2002 mallisen vaihdoin 2005 malliin. Onko joku muukin vaihtanut S60 mallin uuteen kuuskymppisen?
-60 000 km / 3v-
-60 000 km / 3v-
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Mazda kutoseen, joo en vaihda.
Joo, itselläni on 2001 malli, aj 90 tkm. Olen harkinnut myös uuden mallin tilaamista, kun ulkonäkö ym. parannuksia on kuitenkin taas tullut melkoisesti. Kävin jo viime viikolla koeajamassa ja "kuolaamassa" ja auto tuntui vielä aavistuksen paremmalta kuin entinen.
Liikkaa rahaa,tai liian vähän ajatusta,sillä on kalliita kilometrejä,jos et muuta aja kuin 20 tuhatta/vuosi,ei itellä tulis mieleenkään.
Ainoa,miksi auto kannattaa vaihtaa on kilometrit.
Itsellä noin 60 tuhatta/vuosi autona V70 jo kolmatta vuotta.
PS. hinnasta putoaa noin kolmannes,ensimmäisen vuoden jälkeen vaihdossa,joten kannattaako,02 mallista vaihtaa 05 malliseen,tai tietty jos on paalua perstaskussa.
Niinhän se on ,että joillain on rahaa enemmän ja toisilla vähemmän. Ja kukin käyttää niitä kuinka haluaa, vaikkapa vaihtamalla uuteen Volvoon vuosittain.
Olen harkinnut S60 perusversion (2,4 bensa) ostoa käytettynä. Onko heittää mitään kyseisen mallin mahdollisia heikkoja kohtia, jotka olisi syytä tarkastaa? Onko ollut paljon vikoja yleensä?
s60 vm.2005. Miten otsikon aloittajalla vm. 2002 toimi, oliko ongelmia? Missä hinnoissa volvon huollot on?
Uusiin Volvoihin kannattaa ehdottomasti ottaa Volvon kiinteähintainen huoltosopimus, siinä tulee kuitenkin selvää säästöä jo perushuolloista. Sopimushan kattaa kaikki auton kuluvat osat. Itselläni 1 vuosi oli jotain 30 euroa/kk, 2 vuosi n. 50 euroa/kk ja tämä 3 vuosi n. 70 euroa/kk. Sopimuskilometrit 30 000/v. Suosittelen lämpimästi! Ei tarvitse aina pelätä huoltolaskuja, kun laskun summat tietää aina jo vuodeksi etukäteen. Ja ainahan asiakkaalle tulee voittoa, jos nyt jotain ylimääräistä kulutusosaa sattuisi menemään rikki.
Itsekin olen tuota huoltosopimusta miettinyt mutta aika hintavaksi sekin tulee, kolmas vuosihan on vasta ensimmäinen "takuuton vuosi" - ja tietyt yllättävät korjaukset voi kuitenkin saada ainakin osittain tehtaan piikkiin... 70 euroa kk tekee jo 840 EUR vuodessa...
Ei niin itsestään selvä valinta...
No..kyllä tätä ekaa on sepitetty pajalla, mutta aina on kuntoon tullut. Ja sopimuskin on pitänyt.
-takaiskarit (20 000)
-kallistuksenvakain (25 000)
-kytkimen korjaus "rallatti" tyhjäkäynnillä (40 000)
-kuskin turvavyö (40 000)
-ratin narahtelu (55 000)
Mutta aina on korjaukset teyty ja ei ole tarvinut valitella..siksi ostin jo toisen S60 (-05)
840 euroa vuodessa on mielestäni liian paljon (kolmas vuosi). Siksipä haluaisinkin tietää paljonko huollot maksaa, nythän huoltoväliä on jatkettu 30000 km:iin uusissa.
Eikö autossa ole takuu, joka korvaa ilmenevät viat takuuaikana. Huoltosopimuksen hinta on ensimmäisenä vuonna 33 euroa kuukausi joka tekee 396 eur/vuosi. Toisena vuonna sopimuksen hinta on jo yli 50 eur/kuukausi.
Luulisi että pari ensimmäistä vuosihuoltoa (jotka ovat lähinnä öljynvaihtohuoltoja valohoitoa) saa halvemmalla kuin huoltosopimus tule maksamaan kahden vuoden aikana, onko jollain tarkempaa tietoa?
Takuun jälkeen auton voi huollattaa myös muualla kuin merkkiliikkeessä. Myös muilla on nykyään testereitä, joista selviää vikakoodit yms.
Pystyyhän näihin jotain tekemään itsekin, jos ei peukalo ole aivan keskellä kämmentä.
Vai onko uudet Volvot niin epävarmoja, ettei niitä uskalla ostaa ilman huoltosopimusta.
Kyllä tarvii paljon ajaa ja sattua todella huono yksilö kohdalle jotta noin kalliit sopparit kannattaa, tai sitten Volvon huollot ovat todella kalliita? Vaikka takuu onkin vain kaksi vuotta niin pitäisi sinä aikana korjaukset mennä myyjän piikkiin. Näin ainakin muilla merkeillä...
Mun s60 140hv täyttää huomenna vuoden. 45t km. Ei vikoja. Huoltosopimus on (ekana vuotena 66€, tokana 98€. Aika kallis, mutta helpompi maksaa kuukausittain. En tiiä paljon huollot muuten maksais. Olen vielä aika ronkeli - valitan pienemmistäkin jutuista helposti.
Eka vuosihuolto maksoi 270 EUR (01/2004) joten itse asiassa aika hintava ...
Itselläni ainakin ns. välihuolto eli 90 tkm maksoi 500 euroa, eikä tietääkseni mitään ylimääräistä tehty. Kysyn vaan, että mikähän on huollon hinta esim. 120 tkm, kun jakohihna täytyy vaihtaa..
Kyllä volvon huoltosopimus kannattaa. Oman, uutena ostetun ja hyvin pidetyn yksilön kone alkoi kitistä 4v/sadantuhannen kieppeillä. Kitinästä ei sinänsä ollut mitään "teknistä" haittaa - mutta auton jälleenmyynti olisi ollut työn ja tuskan takana.
Yksittäisten korjausyritysten jälkeen auto pidettiin kymmenen viikkoa huollossa, jonka aikana kone kunnostettiin a:sta ö:hön. Eipä tarvinnut miettiä, että mitä tulee maksamaan. Eikä ollut valittamista sijausautossakaan, josta ei tarvinnut maksaa mitään.