Kysymys teeren aamutoimista

Kiitollinen

Mulla ois semmonen uus paikka mettälinnustukseen, johon kuuluu suota, suon reunusmettää, peltoa ja kaiken näköistä mettää aika suppeella alueella. Oom käyny sielä muutamana vuotena tallustelemassa ja ettimässä lintuja ja joka kerta jotain oon nähnytkin, mut jos joku viittis kertoo, et miten ne linnut käyttäytyy ja mist ne löytää heti auringon noustessa ja siitä n. 5 tuntii etiäppäin. Ite en oo siihen viel mitään selvyyttä saanut.

5

4195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lincoln De Luxe

      Täällä meillä Kontiolahdessa on aamulla aikasin puidenlatvoissa kukertelemassa tai suo reunoilla. Aamulla n.10 maissa ne on syömässä ja illalla n.4 aikoihin ne on taas syömässä ja sen jälkeen iltamyöhällä taas kukertavat puiden latvassa.

      • ööö

        aamusin tulevat suolle soimaan.jos ilmat sallivat.sade ja tuulinen keli huonoja.auringon nousun jälkeen tulevat joskus vähä myöhenmminkin.ja päivällä sielä missä on marjojakin.


    • ERKKI

      Aamulla kun aurinko nousee teeret tulevat soitimelle pellolle tai suolle. muutaman tunnin ne istuu puussa ja sitte laskee maahan. taas ne menee soidin paikalle tunti ennen auringonlaskua. soidinpaikan voi löytää kuuntelemalla sillä teerien kuherrus ja suhauttelu kuuluu kilometrien päähän. ite oon saanu soitimelta tälle vuojelle jo useamman teeren.

      • Mehtämies roista

        Montako oot saanu asf? Mä meen taas huomenna yhelle suolle teeriä ampuu...


      • pöpi
        Mehtämies roista kirjoitti:

        Montako oot saanu asf? Mä meen taas huomenna yhelle suolle teeriä ampuu...

        teeret tuloo n.8-10 aikoihin puihin kukertelemaan...
        sitten ne laskeutuu pellolle soimaan/ruokailemaan..
        sitä kestää n.1h...
        sitten nousevat hetkeksi puihin...
        ja lopuksi menevät metsän suojiin ruokailemaan,,, osta tuo pilli ja pari kuvaa...
        varma saalis!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3382
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3202
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      2738
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      44
      2553
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1505
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe