Lähitulevaisuusko ? Ei Valtioita, yritykset hallitsevat

Peter Black

Herää tietysti kysymys, tai on herännyt 20 vuotta sitten - tämäkö on ollutkin se tarkoitus. Seuraavaksi putsataan yhteisvastuullisesti Jenkkien velat - koska ovat liian isoja kaatumaan. Siis tavalliset veronmaksajat maailmassa maksavat, rikkaat rikastuvat entisestään suuryrityksistä tulee entistä suurempia, ja niiltä poistuu loputkin kilpailusta - monopolit, yhteinen talous koko maailmalle, jota hallitaan talousneuvostolla, jossa edustajat jokaisesta maanosasta - corporatismi jossa suur-yritykset hallitsevat kaikkea - ei tarvitse kansan enää äänestää - demokratia lakkautetaan (niiltäkin osin kuin sitä vielä on).

Kyllä nauratti parikymmentävuotta sitten, kun oli tulevaisuuskirjailijoiden kirjoja, elokuvia, sarjakuvia, joissa kuvailtiin tuollaista maailmaa - EIPÄ NAURATA ENÄÄ, osittain tuollainen jo on, mutta täysiversioina vain muutaman askeleen päässä - VALITETTAVASTI.

4

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No jaa

      Peter Black, piti kirjoja tulevaisuuskirjoina, itse pidin niitä jo silloin enemmänkin asiakirjoina, tietokirjoine ja niinhän ne silloin kerrotut asiat ovaat hilajlleen toteutuneetkin.

      "Maailma yhtiöiden vallassa"

      - Suomi on kiin teä osa niitä tuhoisia maailmanlaajuisia ilmiöitä, joita Korten tarkastelee.

      Ilmiöiden tuttuudesta huolimatta ne tahtovat jäädä näkymättömiksi. Niiden taustalla olevat keskeiset toimijat ylikansalliset yhtiöt saattavat vaikuttaa etäisiltä. Poliittisessa keskustelussamme on totuttu etsimään ongelmille vain kotimaisia syitä ja seurauksia. Maailmantapahtumissa Suomi nähdään joko viattomana sivustakatsojana tai kohtaloonsa alistuvana uhrina...

      - Todellisuudessa täkäläiset organisaatiot toimivat aktiivisesti Kortenin kuvaamassa tuhoisassa prosessissa. Euroopan Unionin hierarkian huipulle kiivenneet valtiovaltamme edustajat, pysyvät tai tilapäiset, pyrkivät useimmiten lujittamaan eurooppalaisten ylikansallisten yh tiöiden valtaa niin tällä kuin muilla mantereilla. Heitä pitää ruodussa muun muassa ERT eli Euroopan teollisuusmiesten pyöreä pöytä (jonka Korten mainitsee Ruotsin kehitystä käsitellessään). Tämä keskeinen eurooppalainen valtaelin pysyttelee pääasiassa kulissien takana. Se on vuodesta 1984 lähtien laatinut lukuisia laajakantoisia ehdotuksia, joiden tarkoituksena on ollut muuttaa EU paremmaksi paikaksi yhtiöiden elää. Virkamiehet ja ministerit ovat toteuttaneet lähes kaikki ehdotukset..."

      http://www.tammilehto.info/korten.htm

      "Korten pyrkii todistamaan, että yhtiöiden intressit ovat todellisuudessa vastakkaisia lähes kaikille inhimillisille pyrkimyksille eivätkä palvele loppujen lopuksi kenenkään etua.

      Yhteiskunnat elävät keisarin uudet vaatteet -illuusiossa: vapaiden markkinoiden ideologian ja globalisaation avulla ihmiskunta on valjastettu rahan tavoitteluun omistautuneiden yhtiöiden orjuuteen."

      http://talousdemokratia.blogspot.fi/2008/11/david-korten-ihmiskunta-rahakoneiston.html

      • OK.

        Näinhän se on ja tulokset hiljalleen näkyvät. Lähes kaikki maat ovat velkaisia.

        >Euroopan Unionin hierarkian huipulle kiivenneet valtiovaltamme edustajat, pysyvät tai tilapäiset, pyrkivät useimmiten lujittamaan eurooppalaisten ylikansallisten yh tiöiden valtaa niin tällä kuin muilla mantereilla. >

        Tänä on se ongelma, ei nähdä laajempia kokonaisuuksia.

        >Poliittisessa keskustelussamme on totuttu etsimään ongelmille vain kotimaisia syitä ja seurauksia.>


      • Noinhan se
        OK. kirjoitti:

        Näinhän se on ja tulokset hiljalleen näkyvät. Lähes kaikki maat ovat velkaisia.

        >Euroopan Unionin hierarkian huipulle kiivenneet valtiovaltamme edustajat, pysyvät tai tilapäiset, pyrkivät useimmiten lujittamaan eurooppalaisten ylikansallisten yh tiöiden valtaa niin tällä kuin muilla mantereilla. >

        Tänä on se ongelma, ei nähdä laajempia kokonaisuuksia.

        >Poliittisessa keskustelussamme on totuttu etsimään ongelmille vain kotimaisia syitä ja seurauksia.>

        >Poliittisessa keskustelussamme on totuttu etsimään ongelmille vain kotimaisia syitä ja seurauksia.>

        On edelleen.


    • rahanpesiä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      339
      11906
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      360
      7999
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      3253
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      98
      2278
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      156
      2239
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      8
      1666
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1271
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      56
      1116
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      908
    10. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      803
    Aihe