Koska HS ja IS ovat ruvenneet kirjoittamaan täällä?

Nigerian huoratko ovat mielenkiinnon kohteena ja HS ja IS nimimerkkeinä täällä?

Opetelkaa nyt jotain tietämään ja kirjoittakaa sitten jos osaatte!
693
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllä se suivaannuttaa kun joudutaan nekin täällä elättämään ja ei siinä mitään kummallista jos on lehtijuttu mielipiteiden vaihdon pohjana.
Hyvin vetää tuokin ketju NAURATTAA, vaikka ei sekään mikään nikki ole ja sen vitsit jostain kopsattu.

Äänestä

Olikohan sinulla ihan asiaakin, kun aloituksestasi en sitä löytänyt?

Josko itse noudattaisit julistamaasi oppia?

Äänestä

Ei voi sanoa Ruuneperin käyttävän lehtikirjoittelujen otsikkoja aloitteissaan. Toki jokainen meistä ottaa ajakohtaisen, tai muuten kiinnostavan aiheen käsiteltäväkseen näissä palsta-aloituksissa, mutta yhä enenevässä määrin ne on lisääntyneet.

Huomenna on Studio 55 vieraana kirjoittamisesta kertova ammattilainen, jonka mukaan jokainen meistä pystyy harjaantumaan itseilmaisutaidossa. Se on sitäpaitsi myös terapeuttista itsehoitoa omien kipupisteiden osalta.

Opetelkaamme kirjoittamisen taitoa, mukavaltahan se tuntuu:)

Äänestä
  • Samalla vaivalla voisi vaivautua opettelemaan myös myönteistä lukemisen ymmärrystä.

    Äänestä

Ei voi sanoa totta mutta luettelo hyvistä ja toinen luettelo huonosita kirjoittajista olisi paikallaan taas,, sillä niitä hän useimmiten on tehnyt.

Äänestä

Suomea järkyttäneen 8-vuotiaan tytön murhan käsittely jatkui keskiviikkona Helsingin hovioikeudessa.
Eerikan murhasta syytetyille Sirpa Laamaselle ja Touko Tarkille on tehty mielentilatutkimukset.

Mielentilatutkimusten tuloksia ei käsitelty keskiviikon istunnossa tarkemmin, mutta niiden keskeiset johtopäätökset ovat luettavissa jutun asiakirja-aineistosta.

Mielentilatutkimuksessa Eerikan äitipuoli Sirpa Laamanen on todettu luonteenkehitykseltään poikkeavaksi.

Hänellä todettiin epäsosiaalinen persoonallisuus, jossa on piirteitä psykopatiasta. Hänellä on taipumusta vilpillisyyteen ja piittaamattomuuteen sosiaalisista normeista sekä vaikeuksia huomioida toisten tunteita.

Oikeuspsykiatrien mukaan Laamanen on vastuuntunnoton, itsekeskeinen ja empatiakyvyltään puutteellinen, eikä hän tunnu katuvan tekojaan.

Myös tytön isä Touko Tarkki todettiin mielentilatutkimuksessa luonteenkehitykseltään poikkeavaksi.

Hänen todettiin olevan riippuvainen persoonallisuus, jolla on epäkypsiä ja estyneitä piirteitä. Hän on varhaisaikuisuudesta lähtien tukeutunut läheisiin päätöksenteossaan.

Hän on ihmissuhteissa alistuva, mukautuvainen ja sosiaalisissa tilanteissa estynyt.

Sekä Laamanen että Tarkki olivat mielentilatutkimusten mukaan täydessä ymmärryksessä 8-vuotiaan tytön surmatessaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_6403 kirjoitti:

Nigerian huoratko ovat mielenkiinnon kohteena ja HS ja IS nimimerkkeinä täällä?

Opetelkaa nyt jotain tietämään ja kirjoittakaa sitten jos osaatte!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu