oma hevonen.

joooitku

hei, oon 12 vuotias tyttö. olen aina unelmoinut omasta hevosesta. mutta nyt tajuan, että se ei ole mahdollista. rahatilanteen takia se ei onnistu nyt eikä tulevaisuudessa. minua harmittaa se kun muut aina hehkuttavat omia hevosiaan, ja minä suorastaan kärsin siitä.:(( onko kellään ideoita parantaa harmistustani:(? en halua ilkeitä kommentteja koska se on epäreilua.

3

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi ei onnistuisi tulevaisuudessa? Opiskelet ja hankit kunnon ammatin, saat säännöllisiä tuloja ja asut jossain sopivassa paikassa missä on talli lähellä. Kuulostaa kaukaiselta, tiedän sen, mutta se on silti tulevaisuus täynnä mahdollisuuksia. Siihen asti joudut tyytymään haaveisiin, mutta sinunkin aikasi tulee vielä, jos vain kiinnostus hevosiin säilyy. Et ole nähnyt tulevaisuuttasi loppuun asti, joten et voi tietää mihin suuntaan elämäsi kääntyy ja milloin. Älä luovu toivosta!

    • joooitku

      empä tiedä. jotenkin unelma on jo murrettu niin, että uskon että se ei ole mahdollista. :(

    • Suokkitamma 23 v

      lampinajadi puhuu asiaa ! Jos haluaa hevosiin laittaa rahaa ja aikaa, suht pienituloinenkin pystyy omistamaan ja ylläpitämään omaa hevosta.

      Itse olen jopa opiskelijana pystynyt itse ylläpitämään omaa hevostani, ilman rahallista avustusta. Kävin ammattikoulua ja asuin yksiössä, josta lyhyt matka tallille ja koululle. Tein joka päivä paljon töitä, kuljin matkat kouluun, tallille ja kauppaan kävellen tai pyörällä, joskus harvoin matkustin bussilla. Yritin ostaa mahdollisimman edullista ruokaa ja ostin lähes kaikki tarvitsemani vaatteet yms. kirppareilta ja hyväntekeväisyysjärjestöiltä. Kaikki rahani meni hevoseen, asunto,- ja tallivuokraan ja ruokaan. Mutta kun halusin omaa hevosta pitää, tein sen eteen töitä, asenteeni elämään ja niukkaan rahatilanteeseen vaikutti varmasti paljon.

      Nyt olen jo iältäni päälle kolmekymppinen, vakituisessa työssä käyvä nainen, mutta vieläkin tuo suokkitamma, jota opiskeluaikoinani elätin, asuu luonani :)

      Kaikkeen pystyy, jos vain haluua. Usko itseesi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      30
      2945
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1616
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      127
      1454
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1274
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      80
      1196
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      26
      1089
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      55
      1017
    8. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      961
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      228
      953
    10. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      121
      920
    Aihe