Pilpan kanava 1960-luvulla

- ernesti -

Vuosikymmeniä sitten, muistaakseni 1960-luvun lopulla Pilpan kanavan alapuolella väylän virtaussuunnassa oikealla puolella rinteessä oli pieni kauppa, josta saimme muonatäydennystä, kun olimme kalastelemassa kanavan alapuolisilla vesillä. Tukikohtaamme pidimme teltassa kaupan pihassa. Toinen telttapaikka oli jonkin matkaa alavirtaan Koukunpolvi nimisen paikan lähistöllä. Tuolloin kaupalle ei ollut tietä. Kauppias kävi meidät hakemassa veneellään jostain kanavan yläpuolelta.

Tietääkö joku kauppiaan nimen ja onko sinne rakennettu jo tie ?

Joo, kalaa saatiin ihan kohtuullisesti, ainakin silloisen pikkupojan mielestä

2

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Johannes

      Se oli Löppösen kauppa. On sinne nykyisin tie. Itse olen käynyt siinä kaupassa kesällä 1957 kun olin viikon verran Pilpassa koulupoikana kesätöissä uittelemassa nippuja kanavan läpi. Asuttiin "uiton tuvassa" ja haettiin kaupasta syötävää. Itseäni pari vuotta vanhemman Pyylin pojan kanssa mentiin hänen veneellään koskesta alas ja takaisin tullessa soudettiin ylös. Silloin oli Saimaan vesi korkealla ja Pilpan koskessa pieni putouskorkeus.
      Ensimmäisen kerran soudin koskesta ylös kesällä -55 kun oltiin serkkupojan kanssa kalareissulla ja viimeisen kerran kesällä -75 kun käytiin vaimon kanssa Kolovedellä mustikoita keräämässä. Molempina mainittuina kesinä oli myös vesi Saimaassa tavallista korkeammalla.
      Koskesta alas olen viimeksi mennyt kesällä -90. Käytiin pojan kanssa soutuveneellä Kolovedellä. Nykyisin siitä ei kai uskaltaisi enää mennä kun ovat "ennallistaneet" koskea lohien kutupaikaksi nostamalla sinne lisää kiviä.

    • - ernesti -

      No niimpä olikin, Löppönen. Löppönen kuskasi meidät ainakin kerran omalla keskimoottoripaatillaan koskesta alas. Oli hienoa seutua. Olimme pari yötä Koukunpolvessa makuupusseissa muovin alla. Klo 2 noustiin ylös sumppia keittämään. Usva peitti virran, joka oli aika voimakas. Isäni kaveri pudotti virvelinsä virtaan, mutta saimme sen jotenkin naaroilla nostettua ylös. Kaupan rannan laiturilta saimme heittämällä kuhia...keskellä päivää. Kahdesti taisimme Pilpalla käydä. Lapsuuden ajan kalareissuista nuo ovat sijalla nr. 1. Vuodet kultaavat muistot...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      102
      3284
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      16
      2674
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      76
      2552
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      97
      1524
    5. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      74
      1498
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      16
      1085
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      345
      1000
    8. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      186
      995
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      11
      885
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      844
    Aihe