mikä horoskoopeissa kauhistuttaa/kammoksuttaa koulutettuja?

horoskoopitkosalasia

Horoskoopeista on tosi vaikea saada puheenaihetta koulutettujen keskuudessa. Jopa uskonnosta on helpompi puhua. Mikähän horoskoopeissa mättää, että niitä haukutaan kuin käskystä? Mikä salaisuus niissä on, että niitä sillä tavalla pitää haukkua? Kuka se olikaan, joka sanoi, että horoskoopit ovat sen verran arka aihe, että ne ovat yksi, jotka pyritään pitämään "harrastus" asemassa.
Eräs tutkija sanoi: "horoskooppeihin sisältyy kyky ohjata ihmisiä, luoda valtio oikealla hetkellä, jotta se olisi voitokas, sekä vallassa pysymisen voima."

3

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ontärkeämpääkutelkku

      Voi ihmisparat jos vain tietäisivät enemmän näistä asioista, mutta hölöpuhe telkku on tärkeämpi!

    • Kommentoija X

      Kuvitelma, jonka mukaan avaruudessa kiitävien kivi- ja tulipallojen asento vaikuttaisi jotenkin syntyvän lapsen luonteeseen tai tulevaisuuteen (horoskoopit) tai että niiden asento toisiinsa nähden vaikuttaisi jotenkin henkilön tulevaisuuteen.

      Mikä tällaisen vaikutuksen sitten aiheuttaisi, on minulle mysteeri. Eikö samalla logiikalla myös kadun varteen jätettyjen polkupyörien tai metsässä olevien kivien asennon toisiinsa nähden pitäisi vaikuttaa samalla tavalla.

      Vaikka jostain syystä uskoisikin tähtien asennon vaikuttavan ihmisen tulevaisuuteen, pitää myös muistaa että tähtien asennot toisiinsa nähden ovat muuttuneet radikaalisti verrattuna niihin päiviin, jolloin astrologien ennustuskartat luotiin. Ne ovat siis joka tapauksessa kuin vanhoja puhelinluetteloita, joiden puhelinnumerot ovat vanhentuneet ja poistuneet käytöstä aikoja sitten - vertaus on tosin siinä mielessä huono, että ennustajien "puhelinluetteloiden" numerot (tähtikarttojen ennustukset) eivät ole koskaan pitäneet paikkaansa.

      Itse näkisin asian niin, että horoskoopeista puhumista katsotaan kieroon, koska se on niin hölmöä. Sitä voisi verrata siihen, kuin jos joku aikuinen alkaisi tosissaan puhua joulupukista ja tontuista, tai kertoisi vakavissaan epäilevänsä, että hänellä asuu mörkö sängyn alla.

      Ei ole mitään näyttöä siitä, että horoskoopeilla olisi mitään vaikutusta ihmisiin
      Ei ole mitään mekanismia, jolla tähtien asento voisi vaikuttaa ihmisiin

      Tehkääpä joskus kokeeksi niin, että pyydätte jotakuta leikkaamaan horoskoopeista päivämäärät irti, sekoitatte horoskoopit ja otatte satunnaisesti minkä tahansa. Huomaatte pian, että ne pitävät yhtä paljon paikkansa, vaikka olisitte saaneet minkä tahansa kahdestatoista. Ne kaikki osittain sopivat ja osittain eivät. Joskus ne osuvat kohdalleen hyvin, joskus huonosti. Koska sisältö on aina niin ympäripyöreä, yleensä aina jokin asia osuu kohdalleen.

      • eiateismia

        Valitettavasti löysin itseni juuri horoskooppien ansiosta. Valitettavasti ymmärrän Tukiaista nyt paremmin, kun ymmärrän mikä hän on luonteeltaan. Valitettavasti ymmärrän monia diktaattoreja, kun tiedän, miten ansiottomia he luonteeltaan saattoivat olla toimeensa. Esim. Stalin oli tiikeri. Tiedän nyt mikä merkki on käynyt 08-13 hanakammin poliisin kimppuun. Tiedän, että tuolloin puolet sian vuonna syntyneiden miesten pahoinpitelemistä naisista oli raiskattuja, ja että monet pedotkin ovat koiria ja sikoja. Minä olen tutkinut, ja tiedän nämä asiat, ja että näitä asioita voi olla yhtäläistä yrittää selittää tietämättömälle, kuin yrittää selittää auton toimintaperiaatetta kivikauden luolamiehelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      331
      7179
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4388
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3175
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2987
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1826
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      216
      1773
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1587
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1448
    Aihe