Haluaisin myydä asunnon mutta en tiedä tarkkaa 2 vuoden sääntöä

mimmimaijuska

Olemme ostaneet asunnon poikaystäväni kanssa 2 vuotta sitten. Asuimme kämpässä vuoden kirjoilla ja sitten laitoimme kämpän vuokralle koska halusimmekin muuttaa toiselle paikkakunnalle.

Olen ymmärtänyt että asunnossa pitää asua yhtäjaksoisesti kokonaiset 2 vuotta jotta sen voi myydä ilman myyntivoitosta miinustettavaa veroa joka on 30%.

Nyt kuitenkin tuttavani sanoi että se riittää että omistaa asunnon ja sen voi ihan hyvin myydä. Näin kuulemma myös sijoittajat toimivat.

Asunto on nyt ollut omistuksessamme 2 vuotta emmekä enää haluaisi sinne takaisin muuttaa.

Toinen vaihtoehto olisi että laittaisimme veljeni vuokraamaan asuntoa 2vuodeksi, koska hän laskettaisiin perheenjäseneksi.

Ääh... ihan kamalaa. Haluaisimme myydä asunnon nyt heti. Vinkkejä teiltä?

3

252

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No on kamalaa on

      Jos ette ole asuneet omistamassanne asunnossa vähintään kahta vuotta yhtäjaksoisesti niin joudutte maksamaan myyntivoitosta veroa. Tämä on itsestään selvää.

      Veljeäsi ei lasketa perheenjäseneksi verottajan näkökulmasta tässä tapauksessa (edes omaa täysikasvuista lastasi ei laskettaisi perheenjäseneksi).

      En tiedä mitä tuttavasi höpöttää. Siinä mielessä hän on oikeassa että voit ihan hyvin myydä omistamasi asunnon ja näin sijoittajatkin toimivat. Mutta he todellakin maksavat mahdollisesta myyntivoitosta veron. Ei sitä pysty mitenkään kiertämään.

      Minkä ihmeen takia stressaat tuosta noin paljon? Oletko täysin varma että asunnosta edes saa myyntivoittoa? Jos myytte sen ostohinnalla niin sitten ei ole ongelmaa.

      Jos taas saatte voittoa vain kahden vuoden omistamisen jälkeen niin jäähän teille peräti 68-70 prosenttia tuosta voitosta itsellenne. Ihan hyvä tienesti se on kun ette edes ole mitään sen eteen tehneet muuta kuin omistaneet asunnon.

      Vinkkinä sinulle että myykää asunto ja toivotaan että sinulle tapahtuu jotain todella kamalaa että oppisit vähän suhteellisuudentajua.

      • aloittaja3

        Kiitos vastauksesta, tämä kyllä selvensi asioista. Ehkei se myyntivoiton maksaminen niin kamalaa olekkaan ;)


    • 17+4

      Onhan niitä sijoittajia jotka "asuvat" sen kaksi vuotta, jos ei terveyskeskusta tarvitse tai joudu lasten kouluja miettimään. Muut maksavat sen veron myyntivoitosta joka ei normiasunnoissa ole merkittävä, mutta halvalla ostettu ja kalliilla myyty on tietysti eri asia.

      Ja se asuminen katsotaan sen mukaan miten muuttoilmoitukset on tehty, eikä sen mukaan milloin sohva kannettiin sisälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3017
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2961
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2367
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1863
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1719
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1684
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1275
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      38
      1252
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1080
    Aihe