Oma poni??

Ilves99

Moi! Eli oon tässä jo jonkin aikaa miettinyt omaa pollea:) ja nyt sitten kaverini löysi täydellisen ponin mulle. Olen 14 vuotias olen käynyt 5 vuotta säännöllisesti ratsastus tunneilla. Osaan kaikki perusasiat. Hypännyt 90cm Poni menisi kaverin omalle tallille. Hänellä on ollut poneja jo 18 vuotta ja voisi auttaa jos tulee jotain ongelmia.itse en pääse tallille päivittäin. Ponilla olisi tallissa seuranaan 3 shettistä, risteytysponi ja heppa. Ymmärrän vastuun ja kaikki hoitokulut... Olenko valmis omaan poniin?

8

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joe1000

      Kuulostaa hyvältä vaikuttaa että olet valmis omaan poniin! :)

    • valmis

      munkin mielestä vaikuttaa että oot valmis hankkimaan oman!
      lykkyä pyttyyn ! ;)

    • ....

      Alaikäisellä tärkeintä on että vanhemmat on mukana hommassa ja valmiit maksamaaan kaikki kulut. Jos vanhemmatei tiedä mitään hevosista, laita ne kjuttelemaan kaverin vanhempien kanssa hevoseen liittyvistä kuluista ja vastuu asioista.oletan että kaverin vanhemmat on hevosihmisiä.

      • Ilves99

        Ok kiitos vastauksistanne! Mun ja kaverin äidit on tuntenu pienestä asti ja ovat puhuneet tästä asiasta ja kaikki vaikuttaa hyvältä. Oon itseasiassa menossa ens viikonloppuna katsomaan tätä ponia kaverin kans (:


    • kokenut ratsastaja

      kuulostaa hyvältä. tuntuu että olisit valmis ottamaan vastuun. ponilla olisi myös hyvä seura muiden hevosten/ponien kanssa :)

      • ....

        14v. ei voi olla yksin vastuussa hevosesta, ei rahallisesti eikä muutenkaan. 14v. ei voi tehdä mitään kirjalliia sopimuksia itse eikä ole rikosoikeudellisessa vastuussa. Kyllä se vastuu siis on vanhemmilla.


      • Ilves99
        .... kirjoitti:

        14v. ei voi olla yksin vastuussa hevosesta, ei rahallisesti eikä muutenkaan. 14v. ei voi tehdä mitään kirjalliia sopimuksia itse eikä ole rikosoikeudellisessa vastuussa. Kyllä se vastuu siis on vanhemmilla.

        En ole tietenkään yksin vastuussa ponistani vanhemmat auttavat ja minulla on tallilla ammattilainen apuna jolla on kokemusta ja taitoa.


    • ratsastanut4vuotta

      Hyvältä kuulostaa. Jos kaverisi/hänen äitinsä pyörittää tallia, ja tunnette heidät hyvin ja ymmärrätte vastuun. Lykkyä pyttyyn! Itsekkin luonnollisesti tahdon ponin mutta onhan tuossa pihassa yksi, ja en itse vaan VOISI ottaa omaaponia kun käyn ratsastuskoululla 2xviikko ja sielläki lemppari ja ikääkää ei oo paljo vaikka äiti kyl osaa auttaa ja sillee yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2727
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      201
      1044
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      66
      907
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      856
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      61
      737
    6. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      56
      690
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      19
      612
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      565
    9. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      55
      519
    10. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      515
    Aihe