Olisin halukas kuulemaa Naantalilaisten kommentteja omasta asuinalueestaan sillä olen harkinnut itse muuttoa Naantaliin ensivuoden alussa ja huhujen mukaan aika rauhattomia ovat monet alueet?
asuminen Naantalissa
tuleva Naantalilaine
71856
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
niin vältä näitä Naantalin suurinpia pahe pesäkkeitä eli Tammistoa,Karvettia ja Luolalan voimatien asuinaluetta. Luikkio,Luonnonmaa ja merinaantali on oikea asuin ympäristö rauhaa rakastaville.
Luonnonmaata ei kannata harkita jos haluaa Naantalissa asua, bönde alkaa sillasta.
Ja millähän perusteella Luikkion on rauhallinen? "Rikkaiden" kakarat päristelee mopoletkoissa yötä myöden ja joka viikonloppu kotibileitä.
Taimossa tosi rauhallista ja viihtyisää :)
Älä muuta Naantaliin, paskapaikka! Väittävät jotain itsestäntä mitä eivät ole. Saaristokaupunki, joka kunnioittaa luontoa ja ympäristöä - ihan skeidaa! Betonia, asfalttia kaikki metsät, puistot ja pihat täyteen. Mitä enemmän sitä parempi! Lapsista ja luonnosta ei välitetä, juhlapuheista ja "Naantalin maankäytön kehityskuva 2035" dokumentista huolimatta. Em. dokumentti Pöyryn helsinkiläisten konsulenttien tekemä, jotka piirsivät "potentiaaliseksi asuinalueeksi" kaikki, minuskuluen kokoisen alueetkin, joissa vain vilahti vihreätä. Ja ei muuta kuin paikalliset pyrkyrit kiivasti perään ja kiinni suunnitelmaan - ihanaa, kyllä Helsingin herrat tietää mitä tarvitaan, keskusta tiivistyy, talo taloon kiinni, taivasta näkyy vain kun nyrjäytät niskasi katsomalla suoraan ylöspäin.
Ilman kaiken vapaan luonnon raiskaamista ei Naantali voi säilyä itsenäisenä, siispä nyt kaikki rakentamaan ihan joka pläntille - lupa tulee varmasti viranomaisilta. Mitä suurempi ja rumempi sitä parempi
Aivan samaa mieltä kuin Hermanni. kyllä me arkkitehti - ekonomi perhe olemme jo viemässä täältä lapsia pois. Johonkin kauniiseen pieneen kuntaan kuten Masku tai Lieto jossa lapsista välitetään ja saa asua rauhassa ilman kaupungin virkamiehiä joilla on suurundenhullut ajatukset kylän histoariaan ja kokoon nähden.
Mikään ei ole niin ruma kuin tuo rakennus unikekohotellin tilalle, Presidentinkatu on oikea rumuuden huippu, nyt kaavoitetaan hirveitä kerrosneliöitä pienille palasille kuten Naantalin hovin tontille. Lammasluoto ollaan raiskaamassa törkeällä rakennusoikeudella, puistot laitetaan täyteen betonia ja asfalttia ja sitten kaupunkia vielä mainostetaan viihtyisänä, merellisenä kaupunkina.
Älä muuta tänne vaan mene johonkin lähikuntaan missä veroäyriäsi vielä arvostetaan. Suosittelen lämpimästi Raisiota, Maskua tai Lietoa jossa tuttavamme asuvat. Siellä on hyvä asua.
Sauniementiel on mukavaa asua. Todella rauhallist merinäköalal ja mukavat naapurit.