Satuinpa huomaamaan SamiA:ta paljon tunnetumman ja arvostetumman henkilön spekuloimassa maailmanlopusta. Olisikohan tässä nyt meikäläisenkin liityttävä maailmanlopun odottajien kirjavaan joukkoon;-)
http://www.hs.fi/tiede/Professori Hiukkasfysiikan teoria kuvaa maailmanlopun/a1382078357271?ref=hs-art-new-12
"Tutkijoiden radikaali oivallus on tämä: On teoreettisesti mahdollista, että meidän maailmankaikkeutemme siirtyy tästä nykyisestä tyhjiöstä toiseen vielä pienemmän energian tilaan. Tyhjiö muuttuu siis toiseksi tyhjiöksi.
Tällaiseen 'hyppyyn' ei olisi mitään syytä, se voi vaan tapahtua."
"Hyppy on kuitenkin äärimmäisen epätodennäköinen: on laskeskeltu, että keskimäärin siihen kuluu vielä kymmeniä miljardeja vuosia."
Siis laskeskeltu on, että keskimäärin. Mikään ei kuitenkaan periaatteessa estäisi sitä tapahtumasta huomenna, tai v. 2028...
Apuuva, maailmanloppu tulee...
6
136
Vastaukset
- valistunut
Hiukkasilla on on tärkeä tehtävä maaimakaikkeden synnyssä, ne ovat ajatonta energiaan, joiteka synnyttämä massa, on kaikkeuden alku,
Hiukkaset ovat ajattomia eläviä energioita, jotka synnyttävä ajan ja materian, siten että ne voi olla vain samanaikaisesti ei erikseen
Ajaton elämä on kaiken perusta, jonka sisäpuolella maailmankaikkeus, samoin kuin rinnakkaisetkin maailmankaikkeudet ovat
Tuo silmänräpäys jiosta kosmos sai alkunsa, on myös sen loppu, ja tuon silmänräpäyksen aikana, me koemme sen aikana ja materianana miljardeja vuosia
Ihminen on tiennyt tämän asian jo tuhansia vuosia joka käy selville vanhoista luomiskertomuksista, kun nykytidon valossa päivitetään nykyaikaan. - laki=math armo=kvant
Oli mielenkiintoinen tuo Hesarin artikkeli, lainaan kokonaan pohdittavaksi :
"Higgsin hiukkasen ansiosta fyysikot osaavat nyt laskea, miten luonnonlait voisivat mullistua, professori Kari Enqvist sanoo."
"Hiukkasfysiikan kenttäteoria kuvaa maailmankaikkeuden perusrakennetta.
Teoriaan sisältyy hyvin radikaaleja ajatuksia ihmiskunnan kannalta: on mahdollista, että luonnonlait tulevat joskus miljardien vuosien päästä muuttumaan tavalla, joka tuhoaa maailman sellaisena kuin me sen nyt tunnemme.
Näihin päätelmiin kannattaa suhtautua varovaisesti – ne ovat teoreettista tarkastelua, johon liittyy suuria epävarmuustekijöitä.
Kenttäteorian mukaan maailmankaikkeus koostuu hiukkasista, joilla on massa, koska avaruuden täyttää niin sanottu Higgsin kenttä. Kenttä muodostuu Higgsin hiukkasista, jonka löytäjät saivat juuri Nobelin."
"Teoria kuvaa, miten varhaisessa maailmankaikkeudessa, ensimmäisten silmänräpäysten aikana alkuräjähdyksen jälkeen, hiukkasilla ei ollut minkäänlaista massaa."
-Hiukkasilla ei ollut minkäänlaista massaa, ennen alkuräjähdystä.
"Kun maailmankaikkeus sitten alkoi laajeta ja samalla jäähtyä, tuli hetki, jolloin Higgsin kentän höyrymäinen muoto muuttui kiinteäksi, 'jäätyneeksi' tilaksi. Tilannetta voi verrata sumuiseen vuoristoon, jossa usva laskeutuu yhteen laaksoon ja jäätyy sen pohjalle."
-Sumun laskeutuminen on kuvattuna myös Luomiskertomuksessa.
"Fyysikot osaavat nyt ensi kertaa laskea tarkasti, millainen oli se vuoristomaisema, jossa höyryinen Higgsin kenttä liikkui ennen 'jäätymistään'. Laskut viittavat siihen, että tämän meidän laaksomme lisäksi maisemasta löytyi myös toisenlaisia, syvempiä laaksoja."
-Mitä ihmettä. Alkuräjähdyksen jälkeisenä aikana ei ole ollut vielä mitään "vuoristomaisemia" tai muitakaan "maisemia" olemassakaan. Tuskin edes varsinaista painovoimaa joka saisi aikansa "laaksoista" tai joistakin konkreettisista "maisemista".
"Vuoristovertauksen laaksot ovat tyhjiöitä, joista yhdessä me elämme. Fysiikassa tyhjiö tarkoittaa sitä tilaa, jossa on kaikista vähiten energiaa. Meidän 'laaksomme' tyhjiössä voi kuitenkin olla energiaa, ja se energia on Higgsin kenttä. Toisissa laaksoissa eli toisenlaisissa tyhjiöissä energia on pienempi kuin tässä meidän tyhjiössämme."
-Ok. Laaksot ja vuoristot olisi heti pitänyt laittaa vähintäänkin puolisitaatteihin yllä väärinkäsitysten välttämiseksi.
"Tutkijoiden radikaali oivallus on tämä: On teoreettisesti mahdollista, että meidän maailmankaikkeutemme siirtyy tästä nykyisestä tyhjiöstä toiseen vielä pienemmän energian tilaan. Tyhjiö muuttuu siis toiseksi tyhjiöksi."
-Jo laajenevan maailmankaikkeuden käsite pitää sisällään pienenevän energian.
"Tällaiseen 'hyppyyn' ei olisi mitään syytä, se voi vaan tapahtua. Kvanttifysiikka on todennäköisyyksiin perustuva teoria, jossa tapahtumille ei tarvitse olla syytä. Jos hyppy tapahtuu, alkeishiukkasten massat muuttuvat. Elektronien, atomien ja molekyylien olemus mullistuisi. Käytännön lopputulema olisi meidän kannaltamme hirvittävä: koko se rakenne, minkä näemme maapallolla – puut, kasvit, eläimet – murenisi kasaan. Maailmankaikkeus jatkuisi, mutta meille se olisi maailmanloppu."
-Jaa. Mitä tuohon nyt muuta voisi sanoa.
"Hyppy on kuitenkin äärimmäisen epätodennäköinen: on laskeskeltu, että keskimäärin siihen kuluu vielä kymmeniä miljardeja vuosia."
-Jaa.- O'ou
"-Sumun laskeutuminen on kuvattuna myös Luomiskertomuksessa."
:D
Uusi "todiste" Raamatun paikkansapitävyydestä! Hurraa! Aamen. Sela.
"-Mitä ihmettä. Alkuräjähdyksen jälkeisenä aikana ei ole ollut vielä mitään "vuoristomaisemia" tai muitakaan "maisemia" olemassakaan. Tuskin edes varsinaista painovoimaa..."
Olihan. Tämä "vuoristomaisema" näkyy tänäkin päivänä taustasäteilyssä. Se ei ole tasainen. Kyllä painovoiman voidaan katsoa joko syntyneen alkuräjähdyksessä, tai olevan "ikuista." Sen vaikutukset toki alkoivat näkyä vasta, kun oli massakeskittymiä. - kvant-math
O'ou kirjoitti:
"-Sumun laskeutuminen on kuvattuna myös Luomiskertomuksessa."
:D
Uusi "todiste" Raamatun paikkansapitävyydestä! Hurraa! Aamen. Sela.
"-Mitä ihmettä. Alkuräjähdyksen jälkeisenä aikana ei ole ollut vielä mitään "vuoristomaisemia" tai muitakaan "maisemia" olemassakaan. Tuskin edes varsinaista painovoimaa..."
Olihan. Tämä "vuoristomaisema" näkyy tänäkin päivänä taustasäteilyssä. Se ei ole tasainen. Kyllä painovoiman voidaan katsoa joko syntyneen alkuräjähdyksessä, tai olevan "ikuista." Sen vaikutukset toki alkoivat näkyä vasta, kun oli massakeskittymiä."Aamen. Sela."
Oletko entinen uskova, saako kysyä?
"Kyllä painovoiman voidaan katsoa joko syntyneen alkuräjähdyksessä, tai olevan "ikuista." Sen vaikutukset toki alkoivat näkyä vasta, kun oli massakeskittymiä."
Niinkuin kirjoitin maisemat ja vuoristot ois pitänyt HS:n artikkelissa heti laittaa sitaatteihin. - O'ou
kvant-math kirjoitti:
"Aamen. Sela."
Oletko entinen uskova, saako kysyä?
"Kyllä painovoiman voidaan katsoa joko syntyneen alkuräjähdyksessä, tai olevan "ikuista." Sen vaikutukset toki alkoivat näkyä vasta, kun oli massakeskittymiä."
Niinkuin kirjoitin maisemat ja vuoristot ois pitänyt HS:n artikkelissa heti laittaa sitaatteihin."Oletko entinen uskova, saako kysyä?"
Jep.
"Niinkuin kirjoitin maisemat ja vuoristot ois pitänyt HS:n artikkelissa heti laittaa sitaatteihin."
Kyllähän tuosta jokainen täysijärkinen näkee, että kyse on kuvailevasta ilmaisusta, vertauksesta. Hän sanookin sen alussa: "Tilannetta voi verrata sumuiseen vuoristoon..."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096796Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M974453L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa453749TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133150Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6281748- 661168
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551143- 91129
Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2001128Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j481100