En käsitä. Yli puolivälin raskautta mennään ja painoa tullut kaikkialtaan 1,1kg. Sekin on "vahinko"-luku sillä joka toisella neuvolakäynnillä paino lähtöpainossa ja taas tullut tuo kilo. Riippuen vaatteista jne. Jos syön yhden lämpimän aterian ja napostelen pitkin päivää, paino ei nouse. Jos syön iltapalan, painoa seur.päivänä ihan hirveesti enemmän. Mut siis laihduttaako raskaus niin runsaasti että jos syön kuten ennen raskautta (eli minulle tavallisesti sopivasti jotta jaksan), paino lähtee tippumaan? Ja jos lisään ruokamäärää per päivä, voin huonommin ja painoakin tullut? Eli en ole mikään ahmatti. Olen normaalivartaloinen, muhun pätee lause, syön elääkseni, en elä syödäkseni.
Saatteko te muut painoa? Mahakin painaa kullä rv 22 jotain, mussa se ei vaan näy, ei vaa'assa. Masu on kyl iso :D
Saatteko te muut painoa? Mahakin painaa kullä rv 22 jotain, mussa se ei vaan näy, ei vaa'assa. Masu on kyl iso :D
Vastaukset 10
Vanhimmat
Minulla paino kyllä on noussut sen 8 kg. Itse olen ollut huolissani, mutta neuvolassa sanoi, et ei mitään hätää, olet hoikka ja omaat terveelliset elämäntavat.
Siis olen aina ollut hoikka/normaalipainoinen ja siksi huolestuin ettei vaan ole noussut liikaa. Ei nämä kilot minussa kummemin näykkään, mutta normaali vauvamaha näkyy hyvin :)
Syön terveellisesti, 1-2 lämmintä ateriaa päivässä aamupalan ja välipalat (hedelmiä). En kyllä jaksaisi olla töissä tyhjällä mahalla, pakko on syödä ja olen voinut erittäin hyvin :)
Terkka oli ensimmäisistä raskauksista ihmeissään mut enää ei viiti sanoo mitään vaikka taas oltas lähtöpainos. Itteetä se vaan kummastuttaa :O 8kg olis mulle tosi paljon. En ymmär. Lievää turvotustakin löytyy vaik sekään ei vaa'as näy. Noo jospa se paino nousee sit joulun aikaan ? ;)
niin ja viikkoja mulla on 21 4
Mulla aivan sama kuvio, 21 4 mullakin tänään ja painoa tullut 8 kg. Mulla vaan painoa muutenkin hieman normaalia enemmän BMI 27 (siis raskauden alussa) ja tietää sokerirasituskokeeseen menoa muun muassa. Tulin lukemaan palstaa kun itse olen huolissani painon noususta, koska raskaus on puolessa välissä ja vielä siis painoa tulee varmastikin lisää, yritän jos saisin pidettyä synnytykseen asti 15 kg ettei menis ihan överiksi tämä homma. Oon syönyt ehkä vähän liikaakin kun olen ajatellut että vauva tarviaa ravintoa mieluummin kuin oisin nälässä ja ruuan lisänä olen ottanut ravintolisiä. Maanantaina on neuvola ja odotan mielenkiinnolla mitä terkkari tuumaa näistä kiloista...
Tätä en sano mitenkään ilkeästi, mutta tuossa vaiheessa raskautta vauvaa varten ei tarvitse extraravintoa juuri lainkaan. :) Loppuraskaudessakin riittää parisataa kaloria ylimääräistä. Missään nimessä ei siis tarvitse syödä enempää kuin normaalisti, mutta ei ole haittaa syödä normaalia terveellisemmin! Paljon kasviksia, pähkinöitä, kalaa... Niillä vauva kasvaa hyvin ja oma olokin on hyvä! Sitä paitsi, kun sinulla on ollut ylipainoa jo ennen raskautta, niin ei haittaa yhtään, vaikka paino ei nousisi raskausaikana ollenkaan, vauva kyllä ottaa tarvittavansa. Toisin sanoen laihtuisit raskausaikana jonkin verran. Nyt olet kerännyt itsellesi lisäkiloja laihdutettavaksi raskauden jälkeen, vauvalle niistä ei ole hyötyä. Mutta ei se ole koskaan myöhäistä kääntää kelkkaa ja korjata ruokailua! Hyvinkin voit saada loppuraskauden ajan pidettyä kilot kurissa! Tsemppiä ja hyvää loppuraskautta, muista ajatella itseäsikin sen ruokavalion kanssa, terveellisesti ja järkevästi syöden jaksat paremmin raskauden ja synnytyksen tuomat rasitukset. :)
Esikoisen aikana alussa oli niin paha olo että paino laski, sitten nousi vähän, sitten todettiin radi ja pidin todella tiukkaa dieettiä, kiloja kertyi kaiken kaikkiaan 6kg, eli kun lähdin synnäriltä painoin vähemmän kuin raskauden alussa.
Terkkarini oli tyytyväinen, oli alusta asti niin huolestunut ylipainostani (BMI 25, 167/69).
Siis eihän sitä painoa juuri tuossa vaiheessa ole tarvinnut vielä tullakaan, jos nyt ei lähtöpaino ihan alipainon puolella ole. Vauvan paino on noilla viikoilla korkeintaan puolen kilon luokkaa, joten siitä ei paljon extraa ole vielä tullut. On tietysti kohdun kasvu, lisääntynyt verimäärä yms., mutta ei aloittaja nyt mitenkään dramaattisesti ole tuossa vaiheessa laihtunut. Siinä rv 20 paremmalla puolella se painonnousu monella vasta alkaa. Jos siellä rv 30 tienoilla ei vielä painoa ole tullut yhtään, niin sitten voi ihmetellä. Ja siltikin kaikki on hyvin, jos vauva kerran kasvaa normaalisti. Jos äiti on kovin hoikka, niitä raskauskiloja olisi hyvä tulla, muuten ei tarvitse hätäillä.
tavallista, että paino alkaa nousemaan vasta sitten puolen välin jälkeen, kun vauva alkaa enemmän kasvaa.
Mulla nyt rv 18 5. Mitat ennen raskautta 169cm ja 57kg, eli BMI noin 20. Painoa on tähän mennessä tullut kilo - puolitoista, terveellisillä normaaleilla elintavoilla. Kaikki mitä näyttää kertyneen on myöskin tullut tuohon "vauvan kohdalle", muuten en ole lihonut, jos peiliä, mittanauhaa ja vaatteita käytetään mittareina.
En oo muuttanu elintavoissa juuri mitään verrattuna aiempaan, mitä nyt ekan kolmanneksen aikana en syönyt mitään makeaa kun oli vastenmielisyys herkkuja kohtaan. Aiemmin olin aikamoinen karkkihiiri, mutta ei sekään silloin painossa näkynyt. Hyvät geenit ilmeisesti... ja vastapainoksi söin sitten muuten tosi terveellisesti - kasviksia, marjoja, protskua, hyviä hiilareita, omega3-rasvahappoja jne. Liikuntaa harrastin ja harrastan jotakuinkin yleisten suositusten mukaisesti.
Vähän huolettaa kun muut samoilla viikoilla kertoilee 5-8kg painonnousuista, mutta kai se on tosiaan yksilöllistä miten kiloja kertyy. Jotkut lihoo helpommin ihan ylipäätään. Ja tietysti ne elintavat vaikuttaa - "pitää syödä kahden edestä" oli varmaan oikea neuvo aliravitussa agraariyhteiskunnassa, mutta nykyään joutaisi tosiaan romuttaa koko hokema.
Jos vauva kasvaa normaalisti ja olo on hyvä, niin mitäpä stressattavaa tässä olisi. Sitä koitan vaan itelleni hokea kun epävarma olo iskee. Eipähän ole ylimääräistä laihdutettavaa sitten aikanaan. Se kyllä mietityttää että kuihduttaako imetys mut sitten aivan luuviuluksi...
Kuten tässäkin ketjussa on jo moneen kertaan tullut ilmi, puoliväliin mennessä ei painoa juuri ole tarvinnut kertyä. Vauva ei paina vielä juuri mitään, eikä kasvaneesta kohdusta, istukasta ja lapsivedestä niistäkään kovin kummoisia lisäpainoja tule. Kilo-pari tuossa vaiheessa on hyvin sopiva painonnousu. Jos on tullut kahdeksan kiloa ennen puoltaväliä, niin sitten on vain lihonut melkoisen reilusti. Oikein hoikalla odottajalla sitä painoa tietysti saa kertyäkin reilummin, mutta muutoin ei kylläs sellaisiin painonnousuihin ole tarvetta.
Ja ei imetysaikana kuihdu, jos syö kunnolla. Itsellänikään ei jäänyt raskaudesta mitään ylimääräistä (bmi sama kuin sinulla ennen raskautta) ja alkuun meinasi kiloja lähteä liikaa, mutta korjasin sitten ruokavaliota ja lisäsin kaloririkkaita terveellisiä ruokia ruokavalioon, mm. avokadoa ja pähkinöitä. Siihen se hallitsematon laihtuminen tyssäsi ja olin sitten sopivasti hoikka. Ja maitoa tuli tulvimalla, siihen vaikuttaa eniten riittävä nesteensaanti ja lapsentahtinen imetys (ja vauvan alusta asti hyvä imuote). Pitää olla aika rangaksi kuihtunut, että se maidontuotantoon vaikuttaa.