Mistä sais todennäköisesti edullisimmin objektiivia? Lähinnä ulkomailta ajattelin tilata. Missä ois luotettavaa palvelua ja helppoa tehdä kauppoja netin kautta?
Kiikarissa Sigman 70-200 2,8 OS.
Mistä edullisimmin objektiivi?
10
548
Vastaukset
- säästöä jo
Tamron 70-200 mm 2.8 on huomattavasti edullisempi, eikä ole yhtään huonompi.
- Tamronisti
Jos tuo Tamron 70-200 2.8 on vanhempi versio niin sen mekaaninen laatu on huono (eräs firma poisti sen vuokralaitekäytöstään). Uudempi versio on parempi, tuo Sigma on kai OK.
- en usko
Tamronisti kirjoitti:
Jos tuo Tamron 70-200 2.8 on vanhempi versio niin sen mekaaninen laatu on huono (eräs firma poisti sen vuokralaitekäytöstään). Uudempi versio on parempi, tuo Sigma on kai OK.
Höpö höpö, kaikissa testeissä Tamron mekaanista laatua on kehuttu. Ja optinen laatu on huippuluokkaa. Sigma on monta sataa euroa kalliimpi, mutta ei ole edes yhtä terävä kuin Tamron.
- Tamroniii
en usko kirjoitti:
Höpö höpö, kaikissa testeissä Tamron mekaanista laatua on kehuttu. Ja optinen laatu on huippuluokkaa. Sigma on monta sataa euroa kalliimpi, mutta ei ole edes yhtä terävä kuin Tamron.
Siinä on arvostelu:
http://www.cyberphoto.fi/info_fi.php?article=T70200P
Ja saman objektiivin, samasta kaupasta, mutta ruotsista saa/sai 490€:lla:
http://www.cyberphoto.se/info.php?article=T70200C
Nyt on vain Canonin jäljellä, mutta ennen oli kaikki Nikon ja Pentax, jne..
- Nobody.
Hmm.. Halusin nyt kuitenkin vain tietää tuosta Sigmasta, kun olen siihen valintaan päätynyt.
- juuh
Osta sellainen Rajalasta. Siellä hintana 979, tuskin sen halvemmalla kukaan (uutta) myy.
- URLahtelija
juuh kirjoitti:
Osta sellainen Rajalasta. Siellä hintana 979, tuskin sen halvemmalla kukaan (uutta) myy.
http://www.amazon.com/Sigma-70-200mm-2-8-Telephoto-Nikon/dp/B003HC8VA4/ref=sr_1_6?s=photo&ie=UTF8&qid=1382036628&sr=1-6
$1,249.00 = 914,21 € (päivän keskikurssilla)
http://www.foto-erhardt.de/product/331360/sigma-70-200-ex-2.8-dg-os-hsm-nikon-af.html
http://www.kamera-express.nl/product/12172159/sigma-70-200mm-f-2-8-ex-dg-os-hsm-nikon/
https://www.cameranu.nl/nl/objectieven/sigma/telezoom/sigma-af-70-200mm-f-2-8-ex-dg-apo-os-hsm-nikon-objectief/h129_530_89164
http://www.foka.nl/sigma-70-200mm-f-2-8-ex-dg-apo-os-nikon
Foto Erhardt (Saksa) vaikuttaisi olevan noista liikkeistä edullisin tuon lasin hankintapaikka.
- Mietipä tätäkin
Mietipä sitäkin, onko takuuasioiden hoito helpompaa suomalaisen kuin ulkomaisen myyjän kanssa. Voi tulla jopa tarvetta – ainakin jos uskoo seuraavaa juttua:
»En tiedä onko vielä ennätys lajissaan, mutta minulta sihahti tänä aamuna 70-200 Sigmasta tarkennusmoottori melko tarkasti vuoden käytön jälkeen edellisen hajoamisesta. Sigma on ostettu joulukuussa 2008 ja jo toinen vaihtomoottori laittaa hiukan epäilemään. Fokalla sanoivat kauttarantain rivien välissä, että ei pitäisi käyttää lainkaan -20c pakkasessa. Tai sellainen kuva minulle puhelusta jäi. Laitan tuon nyt kuitenkin korjattavaksi enkä aio toimenpiteestä mitään maksaa. kyllä laitteen pitää normaalia käyttöä kestää.»
Kommentti napattu osoitteesta http://sulanto.blogspot.fi/2011/02/sigma-70-200-f28-apo-ex-dg-os-hsm.html
Mihin runkoot olet tuota Sigmaa ostamassa? Canonin oma olisi hinnaltaan hyvinkin kilpailukykyinen.
http://www.rajalacamera.fi/canon-ef-70-200-f2-8-l-usm.html
Nikkor on sitten valitettavasti hinnan kiroissa. Erotuksella ostaa kakkulan jos toisenkin.
http://www.rajalacamera.fi/nikkor-af-s-70-200-2-8g-ed-vr-ii-objekti.html - Nobody.
Canoniin olen ostamassa kyseistä putkea. Mulla loppuviimein ratkas tuon L-putken ja Sigman väliltä se, että Sigmassa on vakaaja, Canonissa ei.:)
Tuo on muuten hyvä pointti tuo takuuasia. Euroopan sisällä varmasti onnistuu huollatus, mutta ihan jostain toisesta maanosasta ei varmasti onnistu. Mutta helpointa toki ois, jos takuuhuoltoliike olisi suomessa.- epätietoinen...
Voisitteko kertoa mihin sitä vakaajaa tarvitsette? Itselläni kuvanvakaaja on rungossa, mutta olen kuvannut hyvä jos 2-3 kuvaa käsivarrelta, missä veloitusaika olisi alle 1/80 ja mistä vakaajasta olisi hyötyä. Kuvaan lähinnä keikoilla artisteja hämärässä, mutta kuitenkin he liikkuvat lavalla niin paljon, että pakko käyttää 1/100 - 1/120 valoitusaikoja, ettei liike näkyisi häiritsevästi. Edes iskelmänlaulajaa, joka lähinnä seisoi mikrofonin edessä pystynyt kuvaamaan alle 1/80 ajalla, kun käsissä oli häiritsevää liike-epätarkuutta.
Eli ainoastaan, jos henkilö seisoo kuin patsas eikä hengitä, niin voi käyttää pitkiä valoitusaikoja, mutta koska näin tapahtuu? Ja eikö silloin on parempi käyttää jalustaa kuitenkin?
Ja ulkona, esim lintukuvauksesta vakaajasta ole mitään hyötyä, kun valoa on muutenkin tarpeeksi ja linnut liikkuvat niin nopeasti, että joka tapauksessa joutuu kuvaamaan jollain 1/600 ajalla.
Vakaaja tarvitaan niin harvoin, että siitä maksaminen tuntuu hullulta. Jos saman objektiivin saa ilman vakaajalta 400€:lla ja vakajalla se maksaa 1200€, niin ottaisin ilman.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1986367Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p2514280"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1423545Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m533365Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1033353Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492846Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.752417Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2432377- 252346
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1001927