Apuuva, maailmanloppu tulee...

O'ou

Satuinpa huomaamaan SamiA:ta paljon tunnetumman ja arvostetumman henkilön spekuloimassa maailmanlopusta. Olisikohan tässä nyt meikäläisenkin liityttävä maailmanlopun odottajien kirjavaan joukkoon;-)

http://www.hs.fi/tiede/Professori Hiukkasfysiikan teoria kuvaa maailmanlopun/a1382078357271?ref=hs-art-new-12

"Tutkijoiden radikaali oivallus on tämä: On teoreettisesti mahdollista, että meidän maailmankaikkeutemme siirtyy tästä nykyisestä tyhjiöstä toiseen vielä pienemmän energian tilaan. Tyhjiö muuttuu siis toiseksi tyhjiöksi.

Tällaiseen 'hyppyyn' ei olisi mitään syytä, se voi vaan tapahtua."

"Hyppy on kuitenkin äärimmäisen epätodennäköinen: on laskeskeltu, että keskimäärin siihen kuluu vielä kymmeniä miljardeja vuosia."

Siis laskeskeltu on, että keskimäärin. Mikään ei kuitenkaan periaatteessa estäisi sitä tapahtumasta huomenna, tai v. 2028...

6

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valistunut

      Hiukkasilla on on tärkeä tehtävä maaimakaikkeden synnyssä, ne ovat ajatonta energiaan, joiteka synnyttämä massa, on kaikkeuden alku,
      Hiukkaset ovat ajattomia eläviä energioita, jotka synnyttävä ajan ja materian, siten että ne voi olla vain samanaikaisesti ei erikseen

      Ajaton elämä on kaiken perusta, jonka sisäpuolella maailmankaikkeus, samoin kuin rinnakkaisetkin maailmankaikkeudet ovat

      Tuo silmänräpäys jiosta kosmos sai alkunsa, on myös sen loppu, ja tuon silmänräpäyksen aikana, me koemme sen aikana ja materianana miljardeja vuosia

      Ihminen on tiennyt tämän asian jo tuhansia vuosia joka käy selville vanhoista luomiskertomuksista, kun nykytidon valossa päivitetään nykyaikaan.

      • Sinulla on erikoinen uskonto. Onko sillä nimeä?


    • laki=math armo=kvant

      Oli mielenkiintoinen tuo Hesarin artikkeli, lainaan kokonaan pohdittavaksi :

      "Higgsin hiukkasen ansiosta fyysikot osaavat nyt laskea, miten luonnonlait voisivat mullistua, professori Kari Enqvist sanoo."

      "Hiukkasfysiikan kenttäteoria kuvaa maailmankaikkeuden perusrakennetta.

      Teoriaan sisältyy hyvin radikaaleja ajatuksia ihmiskunnan kannalta: on mahdollista, että luonnonlait tulevat joskus miljardien vuosien päästä muuttumaan tavalla, joka tuhoaa maailman sellaisena kuin me sen nyt tunnemme.

      Näihin päätelmiin kannattaa suhtautua varovaisesti – ne ovat teoreettista tarkastelua, johon liittyy suuria epävarmuustekijöitä.

      Kenttäteorian mukaan maailmankaikkeus koostuu hiukkasista, joilla on massa, koska avaruuden täyttää niin sanottu Higgsin kenttä. Kenttä muodostuu Higgsin hiukkasista, jonka löytäjät saivat juuri Nobelin."

      "Teoria kuvaa, miten varhaisessa maailmankaikkeudessa, ensimmäisten silmänräpäysten aikana alkuräjähdyksen jälkeen, hiukkasilla ei ollut minkäänlaista massaa."

      -Hiukkasilla ei ollut minkäänlaista massaa, ennen alkuräjähdystä.

      "Kun maailmankaikkeus sitten alkoi laajeta ja samalla jäähtyä, tuli hetki, jolloin Higgsin kentän höyrymäinen muoto muuttui kiinteäksi, 'jäätyneeksi' tilaksi. Tilannetta voi verrata sumuiseen vuoristoon, jossa usva laskeutuu yhteen laaksoon ja jäätyy sen pohjalle."

      -Sumun laskeutuminen on kuvattuna myös Luomiskertomuksessa.

      "Fyysikot osaavat nyt ensi kertaa laskea tarkasti, millainen oli se vuoristomaisema, jossa höyryinen Higgsin kenttä liikkui ennen 'jäätymistään'. Laskut viittavat siihen, että tämän meidän laaksomme lisäksi maisemasta löytyi myös toisenlaisia, syvempiä laaksoja."

      -Mitä ihmettä. Alkuräjähdyksen jälkeisenä aikana ei ole ollut vielä mitään "vuoristomaisemia" tai muitakaan "maisemia" olemassakaan. Tuskin edes varsinaista painovoimaa joka saisi aikansa "laaksoista" tai joistakin konkreettisista "maisemista".

      "Vuoristovertauksen laaksot ovat tyhjiöitä, joista yhdessä me elämme. Fysiikassa tyhjiö tarkoittaa sitä tilaa, jossa on kaikista vähiten energiaa. Meidän 'laaksomme' tyhjiössä voi kuitenkin olla energiaa, ja se energia on Higgsin kenttä. Toisissa laaksoissa eli toisenlaisissa tyhjiöissä energia on pienempi kuin tässä meidän tyhjiössämme."

      -Ok. Laaksot ja vuoristot olisi heti pitänyt laittaa vähintäänkin puolisitaatteihin yllä väärinkäsitysten välttämiseksi.

      "Tutkijoiden radikaali oivallus on tämä: On teoreettisesti mahdollista, että meidän maailmankaikkeutemme siirtyy tästä nykyisestä tyhjiöstä toiseen vielä pienemmän energian tilaan. Tyhjiö muuttuu siis toiseksi tyhjiöksi."

      -Jo laajenevan maailmankaikkeuden käsite pitää sisällään pienenevän energian.

      "Tällaiseen 'hyppyyn' ei olisi mitään syytä, se voi vaan tapahtua. Kvanttifysiikka on todennäköisyyksiin perustuva teoria, jossa tapahtumille ei tarvitse olla syytä. Jos hyppy tapahtuu, alkeishiukkasten massat muuttuvat. Elektronien, atomien ja molekyylien olemus mullistuisi. Käytännön lopputulema olisi meidän kannaltamme hirvittävä: koko se rakenne, minkä näemme maapallolla – puut, kasvit, eläimet – murenisi kasaan. Maailmankaikkeus jatkuisi, mutta meille se olisi maailmanloppu."

      -Jaa. Mitä tuohon nyt muuta voisi sanoa.

      "Hyppy on kuitenkin äärimmäisen epätodennäköinen: on laskeskeltu, että keskimäärin siihen kuluu vielä kymmeniä miljardeja vuosia."

      -Jaa.

      • O'ou

        "-Sumun laskeutuminen on kuvattuna myös Luomiskertomuksessa."

        :D
        Uusi "todiste" Raamatun paikkansapitävyydestä! Hurraa! Aamen. Sela.

        "-Mitä ihmettä. Alkuräjähdyksen jälkeisenä aikana ei ole ollut vielä mitään "vuoristomaisemia" tai muitakaan "maisemia" olemassakaan. Tuskin edes varsinaista painovoimaa..."

        Olihan. Tämä "vuoristomaisema" näkyy tänäkin päivänä taustasäteilyssä. Se ei ole tasainen. Kyllä painovoiman voidaan katsoa joko syntyneen alkuräjähdyksessä, tai olevan "ikuista." Sen vaikutukset toki alkoivat näkyä vasta, kun oli massakeskittymiä.


      • kvant-math
        O'ou kirjoitti:

        "-Sumun laskeutuminen on kuvattuna myös Luomiskertomuksessa."

        :D
        Uusi "todiste" Raamatun paikkansapitävyydestä! Hurraa! Aamen. Sela.

        "-Mitä ihmettä. Alkuräjähdyksen jälkeisenä aikana ei ole ollut vielä mitään "vuoristomaisemia" tai muitakaan "maisemia" olemassakaan. Tuskin edes varsinaista painovoimaa..."

        Olihan. Tämä "vuoristomaisema" näkyy tänäkin päivänä taustasäteilyssä. Se ei ole tasainen. Kyllä painovoiman voidaan katsoa joko syntyneen alkuräjähdyksessä, tai olevan "ikuista." Sen vaikutukset toki alkoivat näkyä vasta, kun oli massakeskittymiä.

        "Aamen. Sela."

        Oletko entinen uskova, saako kysyä?

        "Kyllä painovoiman voidaan katsoa joko syntyneen alkuräjähdyksessä, tai olevan "ikuista." Sen vaikutukset toki alkoivat näkyä vasta, kun oli massakeskittymiä."

        Niinkuin kirjoitin maisemat ja vuoristot ois pitänyt HS:n artikkelissa heti laittaa sitaatteihin.


      • O'ou
        kvant-math kirjoitti:

        "Aamen. Sela."

        Oletko entinen uskova, saako kysyä?

        "Kyllä painovoiman voidaan katsoa joko syntyneen alkuräjähdyksessä, tai olevan "ikuista." Sen vaikutukset toki alkoivat näkyä vasta, kun oli massakeskittymiä."

        Niinkuin kirjoitin maisemat ja vuoristot ois pitänyt HS:n artikkelissa heti laittaa sitaatteihin.

        "Oletko entinen uskova, saako kysyä?"

        Jep.

        "Niinkuin kirjoitin maisemat ja vuoristot ois pitänyt HS:n artikkelissa heti laittaa sitaatteihin."

        Kyllähän tuosta jokainen täysijärkinen näkee, että kyse on kuvailevasta ilmaisusta, vertauksesta. Hän sanookin sen alussa: "Tilannetta voi verrata sumuiseen vuoristoon..."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      396
      2082
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1919
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      247
      1394
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      81
      1041
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      928
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      808
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      779
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      750
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      724
    Aihe