Satuttiinpa tekemään ns lottolappu kymmenellä eurolla kämppiksen kanssa joka nyt harmittavasti sattu vielä osumaan jokasta kohdetta myöten. No rahathan laitetaan puoliksi, ennen voitot on pysynyt sen verran alhaalla että ne on käteisellä saanut otettua kun sitä veikkauskorttia on niin saakelin vaikee muistaa ottaa mukaan.
Noh, nyt jos me se laitetaan toisen kaverin tilille ja siitä sitten siirretään puolet toiselle niin siitähän ei pitäisi veroa lähteä mitenkään, tai laskea verotettavaksi tuloksi?
Tämmönen tuli nyt mieleen, ennen nää meidän pitkävedot on kusahtanu aina mut nyt sit osu vähä isompi monni.
Mitäs sitten?
3
230
Vastaukset
- täl viisii
pyydä veikkaukselta todistus voitosta, ei tarvii maksella veroja.
- Sooloveikkaaja.
Meette kimpassa veikkauksen konttorille ja sanotte että se oli kimppajuttu, näytätte henkkarit ja annatte tilinumeronne, veikkaus tilittää puolet ja puolet. Simppeliä.
Ja mitä helkutin veroa siitä menee jos kaveri ottaa tilille ja siirtää puolet toisen tilille. Ei verottaja nuuski sun tilejä. On sitä paitsi pankkisalaisuus. Olemassa.
Suomessa on kymmeniä miljoonia pankkitilejä jotka verottajan pitäisi käydä läpi, jos alkaisi epäillä ja olettaa, että jokaiseen tiliin liittyy esim veronkiertoa.- btuma
Jos tietämys on noin huonoa, älä vastaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1691653
- 107959
- 81776
- 51655
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19653ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45508Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164503Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;189447- 26429