Joka neljäs windows saastunut

hjjffhjhjh

7

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erapentti

      Ei kannata unohtaa, että kyber-maailmassa leviää yksi muuntautuva virus, jota ei voida nykymenetelmin havaita tartuttuaan uuteen koneeseen, ja jonka tarkoitusperiä ei tiedetä. Ehkä se ottaa valtaan koko maailman tietojärjestelmän tunkeuduttuaan jokaiseen koneeseen!

    • heijaaaaaaa

      Ei pahasti ole, jos ainoastaan 25% os saastunut, sitävastoin linux on 100% saastunut heti asennuksen jälkeen, siis Windows on 75% parempi verrattuna linuxvirusnuottaan !

    • Köyhälaulaja1x2

      Tuo selittyy aika pitkälti sillä että Suomessa on paljon XP ja vieläpä vanhempia käyttiksiä käytössä ja lisäksi paljon on koneita joita käytetään ilman minkäänlaista virusturvaa.

    • saastunut

      Virusturva on aina myöhässä näiden haitakkeiden suhteen. Suurin ongelma on, että suurin osa käyttäjistä käyttää koneitaan oletusasetuksilla eli järjestelmävalvojan oikeuksilla ja näin haitakkeilla on vapaa pääsy koneelle.

      Jo pelkästään rajoitetun käyttäjän tilin luominen ja netin käyttäminen vain sen kautta estäisi hyvinkin monen saastumisen puhumattakaan järjestelmän muokkaamisesta "tiukemmaksi". Tämä taas vaatii oppineisuutta, mitä tavallisella käyttäjällä tuskin on tai edes halua siihen.

      Vuosikymmeniä erilaisia käyttiksiä käyttäneenä tulee aina ihmeteltyä miten vähän käyttisten ja softien tekijät välittävät käyttäjien tietoturvasta - aina pitäisi olla järjestelmänvalvojan oikeuksin liikkeellä, että edes simppeli päivitys onnistuisi.

      Asennat sitten minkä tahansa käyttiksen niin jokainen asennus on halukas liittymään verkkoon/nettiin ennenkuin mitään asetuksia tai tietoturvasoftia on ehditty asentaa. Tämä on ehdoton "nounou".

      • saastaiset_käyttäjät

        Tulisi järjestää kursseja missä opetellaan käyttämään turvallisesti.


    • hoookooo

      Kuka noihin uskoo? Ettekö ole huomanneet että aina ennen joulua ja ennen koulujen loppua keväällä sekä syksysin ennen koulujen alkua alkaa kaikki tietoturvayhtiöt hehkuttamaan tuota vaarallisuutta. Saadaan myytyä herkkäuskoisille. Ilmaisilla versioilla pärjää yhtä hyvin, samat tunnisteet niissä on. Maksullisissa on vaan toisarvoisia lisätoimintoja. Eli ihan myyntikikkaa.

      • järkeekäyttöön

        Minä uskon, että järkevällä käyttöjärjestelmän käytöllä suojaa itsensä parhaiten.
        Minulla oli 2-vuotta sitten maksullinen kotimainen virusohjelma, oliko siitä estämään haittaohjelman tuleminen koneelle, ei ollut, mutta oliko siitä hyötyä, kyllä oli, koska Pankkisuojaus toiminto vasta havaitsi kyseisen urkkijan ja pisti karenssiin. Olisi kyllä pitänyt huomata itsekin kyseinen haitake, koska koneen käynnistyminen hidastui , sekoili muutenkin ja sai uudelleen käynnistellä usein. Käytän nykyään silti vain Defenderiä.
        Ei täällä netissä paljon kannattaisi luottokortin numeroita ilmoitella, koska sille ilmaiselle avastille on annettu kaikki oikeudet tehdä sillä koneella mitä vaan. Totta kai se vie rahat tilltä ja siirtyy maksulliseen versioon, heti kun saa tietoonsa pankkikortin numeron.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      89
      4695
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      204
      4615
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      111
      3081
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      22
      3057
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      96
      2980
    6. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      138
      2278
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      33
      2177
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      89
      2153
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      20
      2112
    10. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      39
      1958
    Aihe