Reissaamme Jenkkilään helmikuussa ja ois tarkoitus katsastaa myös lätkää koriksen lisäksi...onko nyt tosiaan niin ettei kausi alakaan??!! Tai milloin asian pitäisi selvitä??!!
Näenkö NHL:ää??
Miude
13495
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
NHL:n ja NHLPA:n (NHL:n pelaajayhdistys) väliset neuvottelut eivät toistaiseksi ole edenneet juuri ollenkaan. NHL-seurojen johtajat vaativat kiivaasti palkkakaton asettamista, mihin NHLPA ei missään nimessä ole valmis suostumaan.
NHL:n ja NHLPA:n välinen nykyinen sopimus päättyy 15.9.2004. Ellei tähän mennessä uutta sopimusta saada aikaan, mikä on käytännössä mahdotonta, on selvää, että NHL:n alku viivästyy tai pahimmassa tapauksessa jopa koko kausi jää pelaamatta.
et näe, pelaajat on niin ahneita ja seurat niin pihejä et kiekkoa ei varmasti pelata ens kaudella nhl:ssä ja katsojat siityy muiden lajien pariin.
Jos NHL-seura tekee tappiota kaudella, niin onko se sillon pihi???
Nythän matsit siis siirtyy...millonkohan ne oikein sitte selviää, milloin pelataan ja missä pelataan?? Huomaa, että lätkä ei oikein ole meikäläisellä ns.verissä....mutta ehdottomasti on joku matsi nähtävä, jos kerran tilaisuus tulee kököttää NHL:n areenoilla, sen verran urkkaverta kuitenkin virtaa...
..siitä, miten neuvottelut NHL:n ja NHLPA:n välillä etenevät. Yleisesti on arvioitu, että NHL jatkuisi tammikuussa, mutta on hyvinkin mahdollista ettei NHL:ää pelata lainkaan tällä kaudella.
Voit toki myös mennä katsomaan AHL tai WHA -pelejä, monet NHL-pelaajat varmasti menevät noihin sarjoihin pelaamaan. Etenkin WHA on hyvin mielenkiintoinen sarja, mikäli se käynnistyy tänä syksynä yli 20 vuoden tauon jälkeen. Siellä tullaan näkemään lukuisia NHL-tähtiä.
Annatko vinkkejä nettisivuista, mistä saisin infoa noista "muista matseista", joissa voi nähdä NHL-staroja pelaavan ??!! Kiitos jo etukäteen!!
WHA taitaa vieläkin olla sen verran suunnitteluasteella, vaikka ko. liigan olisi tarkoitus käynnistyä hyvinkin piakkoin, etten osaa antaa siitä tuon enempää informaatiota. Mutta mikäli WHA käynnistyy, siellä nähdään varmasti NHL-tähtiä.
Sen sijaan vuorenvarmaa on, että AHL:aa pelataan tulevanakin kautena. Kyseisen liigan kotisivut löytyvät osoitteesta http://www.theahl.com. Sieltä löytyy myös linkit jokaisen AHL-seuran kotisivuille, jota kautta voi hankkia lippujakin AHL-otteluihin. En kuitenkaan tiedä miten kannattavaa on hankkia lippuja noihin otteluihin ainakaan vielä, sillä on hyvinkin mahdollista että NHL on käynnistynyt jo helmikuuhun mennessä, eikä AHL:ssa sitten pelaa kuin farmipelaajia. Joka tapauksessa pelkästään farmipelaajienkin voimin AHL:aa pidetään kotoista SM-Liigaa kovempana sarjana - tiedä sitten pitävätkö huhut paikkansa.
Kiitos sinulle asiallisesta infosta!!!!!!! Jään seuraamaan vuodenvaihteen jälkeistä tilannetta....
Nyt voit hyvin ja ajalla tutustua NHL historiaan.
Torontossa on Hockey Hall of Fame.
Tällä kaudella ei kaikki parhaat pelaajat pelaa NHL liigassa, joten näitä pelaajia on mahdollisuus nähdä myös muissa liigoissa.
Ensi kaudella NHL on suositumpi kuin koskaan aikaisemmin.
Nyt kaikki NHL pelaajat ovat lainassa Euroopassa, ja siten liiga saa uusia kannattajia koko jääkiekkoa pelaavasta maailmasta.
Eiköhän melkein kaikki NHL parhaat ole Euroopasta kotoisin...
Lista on pitkä... ja kokoajan tulee uusia huippuja lisää. Mitähän maita tarkoitat, jos laji leviää vielä lisää ?
Se että Kasparaitis pelaa NHLssä, ei tee jääkiekkoa viela suosituksi Liettuassa...
Marko Sturm ei myöskään Saksassa, eikä Stefan Pöck Itävallassa.
Euroopassa jääkiekko on häviävän pieni laji.
Kattomaan jalkapalloa. Kuka haluaa mennä jenkkilään ja kaatoa mukaurheilua?