245hv 3l subarun kulutus?

Harrastustyyppinen

Auto tulee vähäiseen ajoon joten ei niin hirveästi väliä mutta olisi kuitenkin jotain kokemusperäisiä arvoja eri tyylisistä ajoista tietää.

Eniten ketuttaa se pelkkä co2 maksu.

Automaattina lienee pihein ja semmoiseen rauhalliseen ajoon paras?


Olisiko kannatus tilata jonkun tuojan kautta saksasta?

1

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OBH6

      Minulla Outback H6 2007, eli se 3.0 180kW automaatti. Kulutus on kaasujalasta kiinni, mutta kyllähän tuo vie enempi kuin korollat ja kolffit. Pienimmillään pääsee 8 litralla semmoisessa rauhallisessa lähiöajossa, maantietä en tuolla ajele, eli ei kokemusta. Kaupungissa on helppo saada 15 litraa menemään liikennevaloista aina "poistuen". Mutta itsellä kaupungissa vaihtelevaa ajoa ollut reilu kympistä 12 litraan kulutus, voi päivittäin vähän polkaistakin noissa luvuissa. Ja itse vetelen 1,7t venettä ja kulutus pysynyt tuolla 12 kieppeillä silloinkin nurkka-ajossa. Vetohommissa automaattisesti säätyvä takajousitus ja tietysti automaatti manuaali valinnalla ihan ehdottomia.

      Kone on semmoinen perinteinen vapaasti hengittävä, alavääntö ohutta, mutta saa sitten ihan mukavat raivarit jo aika aikaisin ja veto jatkuu kyllä mahtavana pitkään. Vääntö koko alueella huono ahdettuihin verrattuna tietysti, mutta teho kyllä korvaa kaiken, hiukan pienempi vaihde ja jo mennään. Automaatin kanssa saa aika arvokasta ja hienoa kyytiä, tarpeen tullen sitten aika repivääkin menoa. SI Drive ihan ehdoton, sillä voi valita pappa, juppi tai rallikyydit.

      Itse toin ulkomailta, Suomessa nämä kovin vähissä. Aika riskitön ostaa, kestävää oikeastaan kaikki tekniikka tuossa mallissa. Kone ketjulla, ei pienten koneiden kansipahvi murheita ja KALLIITA remmihuoltoja. Mielestäni kyyti on hintansa väärti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6329
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      380
      6142
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5970
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2365
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1241
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      186
      1085
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe