patruunoita tuohon omaan vanhaan sotilaskivvääriin.
Hylsyjä mulla on vähän kaikenlaisia ja aika paljon vanhoja isän ruuteja, isä täytteli aikanaan sellaisia pahvisia haulikon hylsyjä kun kävi sorsamettällä.
En vain tiedä miten aloittaisin, pitääkö minun ensin naputtaa luoti paikoilleen ja sen jälkeen vasta ruuti sieltä pienestä ruutireiästä ja sen jälkeen se tulppa sinne reikään, senkinhön voi naputtaa pienellä vasaralla paikoilleen niin ei mene liian syvään.
Pitääkö ruuti tiivistää jollain puikolla vai riittääkö että kaataa vaan hylsyn suurinpiirtein täyteen??.jättää vain sen verran tilaa että se tulppa menee helposti paikoilleen eikä liian täytnnä oleva hylsy estä tulpan painumista hylsyn peräpäähän. KOkeilin jom yhteen mutta hankala saada ruuti menemään siitä pienestä reiästä, täytyy rakentaa jostain sellainen hyvin pieni tratti, tötterö jonka avulla voi ruudin liruttaa hylsyyn.
Meinasin että alan itse täyttämään hupputarkkoja
10
352
Vastaukset
- Gerhard Berger
Kyseessä selvästi trolli !
Jospa kuitenkin: pitää olla latauspuristin ko kaliperille, tai ns vasarasarja. Ammuttu hylsy supistetaan holkeilla, koska se on turvonnut enemmän taikka vähemmän.Sitten hylsy nallitetaan tätä varten olevalla nallittimella. Lataustaulukosta kaatsotaan valitulle luodille sopiva määrä N-135 - 160 ruutia. Haulikkoruudit liian nopeita, eikä ne esiinnykkään ko kaliperin tiedoissa. Tämän jälkeen luoditus sopivalle latauspituudelle.
Sitten käyt iltakusella ja lasket kissasi ulos. - itse oppinyut
Eipä mulla oom kissaa, kokeilinkin muutammaan hylsyyn luoteja ja jotkut olivat vähän väljiä ja tipahtivat liian syvälle, kuumaliimalla saa pysymään hvyin kiinni, naapuri sano että aika täytyteen saa laittaa ruutia mutta ei kuulemma ihan töyteen, ja tämänalli ekana ja sitten ruuti ja sitten luoti, silloin luoti ei mene liian syvölle kun sattuu sopivasti ruutia, mulla on myös semmoiset tingit joissa puolipyöreät leuat ja niillä saa hyvin kiristettyä hylsyn niin että luoti pysy vaikka kallistaisi sen alaspäin, hankala olis kantaa pyssyä jos luoti tippuis poiis..ai joo mutta eihän se voi tippua kun piippu on tiukempi kuin luoti. hiekkapaperilla kiillotin hylsyt ja ne nyt himenoja kiiltaävt hyvin, jyklkä naapuri varoitteli että oo varovainen niitten kanssa ettei satu vahinkoa joo sanoin ja tiiän että ainakaan pyssyn piippun ei saa katsoa.
- jetsu,,,,,,
ha-haaa tulitikunruuti josta teet ns. oksapaukkuja sopii imagoosi jetsulleen..
- itse oppinut
Turha on nälviä, osaan siinä missä muuutki ja ehkä jotkutasiat vähän paremminkin kunhan ensin vaikeimmissa asioissa etsin neuvoja ja googlen kauta löytyy paljonkin tietoa.
olen teräsputkesta rakentanut itse haulikonkin tosi sylinteri´piipula mutta liipasinooneiston tekeminen oli kaikkein vaikeisnta mutta onnsituin siinä kuinteni niin että ampumaan oystyin savikiekopatruunoita, prottyypoista tuli kyllä aika painava muta toimiva ja silä olis voinut ampua vaikka jönisken.
Haulkon patruunakin osaan itse tehdä vaikapa messinklevystä ja kantapuolen olen tehnyt mesnikistä sorvaamalla. juotttaakkin osaan ja isälläon putkifirma ja sillä on kaasua ja fosvorikuparia jolla ossaan juottaa,isä on opettanut. - ammuskelija.
Sotilaskiväärin hylsyt ovat usein berdan-nallisia. Hylsyssä on pieni alasin, jota vasten nalli syttyy iskurin lyödessä. Tämän takia "peräreijän" kautta täyttäminen on hankalaa. Osta ns. holloy-point luoteja, joissa on kärjessä reikä. Reijästä ruudin kaataminen on helpompaa ja ruuti menee automaattisesti hylsyn pohjalle eikä sitä tarvitse puikolla sulloa.
- itseoppinyt
no täytyy kaytää sellasia hylsyjä jossa ei ole ttäätä alasinta tai poraa vaikka tänämn alasimen pois sileyä.
- röddkki
Mee itseoppinut paskaläjäsin äitis hammeen alle vitunkärryyn kasvaan.
- urho q
Sinne sitä joutasin itsekin, "itse oppinut" sentään osaa käyttäytyä toisin kuten sinä.
- hessu hopo
Turha on nälviä,//en nälvikkään,vaan näen huumosinkukkasia jutussasi.. totuutta ei pätkääkään
- meinaten tota
Meinasin..///..meinaa vaan....siihen se jääkin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst25114379Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1483867PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1283742Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1661549En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O211504Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3721496Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn491286Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81071Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok45948En pystynyt vaan vastaamaan...
Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔105837