Ei nykyisen johdon vaan työtätekevän puolella.
Matti Putkonen on osoittanut olevansa Ay-väen takana
Tämä jää huomiotta
1083
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
hyvä työ-mies!
AY-liikkeessä on alkanut taistelu sieluista, joka on vähintään yhtä kova ja josta ruukinmatruuna veikkaa yhtä katkeraa kuin aikoinaan demarien ja kommunistien mittelöstä.
Perussuomalaiset rp. on nimittäin ottanut tavoitteekseen AY-liikkeen soluttamisen.
Ruukinmatruuna näkee sen niin, että Perussuomalaisten tavoitteena on muuttua populisti- ja protestiryhmittymästä kansalliskonservatiiviseksi ei-sosialistiseksi työväenpuolueeksi jolla on agenda, keinot ja tahto. Ja vuoden 2011 Iso Jytky tehtiin nimenomaan miesten äänillä. Duunarismiehet hylkäsivät SDP:n ja Vasemmistoliiton, ja akateemiset miehet Kokoomuksen. Ruukinmatruunalla on sellainen kutina, että Perussuomalaiset vetovat juurikin miehiin - ja nimenomaan niihin miehiin, jotka kokevat itsensä petetyiksi, jotka eivät tykkää plutokratiasta eivätkä holtittomasta globalisaatiosta ja jotka haluavat muutosta nykymenoon.
Perussuomalaisten AY-agenda on selvä - se löytyy heidän omilta webisivuiltaan. Ay-liikkeen toiminta on palautettava alkuperäiseen tarkoitukseensa eli jäsenten edunvalvojaksi. Ay-liikkeen on pystyttävä lunastamaan joka päivä toimintaoikeutensa. Se tapahtuu vain, jos jäsenet kokevat pystyvänsä vaikuttamaan liittojen linjauksiin ja päätöksiin. Tuon selvemmin sitä ei voi enää sanoa: Perussuomalaisten tavoitteena on muuttaa AY-liike sosialidemokraattisesta herrakerhosta palkansaajien kartelliksi. Se, miten se tehdään, on vielä toistaiseksi kalsaritonttujen bisnessuunnitelman tasolla, mutta vuoden 2011 vaalien jälkeen ruukinmatruuna on oppinut ottamaan Perussuomalaiset vakavasti.
Presidentti Urho Kekkonen murskasi SMP:n kun se oli kasvanut liian isoksi - Veikko Vennamo puhui katkeraan sävyyn seteliselkärankaisista. Mutta missä olisi nyt uusi Kekkonen murskaamaan Persut? Vastaus on, että ei missään. Jos Perussuomalaiset eivät hajoa itse eivätkä luhistu sisäänpäin, kaikki merkit ovat ilmassa sen osalta, että heistä tulee uusi, vakiintunut puolue - uusi kansalliskonservatiivinen työväenpuolue.
Mikä on tällöin AY-liikkeen tulevaisuus? Elämme todella mielenkiintoisia aikoja. Varmaa on, että jos Perussuomalaiset onnistuvat tavoitteessaan, tällöin AY-liikkeestä tulee vähemmän poliittinen ja enemmän ydinosaamisalueeseensa - työntekijöiden etujen ajamiseen - keskittyvät ryhmä. Onko se hyvä vai paha asia, siihen ruukinmatruuna ei vielä tässä vaiheessa osaa ottaa kantaa. Varmaa on myös, että SDP ei tule suosiolla luopumaan vahvasta linnakkeestaan. Odotettavissa voi olla yhtä kova taistelu kuin aikoinaan kommunistien kanssa. AY-liike, joka keskittyy ydinosaamisalueeseensa ja jättää politikoinnin vähemmälle, voi paradoksaalisesti samalla houkutella myös oikeistolaisesti ajattelevia palkansaajia riveihinsä. Monilla akateemisilla miespalkansaajilla voi olla ongelmia demarivetoisen AY-liikkeen kanssa, mutta ei varmasti persuvetoisen. Persuvetoinen AY-liike voi olla vielä vaikeampi pala työnantajille kuin demarivetoinen, sillä se tuntee vastustajansa eikä sen toimintaan liity ideologiaa; it's just business, no hard feelings, okay?. Voisiko tästä olla myös kansansivistystyön jälleennostattajaksi? Ettei kenenkään tarvitsisi sanoa Helsingin musiikkitaloa "herrojen kotkotukseksi".
Mutta ken elää, se näkee.
Joo, ja persut onkin oikein mahtitekijä ay-liikkeessä muutaman valtuutetun voimallaan. Eihän tällaista pellepuoluetta voi kukaan työläinen ottaa vakavasti, kun persujen päähuomio on kaiken aikaa etujen heikentämisessä ja työläisten kurittamisessa.
Lue puolueen EU-tavoitteet. Ei sitä valloitusta olekkaan tarkoitus tehdä kertarytinällä.
hyvä, on aika että joku puhuis myös työläisten puolesta
Duunari tahtoo vain olla häviävä luonnonilmiö.
Haaveillahan voi aina ja se pitääkin mielen pirteänä. Mutta niin kauan kuin Putkonen ja Lindström ovat persujen ay-toiminnan johdossa, mistään ay-liikkeen valtaamisesta ei kannata edes puhua. Putkosen henkilöön liittyy niin paljon negatiivista, että persuilla ei ole hänen johdollaan mitään asiaa neuvottelemaan ay-asioista.
Se, mihin Putkonen ja muut persut pystyvät, on ay-liikkeen voiman heikentäminen. Onneksi ihmiset alkavat nähdä persujen meuhkaamisen taakse, ja persujen kannatus ei tule riittämään edes takiaispuolueen asemaan jatkossa.
Jos Putkonen onnistuu tässä tehtävässään niin kyllä siinä on jo sitten riittävästi näyttöjä puoluejohtajaksikin.
Onko
Putkonen on jo näyttönsä antanut.