.Ei hitsaritkaan saa mitään kokouspalkkiota aamuneuvonpidosta, miksi päättäjien pitäisi saada normaalin palkan lisäksi?

      Erilaisissa johtokunnissa istuminen ja rahankuppaus niistä tulisi estää.Ellet ole paikalla työmaalla miten voisit muka nostaa sieltä rahaakaan kokouksista?

      Jo pelkästään näillä ehdotuksilla saataisiin VALTAVA säästö Suomelle ja raha voitaisiin käyttää OMAN MAAN KANSALAISTEN HYVINVOINTIIN, kerrankin.

    • osasto perhe

      Ruusun nupulla on prikulleen samat ongelmat kuin Laagerbomilla....
      Yhteiskunnan epäkohdat ja väärät palstavalinnat!

    • Paavo Mooses Suuri

      Ruotsissakin sossut vastustaa kodinhoidontukea. Suomessa kannattaa intohimoisesti. Meneekö siksi Ruotsilla paremmin kun heillä on fiksummat demarit kuin meillä?

    • KolmenLapsenÄiti

      Älkää ny... Aina löytyy
      Porukkaa jotka tykkää herätä silloin kun huvittaa, tehdä mitä huvittaa.. Välittämättä siitä että jonkun täytyisi suomea pyörittää töitä tekemällä. Niin hienoa kun se olisin kun saisi vaan olla kotona mukuloitten kanssa, niin normaali elämä on täynnä myönnytyksiä, suurin osa arjesta on epämiellyttävää kuten töissäkäynti. Ei pyöri rattaat sillä että hoivaat mukuloita kotona, ikävä kyllä. Luulempa että löytyy myös ihmisiä jotka ovat sitä mieltä että kodinhoidontukea pitäisi saada siihen asti kun lapsi täyttää 18.
      Ja henkilökohtaisesti olen myös sitä mieltä että työttömyskorvauksen vastineeksi pitäisi kehittää jotain. Niin ettei sitä saa vain lappuja täyttämällä vaan aktiivisuus työnhakuun täytyy todistaa jotenkin. Kakarat oppii ettei tarvii tehdä mitään kun tulee kelan ja sossun rahoja yli 1000€/kk. Se raha on enemmän kuin riittävä nuorelle jolla ei ole elätettävänä muuta kuin oma perse.

      Itse teen töitä, hetki sitten oli uhkana työttömyys, mutta siihen osaan suostunut. Hakemuksia sai lähettää ja paljon, mutta kun vaivaa näkee niin kyllä työpaikka löytyy. No saapahan tässä maksella sitten "kotiäitien ja syrjäytyneitten" säännölliset palkkiot, että ei kestä kiittää!

      Niin ja minulla itselläni on lapsia joiden kanssa olisi kiva viettää päivät aamusta iltaan, mutta ei, niin ei pysy pystyssä tämä oravanpyörä.

    • täyttä patskaa

      "Pieni lapsi ei tarvitse niinkään sosiaalisuutta ja virikkeitä, vaan turvaa, syliä ja hellyyttä."

      Täyttä paskaa.
      Lapsi tarvitsee ystäviä ja kontakteja muihin kuin vanhempiinsa.Oman ikäiset leikkikaverit ovat äärettömän tärkeitä lapsen henkiselle kehitykselle.
      Näkee selvästi että aloittaja on joku lapseton munapää joka ei tajua lapsista mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      186
      1613
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1372
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1058
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      919
    5. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      13
      860
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      793
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      656
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      105
      647
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      641
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      587
    Aihe