Vuokralaisen asuntoon tarkastuskäynti?

teemu++

Jos haluaa tehdä välitarkistuksen omistamaansa asuntoon, eikä vuokralainen suostu puhumaan tai avaa ovea, niin kuinka toimia? Kai jostain luvan saa käydä ettei asuntoa ole laitettu pirstoiksi?

5

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noin tekisin

      Mikäli et saa vuokralaiseen yhteyttä, niin laita lappu luukusta ja ilmoita että olet silloin ja silloin tulossa käymään. Mikäli ei ota yhteyttä, niin mene ilmoittamanasi ajankohtana isännöitsijän tai talonmiehen kanssa asuntoon. Hän voi todistaa että olet oikealla asialla, etkä mene vaan muuten vaan tonkimaan.

    • vuokranantaja94949

      Laki asuinhuoneiston vuokrauksesta määrää että vuokralaisen on päästettävä sopivana aikana vuokranantaja huoneistoon tarkastusta varten( 22§ ) . Mikäli vuokralainen ei tähän suostu, on vuokranantaja oikeutettu saamaan virka-apua poliisilta huoneistoon päästäkseen (16§).

      Etsi www.finlex.fi sivustolta lakiteksti

      • KVG ...

        Googlella löytää monta muutakin jännää asiaa, kun vaan ihmiset oppis sitä käyttämään.. ;)


      • Et sillein
        KVG ... kirjoitti:

        Googlella löytää monta muutakin jännää asiaa, kun vaan ihmiset oppis sitä käyttämään.. ;)

        Nää on aina näitä päivittäin provona heitettäviä kysymyksiä. Mistä seuraa sit aivan tyhjänpäivästä keskustelua.


    • vuokratäti

      meillä määräaikainen vuokralainen. tänään kantoi tavaransa pois vei mennessään sijauspatjan. tyynyjä, astioita. pyyheliinoja riippulukon ja myös talon avaimet. oli kuulemma kärsivä osapuoli kun ei saanut vuokranantajalta koko talon avaimia käyttöönsä, huone kylläkin vuokrattuna. maria johannaa 85 varokaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 75
      1191
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1184
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1064
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1018
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      985
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      34
      747
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      714
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      54
      646
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      39
      642
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      577
    Aihe