Joskus tulee tehtyä hyviä leffalöytöjä ja nytkin löytyi tuosta lähikaupasta sellainen dvd-boksi, jossa oli Taken (2007) ja Taken 2 (2012) -leffat. Tulipa sitten katseltua molemmat putkeen, kun leffat olivat 1,5 h pitkiä.
Elokuvat keskittyvät entiseen CIA:n agentti Bryan Millsiin, jotka näyttelee upeasti mahtava Liam Neeson, ja hänen perheeseensä Famke Janssenin esittämään ex-vaimoon ja Maggie Grace:n esittämään tyttäreen.
Elokuvien juoni lyhyesti: ensimmäisessä leffassa Bryan Millsin tytär Kim (Maggie Grace) kidnapataan ja Bryan lähtee jäljittämään häntä ja lahtaa matkalla kaikki asiaan liittyvät konnat. Löytäen lopulta tyttärensä.
Toisessa elokuvassa ekan leffan rikollisten sukulaiset tulevat kostamaan ja kidnappaamaan koko perheen. Tässäkin sitten lopulta Liam Neesonin esittämä Bryan Mills lahtaa jokaisen joka tähän oli sotkeentunut ja tietenkin pelastaa koko perheensä.
Kuten huomaa, elokuvissa ei ole mitään syvällistä juonta. Itse odotin toimintaleffaa ja sain sellaisia kaksi kappaletta ja olivatkin todella hyviä! Lyhyitä, mutta ei siinä pidempää tarvittukaan että hommat hoituivat. Leffoista tuli mieleen nopeatahtiset Jason Bourne -elokuvat ja toisaalta Steven Seagalin lahtausleffat. Juoni olisi voinut olla kuin suoraan Steven Seagalin tähdittämästä leffasta. Mutta Liam Neeson nostaa leffat karismallaan ja loistavalla näyttelijän lahjoillaan elokuvat ihan toisiin sfääreihin.
Elokuvat olivat yhtäaikaa "aivot narikkaan" viihdettä ja otteessaan pitävää trilleritoimintaa. Ensimmäinen leffa oli erityisen loistava.
Annan molemmille kuitenkin 4/5.
Juonen köyhyydestä tuo yksi tähti pois. Mutta otteessaan pitävä trilleritoiminta kompensoi juonen köyhyyttä hyvin. Suosittelen.
En tiedä sitten mitä ensi vuonna tuotantoon tuleva Taken 3 pitää sisällään...kaippa sekin pitää hommata sitten aikanaan. Katsellaan.
Taken & Taken 2
2
312
Vastaukset
- Kurjuuden kuningas
Taken 1 oli jollain lailla katsottava krapulamättö. Taken 2 täyttä påskaa. Miksi Liam Neeson on tehnyt viime aikoina näitä ö-luokan leffoja? Sureeko kuollutta vaimoaan tekemällä töitä ilman laatua.
Oli aikoinaan hyvä ja karismaattinen näyttelijä, nykyiset leffat täyttä kuraa.- Scifisti1977
No en tiedä. Mä pidän juuri tuollaisesta toiminnasta. Seagalin leffat alkavat olemaan jo sillä rajalla, mutta kun laittaa tuollaisen karismaattisen näyttelijän pääosiin niin kyllä lähtee!
Ehkä Neeson haluaa purkaa jotain aggressioitaan menee näihin toimintapätkiin. Hän saa opetella itsepuolustusta ja mätkiä. En tiedä.
Mutta hyvät palkat hän leffoistaan kuittaa. Taken 3:sta hän on ilmeisesti saamassa jonkun 20 miljoonaa dollaria ja nousee huippupalkattuihin "Ö-luokan" leffojen tähdeksi. Seagal ei varmaan samanlaisista lahtausleffoistaa saa kun "muutaman miljoonan" per leffa.
Mutta makunsa kullakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370