mitä tää tämmönen on? muilla kokemuksia?

kirsikkatyttö10

Olen 21v nuori naishenkilö ja olen avoliitossa 22v miehen alun kanssa. Aluksi suhteemme oli intohimoinen ja suorastaan leiskui. Nyt ajanmittaan mieheni on alkanut kärsiä jostakin sanoinkuvaamattoman rasittavasta ja inhottavasta, hänelle on kehkeytynyt jonkilainen "oikeus" saada hallita minun yksityiselämääni..esimerkiksi minun tekstiviestieni sisältö tai oikeastaan vastaanottaja/lähettäjä ovat asioita jotka hänen tulisi saada samalla sekunnilla tietää. Jos haluaisin lähteä kavereideni kanssa ulos, vaikka muutamalle oluelle tai muutenvain tekemään jotain "tyttöjen juttuja" niin joudun ensin käymään vakaan keskustelun minne milloin ja kenenkanssa olisin lähdössä.. eikö olisi mukavampaa jäädä kotiin kyhnyttämään ja katsomaan tvtä. Ja viimeinen kysymys on miksi? Tämä on alkanut noin puolivuotta sitten. (olemme olleet avoliitossa melkeimpä 1,5 vuotta) En tiedä onko hän epävama itsestään, minusta tai ylipäänsä meistä. Minä olen yrittänyt kysyä että onko tämä luottamuksen pulaa, mutta aina siittä hän suuttuu ja tiuskaiseen "kyllä mää luotan" Alkaapahan vain itseäkin rasittaa kun ei tiedä mitä voi tehdä. Minusta taas tuntuu että hän saa tehdä mitä haluaa koska ja kenenkanssa ilman että minä saan esittäää sille minkäänlaista mielipidettä. En haluaisi erota koska rakastan miestäni erittäin paljon mutta mitä tämä on ja miten tästä päästään vai päästäänkö.. :( Apua tämmöiseen onkelmaan?!

3

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peukkuja

      Se ei vaan osaa käsitellä mustasukkaisuuden tunnetta, mutta ei sillä ole myöskään oikeutta tuohon kontrollointiin. Kaikki lähtee siitä, että sun miehesi myöntää olevansa mustasukkainen ja opettelee sietämään sitä tunnetta, sinä tietysti tukien ja ollen luotettava.

    • Millainen on miekkosesi itsetunto? Tuo voi johtua siitä ettei hän pidä itseään minään ja siksi pelkää että menettää sinut.

      • Apua saa kun pyytää

        Edellä mainitut mustasukkaisuus ja huono itsetunto kulkevat ains käsityksin,ja kyse luultavammin siitä.Hänen olisi mentävä mitä pikimmiten juttelemaan jollekkin,ei tiedä hyvää tulevaisuutta tollanen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2013
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      305
      1717
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1557
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1200
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      76
      1182
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1150
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      24
      1052
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1007
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      946
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      937
    Aihe