LASTEN HUOSTAA OTOSTA KANNATTAISI PUUTUA TILANTEESEEN ENNENKUN TILANNE PERHEESSÄ RIISTÄYTYY KÄSISTÄ.
Missä Uusikaupunki voisi SÄÄSTÄÄ?
minä kerron
10285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Eivät avohuollossa olevat, vakavaa psyykensairautta potevat vanhemmat voi toimia lasten huoltajina vaan tässä rikotaan selkeästi lastensuojelulakia. Lapsille tulee taata vakaat olot ja miten olot voivat olla vakaat ja turvalliset ellei vanhempi kykene itsestäänkään huolehtimaan. Kuka takaa lasten turvallisuuden psyykensairaan vanhempansa hoivissa... Ei ainakaan lastensuojeluviranomaiset siihen kykene jos äidin tapaavat kerran 1-2 viikossa.. Kuka lapsen turvana jos ja kun psyykensairaalle huoltajalle iskee päälle vaikkapa psykoosi?
on psykoosi iskenyt jo siinävaiheessa kun on alulle pantu.
Kyllä äiti aina lapsistaan huolta pitää...
Ai pitääkö.. Kyllä minä tiedän useitakin äitejä, psyykensairaita, joilta on lapsia huostaanotettu..
Mikä se on psyykensairaan ja ´terveen ihmisen ero? Minun mielstäni se on häilyväinen, kuin syksyn viimeisen joutsenen pyrstösulan haiven tyvenellä merellä.
Harva meistä on kaikkien mielen toimintaa mittaavien määritteiden mukaan ihan täysin terve ja normaali. Mutta hyvä näin, koska ihan tuiki normaalit ihmiset ovat pitkästyttäviä ja tylsiä. Heidän käytöksensä ja koko elämänsäkin on edeltäkäsin useinkin tarkoin aavistettavissa. He elävät tylsän normielämänsä ja aikansa eleltyään ja kaikesta yhtäkkisestä ja hauskasta kieltäydyttyään, kuolla kupsahtavat joko sen jokakeskivikkoisen kalakeittonsa tai Tanssii Tähtien Kanssa- jakson ääreen. Herääkin kysymys, onko heillä ollut koskaan hauskaa ja ovatko he koskaan tutustuneet omalaatuisiin ihmisiin, joiden kanssa juttelu voi laajentaa ihmisen omaa suhtautumista ja näkökantaa elämään.
No nyt uunileivät ovat valmiit ja palohälytinkin alkoi piipata Ljudmilan avattua uunin..pitää mennä.
Enhän minä sinänsä aliarvioi psyykensairaitakaan, mutta tosiasia kun on, että esim neuroottinen äiti siirtää neuroosinsa myös lapseensa.. Nämä ovat tutkittuja asioita, ei minun keksimiäni vaikka minullakin on asioista konkreettista tietoakin. Tuskin sinäkään Loundli luottaisit lastasi naisen hoitoon, joka toisinaan muissa maailmoissa, kulkee kuin zombi, omaisi sairaushistorian jossa harhanäkyjä, itsensä viiltelyä, itsemurhayrityksiäkin ja pitkiä mielisairaalahoitojaksoja.. Ja nuo kun yhdistää vielä erinäisiin valheisiin oikeudessakin, niin oletan että alkaisit taistelemaan lapsesi puolesta..
Jotenkin en voisi kuvitella, että Raiderilla koskaan olisi lasta. Tai voihan sillä joskus olla, mutta liian eläväinen ja levoton luonne isän rooliin. Tämä nyt vaan mun mielipide asiasta.
Mutta kun...ainoita mieleltään terveitä ovat ne, jotka ovat saaneet lääkäriltään lausunnon parantumisestaan - kaikkien muiden mielenterveyttä ei ole todistettu terveeksi. MOT.
No silloinhan tällainen henkilö onkin terve eikä psyykensairas. Mutta on myös olemassa parantumattomaksi luokiteltuja psyykensairauksia, ja tällaisille vakavaa, parantumatonta sairautta poteville ei lapsia pitäisi antaa huoltoon. Ehkä tilanne ugissakin muuttuu nyt , mikäli sosiaalijohtaja ja sosiaalityöntekijä ovat saaneet oikeudessa tuomion. Minunkin pitää lähettää todisteita rikoksista poliisille.
Ylintä johtoa pitää karsia