Tyhmät jakorasiat

näin se menee

Millon te helkkarin taliaivot ymmärrätte sen, että te olette täysin kypsymätöntä kansaa ottamaan vastuuta pienestä ihmisestä???
ulkopuolisella on velvollisuus ja oikeus tehdä teistä ilmotus lastensuojeluun kun olette vielä alaikäisiä.Myös voidaan määrätä, että lapsi sijoitetaan teillä kun ei ole sanavaltaa vielä.

14

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Kaikki nuoret eivät ole jakorasioita :) H***atkin ovat aikuisia ? Eiköhän se ole ihmisestä itsestään kiinni onko valmis vai ei ? YLEENSÄ nuoret ovat vastuuttomampia yms kuin aikuiset mutta ei aina! Ainakin itse vaikutat hyvin epäkypsältä kirjoitustyylisi perusteella... (:

    • timpula1

      Heh, ei se tyhmyys ikää katso koskaan. Sinullakin selkeästi puutteita päässäsi.

    • originals

      No eipä noita lapsia minnekään sijoitettu, eikä lastensuojeluakaan vielä näkynyt, kun teininä kolme vanhinta lastani sain.
      Eikä tainnut kukaan täysipäinen minua, naimisissa olevaa naista, jakorasianakaan pitää.

      Eli olisiko se tyhmyys enemmän sinussa kuin meissä, fiksuja lapsia aikuisiksi kasvattaneissa?

    • Ei kun näin se menee

      Näen kyllä asian niin, että ei se tee tyttöä jakorasiaksi, jos tulee raskaaksi. Enemmän se on aikuisten vika eli tytön vanhempien, kun eivät ole neuvoneet lastaan.

      • 15 + 17

        Tuota noin: Entä jos tyttöä on neuvottu ja hän on osannut ehkäisyn aina siihen asti, kunnes on miehensä kanssa päättänyt alkaa yrittämään vauvaa?


      • Ei kun näin se menee
        15 + 17 kirjoitti:

        Tuota noin: Entä jos tyttöä on neuvottu ja hän on osannut ehkäisyn aina siihen asti, kunnes on miehensä kanssa päättänyt alkaa yrittämään vauvaa?

        Jos tyttö on alaikäinen, vanhemmat ovat esimerkiksi pudottaneet hänet vauvana pää edeltä.


      • 15 + 7
        Ei kun näin se menee kirjoitti:

        Jos tyttö on alaikäinen, vanhemmat ovat esimerkiksi pudottaneet hänet vauvana pää edeltä.

        Entä jos hän onkin oikein fiksu ja poikkeuksellisen älykäs ja pärjää myöhemminkin elämässään keskivertoa paremmin?
        Miten se sopii sinun poikkeuksellisen suppeaan ajatusmaailmaasi?


      • Ei kun näin se menee
        15 + 7 kirjoitti:

        Entä jos hän onkin oikein fiksu ja poikkeuksellisen älykäs ja pärjää myöhemminkin elämässään keskivertoa paremmin?
        Miten se sopii sinun poikkeuksellisen suppeaan ajatusmaailmaasi?

        Semmoisia on promillen luokkaa ja tuolloinkin tuo fiksuus voidaan kyseenalaistaa fakki-idiotismiksi.


      • näin on
        Ei kun näin se menee kirjoitti:

        Semmoisia on promillen luokkaa ja tuolloinkin tuo fiksuus voidaan kyseenalaistaa fakki-idiotismiksi.

        Eli kuten sullakin :)


    • mammma93

      Niin, lastensuojelu ilmoituksen saa tehdä ja jos joku näkee syytä huoleen niin se on ihan suotavaakin ja hyvä juttu minusta. Jokaisella lapsella täytyy olla turvallinen koti! Teillä epäilijöillä ei tarvitse turhaan huolehtia tai sääliä meidän lapsia,lapsista pidetään kyllä huolta. Neuvolakäyntejä tulee reilut 12 ensimmäisen vuoden aikana ja lapsen kasvua ja kehitystä tarkkaillaan säännöllisesti ensimmäiset elinvuodet. Jos syytä huoleen on, eiköhän siihen puututa. Minä en itse ole koskaan ollut tekemisissä sosiaalityöntekijöiden yms. kanssa koska syytä ei ole ollut. Voisin siis olettaa että nuoresta iästäni huolimatta minuun luotetaan ja uskotaan siihen, että me pidetään omista lapsista hyvää huolta :) Pois turha lässyttäminen ja haukkuminen. Jos ette luota meihin teiniäiteihin niin luottakaa edes niihin ammattitaitoisiin ja osaaviin lääkäreihin,terveydenhoitajiin jne..

    • äitikuitenkin

      Kai sie tiesit että neuvola ilmottaakaikista alaikäsistä automaattisesti lastensuojeluun, ja viranomaiset päättävät jatkossa onka lastensuojelullista huolta :)

      • äiti vm -90

        Eipä meistä ilmoitettu minnekään, kun 16-vuotiaana sain esikoiseni.


      • Mammmma93

        Juujuu ymmärrän minä,ilmottaa toki voi! Sanoinkin etten ole ollut tekemisissä niiden kans ;)


    • mutsis

      no, mä voin aina jälki-ilmoittaa sut!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22299
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      74
      9506
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7490
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      80
      6325
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5970
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4976
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4630
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4386
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      87
      2060
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      81
      1366
    Aihe